DVAAČTYŘICETISTUPŇOVÉ VZRUŠENÍ V PERTHU

27.1.2017 9:33 | Autor: Jan Horák

Je-li horká vlna svérázná, bývá z meteorologického hlediska vzrušivá – rychle stoupající rtuť teploměru způsobující podlamování kolen stávajících teplotních rekordů dokáže rozžhavit nejednoho počasologa. V západoaustralském Perthu se před pátkem 27. ledna 2017 jeden takovýto žhavý meteorologický vzruch konal. Otázkou je – skončil uspokojením?

Teď zase trochu vážně – mezi polem nižšího tlaku vzduchu nad severní Austrálií a polem vyššího tlaku vzduchu nad jižní Austrálií byl do Perthu (a nejen sem) hnán vlhkostí neposkvrněný snadno se prohřívající už tak teplý kontinentální vzduch od severovýchodu. Pokud by Austrálie ležela na polokouli severní, nic takového by se nekonalo, ale ona leží a tak se konalo.

Když Australané žijící v západoaustralské metropolitní oblasti, kteří jsou meteorologicky zainteresovaní, ve čtvrtek ráno vstali, věděli, že aby byl dnešní den „úspěšný“, musí teplotní křivka alespoň tečovat hranici 42,2 °C, poněvadž totální maximum 26. ledna datující se na ročník 1979 činí 42,1 °C.

Čtvrteční 9. hodina Perthu (letiště) dopřála 34,3 °C, už v ranějším stádiu dne tak k pokoření zmíněného rekordu z konce 70. let 20. století scházelo „pouze“ 7,9 °C. O 30 minut později již chybělo „jen“ 6,1 °C, neb teploměr hovořil o 36,1 °C. Pokud by teplota vzduchu stoupala stejnou rychlostí (tj. +3,6 °C/hod) i v dalších hodinách, přineslo by pravé poledne 45,1 °C. A v 15 hodin by Perth hlásil 55,9 °C. Počasí naštěstí takto nefunguje.

39,4 °C, toť reálná podoba čtvrteční 12. hodiny v Perthu. Ještě 2,8 °C a nejteplejší 26. leden všech dob (1944 až současnost) bude na světě.

41,6 °C aneb znění teploty naměřené ve 14 hodin, jinak řečeno 120 minut po čtvrtečním obědě. Čili už pouhých 0,6 °C k atakování aktuálních 42,1 °C. Meteorologické vzrušení přechází do vrcholné fáze.

Vyvrcholení se však nakonec nedostavilo, namísto toho zklamání ano. Byť se ve finále čtvrteční nejvyšší denní teplota ocitla 10 °C v nadprůměru, na to, aby přemohla 26. leden 1979, dostatečné ambice neměla. Byla totiž rovna jen 41,9 °C. Hold každý den není posvícení.

O víkendu to v Perthu vypadá na 34 až 38 °C, památných 41,8 °C z 27. ledna 1979 a 43,0 °C z 28. ledna 1959 tedy s nejvyšší pravděpodobností zvýšený tep nezaznamená. A na start nového týdne se prozatím rýsují nejvyšší denní teploty okolo 29 °C, což nic převratného nepřinese.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...