DO MOSKVY (A OKOLÍ) O VÍKENDU NAKOUKLA ZIMA

17.4.2016 20:14 | Autor: redakce

 

 

V sobotu 16. 4. se ve východní Evropě, která z politického hlediska spadá pod Rusko, konala přítomnost dvou naprosto odlišných vzdušných mas. Zatímco do západního sektoru evropského Ruska natekl chladný vzduch ze severu, východnější oblast ruské Evropy čelila vpádu teplého vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek. Výsledkem byla silná teplotní kontrastnost – zatímco metropolitní Moskva hlásila „ryze“ zimní podmínky, tak východněji ležící Povolžský federální okruh hlásil maxima až kolem 25 °C, takže tu panovala letní atmosféra.

Samara, milionové velkoměsto situované v jižní část Povolžského federálního okruhu, zaznamenala v sobotu odpoledne až 23,5 °C. O rekordní záležitost se sice nejednalo (dne 16. 4. 2012 až 25,0 °C), avšak i tak byl první den předposledního dubnového víkendu teplotně značně nadprůměrný – odchylka činila bezmála +11 °C. Jednalo se o čtvrtý den s Tmax alespoň 20,0 °C v řadě a zároveň šlo o první úspěšné pokoření hranice 23,0 °C v letošním roce. Letní sobotní den se pak konal například ve městě Buzuluk, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 25,4 °C.

Teritorium ruského hlavního města naopak navzdory probouzející se vegetaci opět pozorovalo tvorbu sněhobílého koberce, byť jen přechodně. V ranních, dopoledních a zpočátku také odpoledních hodinách se moskevské teploty vzhledem k advekci chladného vzduchu a srážkám propadly na hodnoty okolo 1 až 2 °C, v důsledku čehož se sněhové vločky začaly na zemi držet. Nejvíce sněhu napadlo v okrajových bodech Moskvy a v jejím nedalekém sousedství (třeba Kaluga) – na chvíli se utvořil silnější poprašek sněhu, jinými slovy povětšinou nasněžilo do 1 až 2 cm sněhu. Sníh byl mokrý, moc dlouho nevydržel, přesto se ale 16. duben, tj. polovina meteorologického jara, stal zimním dnem. Tak zimní zde nebyl ani Štědrý den, tedy jak se to vezme – z našeho pohledu ano, z ruského nikoliv. Ve čtvrtek 24. 12. 2015 se teploty v Moskvě motaly v okruhu 4 až 9 °C a občas trochu sprchlo, po sněhu nikde ani památky. Nicméně ve středu 6. 1. 2016 se v Moskvě i jinde konal arktický den (konkrétně v Moskvě odpovídala Tmax -12 °C) a výška souvislé sněhové pokrývky překračovala 5 cm.

O víkendu se potvrdilo, že Moskva spadá pod proměnlivé kontinentální podnebí – hned v neděli se totiž vrátilo jaro. K ránu se, kvůli mizivé oblačnosti, ochladilo až na -1 °C, odpoledne však přineslo nejvyšší denní teploty v rozmezí 13 až 14 °C.

Jen pro zajímavost: V neděli 17. 4. se teplý vzduch přenesl do sousedního Uralského federálního okruhu a v Permu z toho byl málem rekord. Na 17. duben připadá 23,5 °C z roku 1973, teď bylo nejvyšší teplotou 23,0 °C (= prvních dvacet stupňů Celsia letopočtu 2016).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

Ještě dnes počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve...

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...


NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...