Dvojí tvář dnešních minim

6. 8. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.8.2018 11:56
ǀ
Kamil Sojka

Přechodné zmírnění veder už v podstatě pominulo, v nadcházejících dnech se totiž rtutím českých teploměrů znovu zachce po sousedství 35 °C. Aneb i masy horkého vzduchu mají své „labutí písně“ (tj. náhlé prudké zlepšení zdravotního stavu před jeho fatálním kolapsem) – další zmírnění veder, tentokrát o poznání smysluplnější (zdali i déletrvající, to ukáže až čas), proběhne za pár dní. Ale zpět do přítomnosti.

Severní vítr je krutý

Včera odpoledne se nad jihozápadním cípem Severního moře („malá louže“ mezi jihovýchodní Anglií a Beneluxem) zdržoval střed pohybuchtivé tlakové výše. Skrze její přední stranu, s decentní výpomocí zadní partie pole nízkého tlaku účinkujícího nad Skandinávií, k nám pronikl jakoby chladnější vzduch od severozápadu. Vzhledem k nestrmosti tohoto severozápadního až severního proudění a k aktuálnímu teplotnímu rozpoložení Evropy to k žádnému razantnímu ochlazení nevedlo. Nicméně už během druhé půli neděle se zmíněná anticyklóna přestěhovala přímo do českého vzdušného prostoru, což je důvodem, proč se na většině našeho území noc na dnešek obešla bez oblačnosti. A proto dnešní minima, až na určité výjimky, přeci jen trochu zchladila. Bezesporu to ocenili především obyvatelé králíkáren, to jest teplem nabytých paneláků a spol.

 

 

Severní Čechy = Island

V Liberci bylo dosti příjemně – kolem 6. hodiny až 9,5 °C. A mimochodem, vážení Liberečané, věděli jste, že v 6 hodin jste na tom byli úplně stejně jako Reykjavíčané? Protože jak liberecká, tak téže reykjavíkská stanice tou dobou hovořila o 9,7 °C. Celkově ale byla islandská metropole svěžejší, příkladem o půlnoci informovala o 12 °C, zatímco Vy, Liberečané, jste disponovali necelými 17 °C. Přičemž i následné minimum mluvilo ve prospěch Reykjavíku.

 

 

 

Jižní Morava = Kanárské ostrovy

Praha? Kdepak, Brno! V zesnulých dnech ve smyslu nočního tepla dominovalo naše hlavní město, především jeho centrální sektor neboli Klementinum, kde se teplotní křivce v nejednom případě nechtělo pod 23 °C. Inu co bylo, pominulo. V dnešním nočním čase se do nejhorší, nebo přinejmenším do jedné z nejhorších, situace dostalo Brno. V Žabovřeskách bylo v minimu k mání nějakých 19 °C, v jižnějších Tuřanech se málem udála tropická noc – teplota vzduchu neklesla pod hranici 19,8 °C. Takové parno nebylo ani na Kanárských ostrovech, například na severu Tenerife byla nejnižší teplota rovna 17,9 °C.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 23.10.2018

Česko zasáhne silný vítr, na horách bude v nárazech dosahovat až 30 m/s

ZE SVĚTA ǀ 23.10.2018

(Ex)superhurikán Willa

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby