DIEGO RAMÍREZ MÁ I V LÉTĚ K 10°C DALEKO

28.12.2014 13:21 | Autor: redakce

Poslední silnější mrazy sevřely Česko o poslední lednový víkend, tj. před 11 měsíci. Pronikl k nám tehdy ledový kontinentální vzduch z východu, díky vlivu tlaková výše nad severovýchodem Evropy se ale ochlazení obešlo bez kalamity a v nížinách úřadovaly i holomrazy či poprašek. Nad Balkánem se naopak zdržovala tlaková níže, která hlavně (vele)hory zasypala přívaly sněhu. Letos bude situace obdobná – země Balkánu (ale i Německo či Alpy) čekají vydatné sněžení (v řádech desítek cm), zatímco my si budeme muset vystačit s tím zbytkem (přinejlepším pár cm).

Když už jsme u toho snežení, věděli jste, že normální sněhová vločka směřuje k zemi rychlostí kolem 5 km/h, tj. tempem normálně jdoucího člověka? V praxi to tedy znamená, že sněhová vločka putuje k nížinám (200 m.n.m.) z výšky okolo 2 000 m po dobu asi 22 minut (srážky vypadávající z oblačnosti po určité době nezrychlují – dosáhnou tzv. terminálové pádové rychlosti, což v překladu znamená, že gravitační síla je rovna odporu vzduchu). I proto tedy hory dostávají více sněhu, vločka zkrátka nemusí urazit takovou dálku. Řečeno obecně.

Na jižní polokouli v těchto dnech kromě příprav, jež souvisejí se silvestrem (pro někoho také se Silvestrem), probíhá léto v plném proudu, takže vyjma masivních pohoří tu na sníh nenarazíte. Nicméně na jihu Jižní Ameriky se v přítomnosti jako obvykle moc neohřejete a řeč je konkrétně o Diego Ramírez. Jedná se o souostroví spadající pod stát Chile, od kterého je odděleno několika desítkami km slané vody (Pacifik). Ostrovy jsou s celkovou rozlohou kolem 1 km² poměrně malé, podmínky krutější a obyvatelstvo kromě správců zdejší stanice žádné.

Kusy suché chilské půdy sice zeměpisně odpovídají jihu Švédska, konkrétně městu Malmö, avšak díky chladným vodám (a s tím související Antarktidou) zde ani v letním období takové teplo jako na jihu Skandinávie rozhodně není – teplotním průměrem prosince až února je 7°C (Malmö v létě nabízí 16.3°C). Vlivem působení nejjižnějšího kontinentu je na souostroví Diego Ramírez často větrno, což ale platí i pro jih pevninské Argentiny a Chile (srážení ledových antarktických mas a teplejších oceánských vod plodí tlakové níže). Zpět k teplotám – letošní Vánoce nadělily ostrovům velkou oblačnost s přeháňkami a přinejlepším 6.2°C (ráno 3°C), přičemž ani Boží hod vánoční nešel s odpoledními 7°C kdovíjak nahoru. Léto 2013/2014 sem přineslo 5.8°C s maximem 12.1°C (14.1.) a minimem 1.1°C, v sezoně 2012/2013 to bylo 7.1°C s přinejlepším 11.2°C (2.1.) a přinejhorším -0.1°C (17.12.) a třeba v období 2006/2007 bylo dohromady také 7.1°C s tím, že teploty kolísaly od 2.2 do 11.8°C.

Tato část světa náleží pod subpolární klima obohacené o vliv oceánu, dvanáctiměsíčním teplotním součtem je 5.2°C, nejvlídnějším měsícem je únor se 7.5°C, naopak tím nejméně pohodlným červenec s 3.2°C a za 52 týdnů naprší přes 1 300 litrů vody. Letos od 1.1. do 25.12. nebylo více jak 12.1°C (14.1.) a ne méně jak -1.2°C (24.7.).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. DUBNA

REKORDY NA 23. DUBNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...


REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...


REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...