„DOBA BRONZOVÁ“ V PONDĚLNÍM MILWAUKEE

6.12.2017 8:41 | Autor: Kamil Sojka

Milwaukee, populačně nejdominantnější město severského státu Wisconsin, je situováno na západním pobřeží Michiganského jezera, a to konkrétně zlehka nad 42° s. š., což je rovnoběžková úroveň předoceánského (v Americe je vše zaoceánské, v Evropě tedy zcela logicky…) Dubrovníku, jenž na rozdíl od Milwaukee není tak pružný, neb zatímco při vodách Jadranu se podzim 2017 prezentoval průměrnou teplotou 18 °C s celkovým rozptylem od 5,2 do 30,1 °C, na protivýchodním břehu velké louže mezi Michiganem a Wisconsinem se identické údobí dopracovalo ke střední teplotě 12 °C, přičemž minimem bylo -8,9 °C a maximem se stalo 35,0 °C. Tečkou na konci předešlé věty skončilo předlouhé souvětí, tečka v závěru této věty utne celý úvod.

Tož co je obsahem oné „doby bronzové“?

Zatímco do Dubrovníku v úvodních 48 hodinách tohoto týdne proudil chladnější vzduch od severozápadu, byť přes Alpy, takže dosti s odporem, Milwaukee bylo terčem přední strany objemného pole nízkého tlaku, jež relativně kvapně cupitalo z centrálních partií Spojených států do západního Ontaria. Máme-li základnější znalosti počasologie, ihned víme, že tento provoz tlakových útvarů Milwaukee odsoudil k hoštění teplého vzduchu majícího původ kdesi na jihu Severní Ameriky. Přičteme-li k tomu fakt, že toto jihozápadní proudění projevilo známky větší živosti (nárazy až kolem 70 km/h), nebude šokem, že se lid v Milwaukee dočkal nezvykle teplého dne.

Zdejší meteorologický deník sahá až do letopočtu 1871, zanedlouho tím pádem oslaví své 150. narozeniny. Přestože do letoška pamatoval sto čtyřicet pět čtvrtých prosinců, až předevčírem byl svědkem toho, až tato čtyřiadvacetihodinovka dokáže pokořit hranici 60 °F neboli 15,6 °C. Ano, vskutku, pondělí se v Milwaukee pyšnilo přinejmenším 61 °F čili 16,1 °C. Popravdě dosáhlo až na zimní bundy nekompromisně odpuzujících 64 °F, v překladu do češtiny 17,8 °C. Pokořeno jest 15,6 °C ze sezóny 1961 (a 2001). A to hlavní, pondělních 17,8 °C je třetím nejvyšším prosincovým maximem.

Rovněž nejnižší denní teplota pondělka byla krapet přehřátá, vždyť odpovídala 8,3 °C. K zisku zlata to možná nestačilo (4. prosinec 2001 nešel pod 10,0 °C), avšak uzmutím stříbra to skončilo. Na bronzový post se chtě nechtě odebral 4. prosinec 1998, jehož nejnižší denní teplota činila 7,8 °C.

V průběhu noci na včerejšek se již ke slovu začala dostávat zadní část řečené tlakové níže, teplotní křivka proto letěla směrem dolů. Předevčírem v 6 hodin Milwaukee hlásilo 9,4 °C a v 18 hodin 17,2 °C, kdežto včera v 6 hodin už „pouze“ 2,2 °C. V Americe se na anděly, čerty a Mikuláše moc nehraje (no spíše vůbec), nicméně nejdrsnější procházka (tj. 5. prosinec) této svaté trojice by se v Milwaukee odehrála na úplném počátku pozorování, takže v roce 1871, když rtuť teploměru slétla až k -25,6 °C. Taková Praha (jo, zase ta Praha), přestože leží o pár set kilometrů severněji a počasí sleduje o poznání déle, v tento den nenaměřila méně než -14,8 °C (1902). Wisconsin je zkrátka kontinentálnější (schopnější) než obecně mírné evropské srdce.

Závěrem, že se blíží ty Vánoce:

24. prosince 1889 v Milwaukee až 15,6 °C, naproti tomu 24. prosince 1872 v téže městě až -29,4 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

I. (Znovu)zrození sněhové pokrývky v Maroku Je to již sice...

REKORDY NA 17. PROSINEC

REKORDY NA 17. PROSINEC

Na neděli 17. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude polojasno až oblačno,...


VÍKEND BUDE STUDENÝ

VÍKEND BUDE STUDENÝ

Poslední...

REKORDY NA 15. PROSINCE

REKORDY NA 15. PROSINCE

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

Městský stát čítající přibližně 5 600 000 obyvatel, pobývající na ploše...

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

Vydejme se protentokrát do přírodními krásami hýřící východní Evropy...

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

[caption id="attachment_66581" align="alignnone" width="300"] People gather at the...