DIEGO RAMÍREZ MÁ I V LÉTĚ K 10°C DALEKO

28.12.2014 13:21 | Autor: redakce

Poslední silnější mrazy sevřely Česko o poslední lednový víkend, tj. před 11 měsíci. Pronikl k nám tehdy ledový kontinentální vzduch z východu, díky vlivu tlaková výše nad severovýchodem Evropy se ale ochlazení obešlo bez kalamity a v nížinách úřadovaly i holomrazy či poprašek. Nad Balkánem se naopak zdržovala tlaková níže, která hlavně (vele)hory zasypala přívaly sněhu. Letos bude situace obdobná – země Balkánu (ale i Německo či Alpy) čekají vydatné sněžení (v řádech desítek cm), zatímco my si budeme muset vystačit s tím zbytkem (přinejlepším pár cm).

Když už jsme u toho snežení, věděli jste, že normální sněhová vločka směřuje k zemi rychlostí kolem 5 km/h, tj. tempem normálně jdoucího člověka? V praxi to tedy znamená, že sněhová vločka putuje k nížinám (200 m.n.m.) z výšky okolo 2 000 m po dobu asi 22 minut (srážky vypadávající z oblačnosti po určité době nezrychlují – dosáhnou tzv. terminálové pádové rychlosti, což v překladu znamená, že gravitační síla je rovna odporu vzduchu). I proto tedy hory dostávají více sněhu, vločka zkrátka nemusí urazit takovou dálku. Řečeno obecně.

Na jižní polokouli v těchto dnech kromě příprav, jež souvisejí se silvestrem (pro někoho také se Silvestrem), probíhá léto v plném proudu, takže vyjma masivních pohoří tu na sníh nenarazíte. Nicméně na jihu Jižní Ameriky se v přítomnosti jako obvykle moc neohřejete a řeč je konkrétně o Diego Ramírez. Jedná se o souostroví spadající pod stát Chile, od kterého je odděleno několika desítkami km slané vody (Pacifik). Ostrovy jsou s celkovou rozlohou kolem 1 km² poměrně malé, podmínky krutější a obyvatelstvo kromě správců zdejší stanice žádné.

Kusy suché chilské půdy sice zeměpisně odpovídají jihu Švédska, konkrétně městu Malmö, avšak díky chladným vodám (a s tím související Antarktidou) zde ani v letním období takové teplo jako na jihu Skandinávie rozhodně není – teplotním průměrem prosince až února je 7°C (Malmö v létě nabízí 16.3°C). Vlivem působení nejjižnějšího kontinentu je na souostroví Diego Ramírez často větrno, což ale platí i pro jih pevninské Argentiny a Chile (srážení ledových antarktických mas a teplejších oceánských vod plodí tlakové níže). Zpět k teplotám – letošní Vánoce nadělily ostrovům velkou oblačnost s přeháňkami a přinejlepším 6.2°C (ráno 3°C), přičemž ani Boží hod vánoční nešel s odpoledními 7°C kdovíjak nahoru. Léto 2013/2014 sem přineslo 5.8°C s maximem 12.1°C (14.1.) a minimem 1.1°C, v sezoně 2012/2013 to bylo 7.1°C s přinejlepším 11.2°C (2.1.) a přinejhorším -0.1°C (17.12.) a třeba v období 2006/2007 bylo dohromady také 7.1°C s tím, že teploty kolísaly od 2.2 do 11.8°C.

Tato část světa náleží pod subpolární klima obohacené o vliv oceánu, dvanáctiměsíčním teplotním součtem je 5.2°C, nejvlídnějším měsícem je únor se 7.5°C, naopak tím nejméně pohodlným červenec s 3.2°C a za 52 týdnů naprší přes 1 300 litrů vody. Letos od 1.1. do 25.12. nebylo více jak 12.1°C (14.1.) a ne méně jak -1.2°C (24.7.).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na středu 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PRVNÍ MRÁZ V ASTANĚ

PRVNÍ MRÁZ V ASTANĚ

Den poté, co hlavní město Kazachstánu oslavilo 84. výročí...


ŽHNOUCÍ AUSTRÁLIE I USA

ŽHNOUCÍ AUSTRÁLIE I USA

Začněme u protinožců: Na 61 stanicích v Novém Jižním Walesu...

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

Ještě dnes počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve...

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť...


REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...