DAMAŠSKÝ 6. DUBEN OPĚT TEPLEJŠÍ NEŽ BEJRÚTSKÝ

7.4.2015 9:01 | Autor: Jan Horák

Velikonoce tedy nakonec byly v Česku bílejší než Vánoce, o což se postarala kupovitá oblačnost podpořená chladnějším severovýchodním prouděním. Sněhové vločky se v čase pondělního svátečního oběda snášely také na Prahu, vlivem čehož se teploty smrskly k 1°C. Praha díky tomu v tu chvíli patřika k nejchladnějším evropským metropolím, neboť v těch ostatních to o pondělní poledne vypadalo následovně: Reykjavík 6°C, Oslo 7°C, Stockholm 7°C, Helsinki 7°C, Moskva 3°C, Minsk 4°C, Tallinn 6°C, Riga 6°C, Vilnius 4°C, Varšava 4°C, Bukurešť 4°C.. Třeba v Londýně bylo 15°C a ve španělském Madridu 16°C.

Na samém východě Středozemního moře nebylo v úvodu tohoto týdne po sněhu ani památky. Řeč je o libanonském Bejrútu, největším a hlavním městě tohoto státu. I nejnižší teploty zde nešly pod 14°C a ve 12 hodin se rtuť teploměru nacházela na 22°C. Na stejné hodnotě se pak Bejrút nalézal i o 15. hodinu. Obloha byla na oblačnost chudá, kromě krátké návštěvy vysokých oblaků dominovala blankytná modř a sluneční paprsky.

O cca 80 km dále směrem na jihovýchod na tom byl velkoměstský Damašek stejně – po ledových krystalcích nebylo ani vidu, ani slechu a nad damašskými hlavami vévodila modrá a žlutá. Pondělní nejnižší hodnoty tady byly zásluhou geografických vlastností o něco nižší než v Bejrútu, teplota vzduchu zde poklesla k 5°C. Poté však zamířila rychle vzhůru, v polovině dne už činila 23°C a o dalších 180 minut později již 29°C.

Bejrút leží při vodách Středozemního moře a spadá pod středomořské klima, kdežto relativně nedaleký Damašek je situován v nadmořské výšce okolo 650 m.n.m. s tím, že mu Syrská poušť (resp. několik tisíc km vysoké pohoří blokující vláhu – srážkový stín) zajišťuje mnohem nižší příděl vody než v Bejrútu (830 mm / 130 mm). Nejvýznamnějším zdrojem přírodní vody je řeka Barada.

Kvůli těmto faktorům je bejrútský 6. duben v rámci odpoledních teplot obecně mírnější než ten damašský a platilo to i v letech minulých – v loňském roce to bylo 30°C ku 31°C a například v sezóně 2012 24°C ku 31°C. Ne vždy je ale samozřejmě Bejrút o 6. duben chladnější než Damašek a bylo tomu tak i roku 2011, kdy se Damašek dočkal „jen“ 20°C, kdežto Bejrút „až“ 21°C. Ve smyslu ranních teplot už je rozdíl větší, neboť Damašek není nijak ohříván mořem. Třeba v řečeném ročníku 2011 se Bejrút ve středu 6. dubna nepodíval pod 13°C, zatímco Damašek zašel až k 9°C.

Jeden z nejchladnějších 6. dubnů se jak v Bejrútu, tak i v Damašku zrodil ve stejný den, a to v pondělí 6.4.1981 – v prvním městě se rtuť teploměru stáhla k 8°C, v tom druhém až k -3°C. K nejvyhřátějším bejrútským 6. dubnům se řadí ten z roku 2014, jenž si připsal až bezmála 30°C, u Damašku je to 31°C (2012).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno, na severovýchodě,...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...