DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

21.2.2018 8:44 | Autor: Kamil Sojka

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu míst v Československu ochladilo až o 30 stupňů Celsia, z pohledu Američanů (a některých Asiatů) až o více než 50 stupňů Fahrenheita. Vzhledem k tuzemským podnebným (počasovým) možnostem se tato událost vepsala do historie. V hlavním městě středoamerického Colorada, jímž je sedmisettisícový, při braní zřetele na aglomeraci tříapůlmilionový Denver, by však takovýto troposférický počin v pomyslné síni slávy nejspíše neskončil. A i kdyby ano, kdovíjak dlouho by tam nepobyl. Dnes bychom ho tam hledali marně.

Před několika dny, v neděli 18. února v mladších odpoledních hodinách, se rtuť denverského teploměru vyšplhala až na 20,6 stupně Celsia neboli 69 stupňů Fahrenheita. Tato nejvyšší denní teplota se ve smyslu této čtyřiadvacetihodinovky a letopočtů 1872 až 2018 umístila na bronzové příčce, takže nic všedního. Stříbrným denním maximem 18. února jest 21,7 stupně Celsia (1930) a tím zlatým 22,8 stupně Celsia (2016). Základním kamenem silné hřejivosti konce minulého týdne byl anticyklonálně-cyklonální přenos teplého vzduchu pocházejícího z Mexika a dopad majestátných hor lemujících prakticky celý západ Spojených států včetně Colorada.

Krátce po zjevení se oné Fahrenheitovy šedesát devítky se ale proudění začalo rychle měnit. Izobarická dálnice spojující Mexiko s Coloradem se uzavřela a navzdory nelibosti všech denverských teplomilů se postupně prosazovala prostorná tlaková výše, jejíž střed se rozhodl pro emigraci z jihozápadní Kanady do (severo)západních USA. Přičteme-li k tomu pomoc ze strany protikladných tlakových polí pobývajících v její těsné blízkosti, nepřekvapí, že nejen do coloradské metropole vnikla masa prochlazeného kontinentálního a tím pádem suchého vzduchu.

Předevčírem, v pondělí 19. února v pokročilém věku jitra, přesněji v 8 hodin, denverská teplotní křivka ohlašovala, že teplota vzduchu odpovídá 10 stupňům Fahrenheita. Jak všichni víme, 10 stupňů Fahrenheita představuje -12,2 stupně Celsia. Později se ukázalo, že nešlo o pondělní nejnižší denní teplotu, ta byla evidována až ve večerním čase, a to -16,1 stupně Celsia. Totální minimum 19. února, jímž je rovných -20 stupňů Celsia, odolalo, nicméně stříbrem letošní 3 stupně Fahrenheita ověnčeny byly.

Podstatné je to, že Denver během 18 hodin slevil o 59 stupňů – v neděli ve 14 hodin 69 stupňů, v pondělí v 8 hodin 10 stupňů. Našima očima Denver během 18 hodin slevil o 32,8 stupně – v neděli ve 14 hodin 20,6 stupně, v pondělí v 8 hodin -12,2 stupně.

Prahnete-li po informaci, jaká je nejpamátnější čili nejextrémnější změna teploty v denverské historii:

42,2 stupně Celsia (76 stupňů Fahrenheita)!

V sobotu 13. prosince 2008 kolem 14. hodiny bylo zaznamenáno až 14,4 stupně Celsia (58 stupňů Fahrenheita), druhého dne večer se ochladilo až na -27,8 stupně Celsia (-18 stupňů Fahrenheita). Přičemž v prvních 7 200 sekundách pondělka (15. prosince 2008) bylo dosaženo teplotní dno -28,3 stupně Celsia (a zároveň byla definována podoba jeho nového totálního minima).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...