DVA REKORDY S KLÍČI A JEJICH POČASÍ

17.11.2015 8:52 | Autor: redakce

 

 

V pátek 17. listopadu roku 1989 odstartovaly v evropském srdci kroky vedoucí ke změně politického režimu. Od té doby už uběhlo více než 25 let, tj. čtvrt století, při pohledu na současné dění v české zemi i za jejími hranicemi lze ale říci, že společnost navzdory všem proměnám stále kráčí do blíže nespecifikovaného, avšak velmi dobře známého místa.

S rokem 1989 je samozřejmě vyjma mnoha jiných spjato symbolické cinkání klíčů. My se nyní na pár „těchto klíčů“ podíváme, jen k tomu přidáme i to počasí. Když se ještě narychlo koukneme na evropský pátek 17. listopadu 1989, tak zjistíme, že v tento den seděla nad centrem starého kontinentu tlaková výše. A protože předtím došlo na přímý příliv vzduchu ze severu, přítomnost chladnější masy vzduchu zapříčinila, že 17. listopad 1989 nijak zvlášť teplý nebyl (v maximech povětšinou 1 až 3°C). Zatímco tedy počasí bylo chladné, nálada lidí nikoliv.

Přesuňme se nyní za teplem, byť se to s ohledem na současné teploty v České republice může zdát krapet zbytečné. Kypr je ostrov a zároveň stát situovaný ve východním sektoru Středozemního moře, od česko-slovenské státní hranice je vzdálen cca 1 900 km jihovýchodně, od severního pobřeží Egypta jej dělí zhruba 350 km a mezi jeho nejzápadnější bod a nejvýchodnější bod řecké Kréty by se vedle sebe vešlo (hrubým odhadem) více jak 9 166 000 klíčů zasouvajících se do zámku od bytu.

Právě na Kypru se zrodil jeden z vůbec největších klíčů na této planetě – pan Evagoras Georgiou ve středu 20. září roku 2006 oficiálně představil klíč, který se právem zapsal mezi Guinessovy rekordy, a to díky svým rozměrům – na šířku 260 cm, na výšku 550 cm („Evans“ má na kontě i největší zámek).

Konkrétně šlo o oblast jižního Kypru, přesněji pak o okolí města Lemesos, ve kterém trvale pobývá něco kolem 240 000 obyvatel. O citovanou středu 20. září letopočtu 2006 zde panovalo příjemné počasí – obloha byla po celý den velmi bohatá na modrý odstín a nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo letních 27°C. Kypr tehdy ležel v nevýrazném tlakovém poli, barometr ukazoval 1012 hPa a východ území byl teplejší než západ – po obědě převážně 29 až 32°C.

Když se z Kypru vydáme směrem na západ, můžeme po více než 10 000 km dorazit do města zvaného Kansas City, které je s přibližně 500 000 obyvateli největší lokalitou amerického státu Missouri.

Také v Kansas City bylo ve středu 20. září 2006 příjemně, denní teploty se zastavily až na 23°C. Nepršelo a v průměru bylo polojasno. V té době se tu ale ve věci klíčů nic nedělo. Změna nastala až ve středu (opět středa) 20. listopadu 2013, kdy jedna z obyvatelek Kansas City uveřejnila svou sbírku klíčů. Ta čítala celkem 3 604 kusů a tím si Lisa Large připsala zisk světového rekordu. Jak sama uvádí na svém profilu, někdy v příštích deseti letech by se znovu ráda postarala o nějaký ten světový rekord. Řečeno přímo jejími slovy: „My personal goal is to invent something in the next 10 years and break another world record.“

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...