DO ALŽÍRSKÉ TÉBESSY ZAVÍTAL SNÍH S DEŠTĚM

25.11.2015 9:37 | Autor: Jan Horák

Tébessa je město ležící na severovýchodě Alžírska poblíž hranic s Tuniskem, a to v nadmořské výšce kolem 800 m.n.m. Od alžírsko-tuniské státní hranice je Tébessa vzdálena cca 25 km západně a od vod Středozemního moře je oddělena přibližně 150 km širokým pásem severoafrické pevniny. Je domovem pro více než 600 000 lidí a v úterý 24. listopadu tu úřadovala tlaková níže a rovněž došlo na příliv chladnějšího vzduchu ze severnějších zeměpisných šířek. K tomu se přidaly i srážky a krátce po pravém poledni se všechny toto aspekty sečetly a výsledkem byl přechodný déšť se sněhem.

Úterní ráno bylo v Tébesse chladnější – rtuť teploměru klesla až k 5°C, v noci se pak teplota vzduchu povětšinou motala kolem 6 až 7°C. Obloha byla kvůli přítomnosti oblasti nižšího tlaku vzduchu oblačná až zatažená a k tomu také slabě zapršelo. Obdobný ráz počasí provázel Tébessu i během dopoledne s tím, že se stále ochlazovalo – mezi 9. až 12. hodinou nabídla Tébessa pozvolný pokles ze 4°C na 2°C. Po obědě došlo na vrchol teplotního pádu v podobě skromného 1°C a k dešťovým kapkám se začaly přidávat sněhové vločky. Smíšené srážky sice byly jen krátkodobou záležitostí a k žádné tvorbě sněhové pokrývky nedošlo, přesto však bylo úterní odpoledne v Tébesse trochu bílé. V pokročilejší fázi odpoledne už bylo tepleji – kolem 16. hodiny 4°C.

Loňský 24. listopad měl o poznání jiný průběh – obloha možná stejně jako letos nebyla ochuzena o oblaka, avšak teploty byly někde úplně jinde. Ve 13 hodin tehdy Tébessa hlásila velmi příjemných 18°C, letos to ve stejný den a čas byl pouhý 1°C. V roce 2013 přinesl 24. listopad polojasno až oblačno a teplotní rozptyl odpovídal 3 až 11°C. A takový 24. listopad letopočtu 2012 potěšil jak milovníky chladu, tak i zastánce tepla – v jiterním čase se konal propad až k necelým 2°C a přes den následně následoval výstup až na 20°C. Po celý den dominovalo skoro jasno až polojasno.

Zima 2014/2015 jako celek se v Tébesse prezentovala 7°C. Nejvyšší hodnotou bylo 20.3°C a naměřena byla v neděli 11. ledna (denní minimum činilo -1.8°C a povětšinou panovalo jasno až skoro jasno). Naopak v úterý 10. února byla zaznamenána nejnižší teplota celé meteorologické zimy a byla rovna -7.4°C (maximem nakonec bylo až 13.2°C a nebe bylo po dobu téměř všech 24 hodin jasné).

Léto 2015 doneslo do Tébessy dohromady 26°C. Nejchladnější moment připadl na úterý 2. června a středu 3. června – v obou dnech bylo registrováno minimum o rovných 10.0°C (teplotním stropem 2. června bylo 27.3°C a ve středu 3. června se vzduch prohřál až na 28.4°C). Naproti tomu ta nejžhavější chvíle léta 2015 se zrodila v neděli 2. srpna, to se Tébessa rozpálila až na úmorných 41.1°C (noc ze soboty 1. srpna na neděli 2. srpna byla tropická – teplota vzduchu nešla pod 22.3°C).

Nejrozpálenějším dnem posledních let byla neděle 8.7.2012 – v maximu až 42.6°C.

Nejchladnějším dnem posledních let pak bylo již zmiňované úterý 10.2.2015.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...