DOKSANY 7,0 °C, ASIJÚT (STŘEDNÍ EGYPT) 6,2 °C…

29.12.2016 10:50 | Autor: Jan Horák

Ve středu, v noci z úterý na středu, ale hlavně v úterý bylo v Česku větrno, a to kvůli výraznějšímu tlakovému gradientu, jenž vyplynul ze sblížení „západoevropské“ tlakové výše a „východoevropské“ tlakové níže. Zajímavostí v tomto ohledu rozhodně může být to, že středeční jitro nabídlo srážky – při tlaku vzduchu nad hranicí 1035 hPa. Kupříkladu v 9 hodin a 30 minut bylo v Čechách nepřehlédnutelné pásmo srážek táhnoucí se od Děčína přes Prahu až po pomezí Jihočeského kraje, Vysočiny a česko-rakouské státní hranice. Ručička barometru se přitom na celé trase zdržovala v okruhu 1037 hPa. Věru ambiciózní cosi (frontální rozhraní). Nicméně palec nahoru modelům.

Sněžka byla 27. prosince od půlnoci do půlnoci bičována větrem o rychlosti kolem 100 až 150 km/h, v maximech přes 170 km/h. Řeč je samozřejmě o intenzitě nárazů, ne o průměrném tempu. Poláci byli jako obvykle drsnější, ti hovořili o poryvech o rychlosti až v sousedství 210 km/h. Když už jsme u našich severovýchodních sousedů – v některých zákoutích polských internetových vod zaměřených na paní meteorologii lze narazit na zmínku, že na Sněžce byl kdysi registrován náraz větru o rychlosti přes 300 km/h. Názor nechť si každý udělá sám.

Úvod středečního dne již hlavně na západě Čech tak bouřlivý nebyl, i když… Především zásluhou rozsáhlé oblasti vyššího tlaku vzduchu se středem nad Německem, ale taktéž díky oblasti nižšího tlaku vzduchu s centrem nad příhraničím Běloruska, Ukrajiny a Ruska a další nepříliš mohutné cyklóně se srdcem nad východem Středozemního moře se do Egypta dostal chladnější vzduch mající původ až na severu Skandinávie. Nad vyprahlou zemí pyramid tato severská kontinentální a tudíž vláhou nijak nepřekypující advekce k tvorbě oblačnosti a tím i srážek nevedla, ale ranní teploty zkrotila. Z pohledu prostých čísel s dodatkem °C tady bylo de facto jako u nás – podobně jako v předešlém letopočtu.

Ve středu 28. prosince 2016 v 8 hodin:

Hlásily Doksany s ročním obdobím nepříliš sympatizujících 7,0 °C (a velkou oblačnost, ze které v noci a ráno vykapalo bezmála 0,5 litrů vody na metr čtvereční – při 1034 hPa a více). Díky tomu teplotně překonaly několik míst v Egyptě: Minjá (6,8 °C), Farafra (6,3 °C), Asijút (6,2 °C), Baharíja (6,0 °C), Dachla (5,8 °C)… Třeba v Českých Budějovicích bylo 5,0 °C – oáza Baharíja tedy byla jen o 1 °C teplejší.

Pražská Libuš pobývala na 4,9 °C, čili její konkurenceschopnost vůči nejseverovýchodnějšímu státu Afriky kdovíjak veliká nebyla. Přesně před rokem, to jest v pondělí 28. prosince 2015 v 8 hodin, však Praha-Libuš Egyptu konkurovala – třeba v xsettisícovém městě Minjá bylo 7,7 °C, v metropoli Česka byl termínový obsah synoptického hlášení zcela identický.

Středočeská Čáslav hovořila o 3,9 °C, několikamilionovému Asijútu tím pádem podlehla o 2,3 °C. Před 366 dny ale Čáslav toto egyptské velkoměsto porazila – zatímco Asijút mluvil o 6,2 °C, tak Čáslav informovala o 7,2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zataženo s deštěm,...


O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...


PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...