DO ALŽÍRSKÉ TÉBESSY ZAVÍTAL SNÍH S DEŠTĚM

25.11.2015 9:37 | Autor: Jan Horák

Tébessa je město ležící na severovýchodě Alžírska poblíž hranic s Tuniskem, a to v nadmořské výšce kolem 800 m.n.m. Od alžírsko-tuniské státní hranice je Tébessa vzdálena cca 25 km západně a od vod Středozemního moře je oddělena přibližně 150 km širokým pásem severoafrické pevniny. Je domovem pro více než 600 000 lidí a v úterý 24. listopadu tu úřadovala tlaková níže a rovněž došlo na příliv chladnějšího vzduchu ze severnějších zeměpisných šířek. K tomu se přidaly i srážky a krátce po pravém poledni se všechny toto aspekty sečetly a výsledkem byl přechodný déšť se sněhem.

Úterní ráno bylo v Tébesse chladnější – rtuť teploměru klesla až k 5°C, v noci se pak teplota vzduchu povětšinou motala kolem 6 až 7°C. Obloha byla kvůli přítomnosti oblasti nižšího tlaku vzduchu oblačná až zatažená a k tomu také slabě zapršelo. Obdobný ráz počasí provázel Tébessu i během dopoledne s tím, že se stále ochlazovalo – mezi 9. až 12. hodinou nabídla Tébessa pozvolný pokles ze 4°C na 2°C. Po obědě došlo na vrchol teplotního pádu v podobě skromného 1°C a k dešťovým kapkám se začaly přidávat sněhové vločky. Smíšené srážky sice byly jen krátkodobou záležitostí a k žádné tvorbě sněhové pokrývky nedošlo, přesto však bylo úterní odpoledne v Tébesse trochu bílé. V pokročilejší fázi odpoledne už bylo tepleji – kolem 16. hodiny 4°C.

Loňský 24. listopad měl o poznání jiný průběh – obloha možná stejně jako letos nebyla ochuzena o oblaka, avšak teploty byly někde úplně jinde. Ve 13 hodin tehdy Tébessa hlásila velmi příjemných 18°C, letos to ve stejný den a čas byl pouhý 1°C. V roce 2013 přinesl 24. listopad polojasno až oblačno a teplotní rozptyl odpovídal 3 až 11°C. A takový 24. listopad letopočtu 2012 potěšil jak milovníky chladu, tak i zastánce tepla – v jiterním čase se konal propad až k necelým 2°C a přes den následně následoval výstup až na 20°C. Po celý den dominovalo skoro jasno až polojasno.

Zima 2014/2015 jako celek se v Tébesse prezentovala 7°C. Nejvyšší hodnotou bylo 20.3°C a naměřena byla v neděli 11. ledna (denní minimum činilo -1.8°C a povětšinou panovalo jasno až skoro jasno). Naopak v úterý 10. února byla zaznamenána nejnižší teplota celé meteorologické zimy a byla rovna -7.4°C (maximem nakonec bylo až 13.2°C a nebe bylo po dobu téměř všech 24 hodin jasné).

Léto 2015 doneslo do Tébessy dohromady 26°C. Nejchladnější moment připadl na úterý 2. června a středu 3. června – v obou dnech bylo registrováno minimum o rovných 10.0°C (teplotním stropem 2. června bylo 27.3°C a ve středu 3. června se vzduch prohřál až na 28.4°C). Naproti tomu ta nejžhavější chvíle léta 2015 se zrodila v neděli 2. srpna, to se Tébessa rozpálila až na úmorných 41.1°C (noc ze soboty 1. srpna na neděli 2. srpna byla tropická – teplota vzduchu nešla pod 22.3°C).

Nejrozpálenějším dnem posledních let byla neděle 8.7.2012 – v maximu až 42.6°C.

Nejchladnějším dnem posledních let pak bylo již zmiňované úterý 10.2.2015.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...