DO MOSKVY (A OKOLÍ) O VÍKENDU NAKOUKLA ZIMA

17.4.2016 20:14 | Autor: redakce

 

 

V sobotu 16. 4. se ve východní Evropě, která z politického hlediska spadá pod Rusko, konala přítomnost dvou naprosto odlišných vzdušných mas. Zatímco do západního sektoru evropského Ruska natekl chladný vzduch ze severu, východnější oblast ruské Evropy čelila vpádu teplého vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek. Výsledkem byla silná teplotní kontrastnost – zatímco metropolitní Moskva hlásila „ryze“ zimní podmínky, tak východněji ležící Povolžský federální okruh hlásil maxima až kolem 25 °C, takže tu panovala letní atmosféra.

Samara, milionové velkoměsto situované v jižní část Povolžského federálního okruhu, zaznamenala v sobotu odpoledne až 23,5 °C. O rekordní záležitost se sice nejednalo (dne 16. 4. 2012 až 25,0 °C), avšak i tak byl první den předposledního dubnového víkendu teplotně značně nadprůměrný – odchylka činila bezmála +11 °C. Jednalo se o čtvrtý den s Tmax alespoň 20,0 °C v řadě a zároveň šlo o první úspěšné pokoření hranice 23,0 °C v letošním roce. Letní sobotní den se pak konal například ve městě Buzuluk, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 25,4 °C.

Teritorium ruského hlavního města naopak navzdory probouzející se vegetaci opět pozorovalo tvorbu sněhobílého koberce, byť jen přechodně. V ranních, dopoledních a zpočátku také odpoledních hodinách se moskevské teploty vzhledem k advekci chladného vzduchu a srážkám propadly na hodnoty okolo 1 až 2 °C, v důsledku čehož se sněhové vločky začaly na zemi držet. Nejvíce sněhu napadlo v okrajových bodech Moskvy a v jejím nedalekém sousedství (třeba Kaluga) – na chvíli se utvořil silnější poprašek sněhu, jinými slovy povětšinou nasněžilo do 1 až 2 cm sněhu. Sníh byl mokrý, moc dlouho nevydržel, přesto se ale 16. duben, tj. polovina meteorologického jara, stal zimním dnem. Tak zimní zde nebyl ani Štědrý den, tedy jak se to vezme – z našeho pohledu ano, z ruského nikoliv. Ve čtvrtek 24. 12. 2015 se teploty v Moskvě motaly v okruhu 4 až 9 °C a občas trochu sprchlo, po sněhu nikde ani památky. Nicméně ve středu 6. 1. 2016 se v Moskvě i jinde konal arktický den (konkrétně v Moskvě odpovídala Tmax -12 °C) a výška souvislé sněhové pokrývky překračovala 5 cm.

O víkendu se potvrdilo, že Moskva spadá pod proměnlivé kontinentální podnebí – hned v neděli se totiž vrátilo jaro. K ránu se, kvůli mizivé oblačnosti, ochladilo až na -1 °C, odpoledne však přineslo nejvyšší denní teploty v rozmezí 13 až 14 °C.

Jen pro zajímavost: V neděli 17. 4. se teplý vzduch přenesl do sousedního Uralského federálního okruhu a v Permu z toho byl málem rekord. Na 17. duben připadá 23,5 °C z roku 1973, teď bylo nejvyšší teplotou 23,0 °C (= prvních dvacet stupňů Celsia letopočtu 2016).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...


REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...