„DVACÍTKOVÝ“ ŠTĚDRÝ DEN V NEW YORK CITY?

22.12.2015 9:23 | Autor: redakce

 

Nejteplejší Štědrý den pamatuje New York City v roce 1996, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na 17.2 °C (Central Park). V jižním sektoru New York City (mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho) byl nejméně zimní 24. prosinec pozorován v ročníku 1990, kdy se vzduch prohřál až na 14.4 °C. Následný Boží hod vánoční, v USA „hlavní“ den Vánoc, byl na Manhattanu nejmírnější v letopočtu 1982, kdy si připsal až 17.8 °C. A také Queens registroval nejvyhřátější 25. prosinec v sezoně 1982 – v maximu až 14.4 °C (o den později až 18.3 °C, Central Park hlásil až 17.2 °C).

Loňské Vánoce byly v New York City rovněž teplotně silně nadprůměrné, a to jak na Manhattanu, tak i v Queensu. V Central Parku bylo v období od 24. do 26. prosince naměřeno v průměru 10 °C (odchylka od dlouhodobé statistiky činila +8 °C) a největší „horko“ bylo přímo na Boží hod vánoční, to se teplota vzduchu vyšplhala až na necelých 17 °C. Na území mezinárodního letiště Johna F. Kennedyho odpovídala průměrná teplota vzduchu shodného časového úseku 9 °C (odchylka od dlouholeté statistiky byla rovna +8 °C) a 24. a 25. prosince bylo maximem 14 °C.

Předloňské Vánoce byly naopak teplotně podprůměrné, v Central Parku byl dokonce spatřen ledový den – ve středu 25. prosince nanejvýš -0.6 °C (v minimu -7 °C). Mezi úterým 24. prosince až čtvrtkem 26. prosince 2013 se teploty v Central Parku pohybovaly v průměru kolem -2 °C. A další ledový den se mohl konat 31. prosince, nakonec ale bohužel – v maximu 0.0 °C (28. prosinec nabídl až 13 °C).

Vraťme se do současnosti. Nejlidnatější město Spojených států amerických totiž možná zažije vůbec nejteplejší Vánoce všech dob – vyjdou-li současné (pondělní) představy předpovědních modelů, tak letos Santa Claus všem Newyorčanům nadělí více jak 20 °C. Nad Atlantickým oceánem východně od USA by se totiž ve čtvrtek měla zdržovat oblast vysokého tlaku vzduchu, naopak západně od New York City by měla úřadovat oblast nízkého tlaku vzduchu. Výsledek? Krásný jihozápadní expres, který by nejen do New York City pumpoval velmi teplý vzduch.

Pokud to vyjde, čeká celý americký jih, jihovýchod, východ i severovýchod věru teplý 24. prosinec. Přímo v New York City se dokonce očekává atakování hranice 20 °C, což je i na zdejší podmínky „tak trochu“ extrém. V následujících dnech už by se mělo ochladit, rekordně teplý tak zřejmě bude jen Štědrý den. Letošní Vánoce se však v rámci celých Spojených států amerických zdají být živé, výhledy zatím mluví o divoké koexistenci naprosto odlišných vzdušných mas. Z českého pohledu je tato situace samozřejmě zcela nepodstatná, hlavně už i kvůli našemu samotnému počasí.

Bílé Vánoce letos nebudou ani v Česku, ani na většině Evropy a ani na severovýchodě USA, tak si počasím nekažme náladu. Pořád by mohlo být ještě hůře. Nebo už ne?

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...