DVA REKORDY S KLÍČI A JEJICH POČASÍ

17.11.2015 8:52 | Autor: redakce

 

 

V pátek 17. listopadu roku 1989 odstartovaly v evropském srdci kroky vedoucí ke změně politického režimu. Od té doby už uběhlo více než 25 let, tj. čtvrt století, při pohledu na současné dění v české zemi i za jejími hranicemi lze ale říci, že společnost navzdory všem proměnám stále kráčí do blíže nespecifikovaného, avšak velmi dobře známého místa.

S rokem 1989 je samozřejmě vyjma mnoha jiných spjato symbolické cinkání klíčů. My se nyní na pár „těchto klíčů“ podíváme, jen k tomu přidáme i to počasí. Když se ještě narychlo koukneme na evropský pátek 17. listopadu 1989, tak zjistíme, že v tento den seděla nad centrem starého kontinentu tlaková výše. A protože předtím došlo na přímý příliv vzduchu ze severu, přítomnost chladnější masy vzduchu zapříčinila, že 17. listopad 1989 nijak zvlášť teplý nebyl (v maximech povětšinou 1 až 3°C). Zatímco tedy počasí bylo chladné, nálada lidí nikoliv.

Přesuňme se nyní za teplem, byť se to s ohledem na současné teploty v České republice může zdát krapet zbytečné. Kypr je ostrov a zároveň stát situovaný ve východním sektoru Středozemního moře, od česko-slovenské státní hranice je vzdálen cca 1 900 km jihovýchodně, od severního pobřeží Egypta jej dělí zhruba 350 km a mezi jeho nejzápadnější bod a nejvýchodnější bod řecké Kréty by se vedle sebe vešlo (hrubým odhadem) více jak 9 166 000 klíčů zasouvajících se do zámku od bytu.

Právě na Kypru se zrodil jeden z vůbec největších klíčů na této planetě – pan Evagoras Georgiou ve středu 20. září roku 2006 oficiálně představil klíč, který se právem zapsal mezi Guinessovy rekordy, a to díky svým rozměrům – na šířku 260 cm, na výšku 550 cm („Evans“ má na kontě i největší zámek).

Konkrétně šlo o oblast jižního Kypru, přesněji pak o okolí města Lemesos, ve kterém trvale pobývá něco kolem 240 000 obyvatel. O citovanou středu 20. září letopočtu 2006 zde panovalo příjemné počasí – obloha byla po celý den velmi bohatá na modrý odstín a nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo letních 27°C. Kypr tehdy ležel v nevýrazném tlakovém poli, barometr ukazoval 1012 hPa a východ území byl teplejší než západ – po obědě převážně 29 až 32°C.

Když se z Kypru vydáme směrem na západ, můžeme po více než 10 000 km dorazit do města zvaného Kansas City, které je s přibližně 500 000 obyvateli největší lokalitou amerického státu Missouri.

Také v Kansas City bylo ve středu 20. září 2006 příjemně, denní teploty se zastavily až na 23°C. Nepršelo a v průměru bylo polojasno. V té době se tu ale ve věci klíčů nic nedělo. Změna nastala až ve středu (opět středa) 20. listopadu 2013, kdy jedna z obyvatelek Kansas City uveřejnila svou sbírku klíčů. Ta čítala celkem 3 604 kusů a tím si Lisa Large připsala zisk světového rekordu. Jak sama uvádí na svém profilu, někdy v příštích deseti letech by se znovu ráda postarala o nějaký ten světový rekord. Řečeno přímo jejími slovy: „My personal goal is to invent something in the next 10 years and break another world record.“

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...