DOCELA PĚKNÉ TORNÁDO U OBCE SLAVGORODKA

11.6.2017 9:23 | Autor: Kamil Sojka

Plus mínus 2 km a něco severně od kazašsko-ruské státní hranice, odhadem 100 km jižně od velkoměstského Omsku nebo taktéž zhruba 3 900 km severovýchodně od pražského hlavního nádraží. Toť ve stručnosti pozemská poloha rusky hovořící obce Slavgorodka, kde se před pár dny, jmenovitě v pátek 9. června, zjevilo tornádo:

https://www.youtube.com/watch?v=pkOR8-EKVvs

Majestátná kupovitá oblačnost však neokořenila den pouze lidu ve Slavgorodce, na své si přišli i milovníci bouřek přímo v Omsku, který je co do populace velice podobný naší Praze:

https://www.youtube.com/watch?v=wm3uAtVzqms

Omský srážkoměr informoval o tom, že tato bouřka zemského povrchu dodala 25 mm srážek, z nemalé části v pevném skupenství (kroupy o průměru okolo 1 cm). Pokud by ale Omsk byl protkán desítkami srážkoměrů, dost možná by byla k vidění ještě vyšší čísla. Tak jako tak, nudně tu z meteorologického hlediska rozhodně nebylo. Ostatně jako v obci Slavgorodka.

Páteční Omsk mimo jiné v důsledku intenzivních sestupných proudů nepřekročil 18,1 °C, o atakování 33,7 °C z 9. června 1976 tím pádem mohl pouze a jen snít. Slavgorodka sama o meteorologickou stanici obohacená není, o přesném znění páteční nejvyšší teploty se lze tedy pouze a jen dohadovat. Nicméně kousek na sever od Slavgorodky teplota vzduchu ještě před příchodem oné bouřkové činnosti stihla tečovat 21,7 °C, přímo ve Slavgorodce tak mohlo být taktéž kolem těch 22 °C?

Zpět do Omsku:

Právě probíhající letní sezóna tady odstartovala dosti proměnlivě – Mezinárodní den dětí (a začátek školních letních prázdnin, které v celém Rusku potrvají až do 31. srpna, někde možná až do 3. září) byl rád za dosažení 16,7 °C a hned sobota 3. června už přinesla až 31,7 °C. Pokud Vám náhodou přišlo na mysl, že se řečený sobotní den stal tím prvním tropickým (ve smyslu tohoto roku), tak bohužel – k tomuto došlo o něco dříve, konkrétně v pondělí 22. května, kdy bylo až 30,3 °C.

Za předpokladu, že Omsk v nejbližších třech týdnech nebude čelit extrémně extrémní vlně veder – za dva týdny a něco omští meteorologové oslaví 81. výročí narození nejvyšší červnové teploty veškerých časů, neb když kalendář hovořil o úterý 30. června 1936, tak všichni čelili až 40,1 °C. Naproti tomu před týdnem omský meteorologický lid oslavil 49. výročí narození nejnižší červnové teploty veškerých časů, protože v úterý 4. června 1968 bylo až -3,1 °C.

Tak a to by asi stačilo. Pěknou neděli.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude jasno až polojasno,...

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...