DOCELA PĚKNÉ TORNÁDO U OBCE SLAVGORODKA

11.6.2017 9:23 | Autor: Kamil Sojka

Plus mínus 2 km a něco severně od kazašsko-ruské státní hranice, odhadem 100 km jižně od velkoměstského Omsku nebo taktéž zhruba 3 900 km severovýchodně od pražského hlavního nádraží. Toť ve stručnosti pozemská poloha rusky hovořící obce Slavgorodka, kde se před pár dny, jmenovitě v pátek 9. června, zjevilo tornádo:

https://www.youtube.com/watch?v=pkOR8-EKVvs

Majestátná kupovitá oblačnost však neokořenila den pouze lidu ve Slavgorodce, na své si přišli i milovníci bouřek přímo v Omsku, který je co do populace velice podobný naší Praze:

https://www.youtube.com/watch?v=wm3uAtVzqms

Omský srážkoměr informoval o tom, že tato bouřka zemského povrchu dodala 25 mm srážek, z nemalé části v pevném skupenství (kroupy o průměru okolo 1 cm). Pokud by ale Omsk byl protkán desítkami srážkoměrů, dost možná by byla k vidění ještě vyšší čísla. Tak jako tak, nudně tu z meteorologického hlediska rozhodně nebylo. Ostatně jako v obci Slavgorodka.

Páteční Omsk mimo jiné v důsledku intenzivních sestupných proudů nepřekročil 18,1 °C, o atakování 33,7 °C z 9. června 1976 tím pádem mohl pouze a jen snít. Slavgorodka sama o meteorologickou stanici obohacená není, o přesném znění páteční nejvyšší teploty se lze tedy pouze a jen dohadovat. Nicméně kousek na sever od Slavgorodky teplota vzduchu ještě před příchodem oné bouřkové činnosti stihla tečovat 21,7 °C, přímo ve Slavgorodce tak mohlo být taktéž kolem těch 22 °C?

Zpět do Omsku:

Právě probíhající letní sezóna tady odstartovala dosti proměnlivě – Mezinárodní den dětí (a začátek školních letních prázdnin, které v celém Rusku potrvají až do 31. srpna, někde možná až do 3. září) byl rád za dosažení 16,7 °C a hned sobota 3. června už přinesla až 31,7 °C. Pokud Vám náhodou přišlo na mysl, že se řečený sobotní den stal tím prvním tropickým (ve smyslu tohoto roku), tak bohužel – k tomuto došlo o něco dříve, konkrétně v pondělí 22. května, kdy bylo až 30,3 °C.

Za předpokladu, že Omsk v nejbližších třech týdnech nebude čelit extrémně extrémní vlně veder – za dva týdny a něco omští meteorologové oslaví 81. výročí narození nejvyšší červnové teploty veškerých časů, neb když kalendář hovořil o úterý 30. června 1936, tak všichni čelili až 40,1 °C. Naproti tomu před týdnem omský meteorologický lid oslavil 49. výročí narození nejnižší červnové teploty veškerých časů, protože v úterý 4. června 1968 bylo až -3,1 °C.

Tak a to by asi stačilo. Pěknou neděli.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...