DALŠÍ DNY STÁLE ROZTRŽITÉ, KOCOURKOV JEŠTĚ NEKONČÍ

20.2.2016 12:11 | Autor: Jan Horák

V Bratislavě sněžilo – na horách naopak pršelo. V Ostravě či ve Vsetíně bylo zimněji než na Medvědím ostrově v Severním ledovém oceánu. Cork se po roce znovu ocitl na stejné úrovni jako bájná Trója…

Také předposlední pátek zimy 2015/2016 byl v Evropě pestrý, podobně na tom ale byly také Spojené státy americké – floridská velkoměstská Tampa hlásila v 6 hodin ráno 12 °C, v tu samou chvíli nicméně naměřilo 12 °C i město Muscatine na východě Iowy (cca 300 km západě od Chicaga a cca 1 700 km severozápadně od Tampy). Tepleji než v Tampě bylo například ve městě Hannibal na severovýchodě státu Missouri, kde páteční 6. hodina nabídla 14 °C (přesně před rokem, tj. ve čtvrtek 19. 2. 2015 v 6 hodin, hlásil Hannibal -12 °C, v Tampě bylo samozřejmě o dost tepleji, a to konkrétně 8 °C).

Vydejme se nyní do Austrálie – maloměstské Onslow v Západní Austrálii drželo jak v pátek, tak i ve čtvrtek vedoucí pozici v pomyslné tabulce všech teplot na Zemi – 18. února až 47 °C, 19. února o krapet mírnějších 46 °C. Rekordy nicméně nepadaly, ve dnech 18. 2. 2005 a 19. 2. 1998 bylo v Onslow až 48 °C. Když už jsme se dostali k protinožcům – nejvyšší teplota, která kdy byla na australském území zaznamenána, činí 50.7 °C a datuje se na 2. leden roku 1960 (Oodnadatta, Jižní Austrálie). Z našeho úhlu pohledu je nicméně prosinec až únor zimním obdobím, zmiňme tedy i historické australské minimum – v letopočtu 1994 registrovaly Sněžné hory v Novém Jižním Walesu -23.0 °C. A jen pro zajímavost: V březnu 1899 čelil sever Austrálie supercyklónu Mahina, nejhorší tropické cyklóně všech dob. Bouře byla tak mocná, že zvedla hladinu oceánu o 13 m – na vrcholcích 15-ti metrových skal byli tehdy nalezeni delfíni.

Teď už se vraťme do současnosti a do střední Evropy. Nad Českem a jeho okolím se v závěru tohoto pracovního týdne nacházelo frontální rozhraní, které českému východu dopřálo další lehce zimní atmosféru. Sněhové vločky se vzhledem k poklesu teplot dostaly i do nížin – sníh, byť mokrý, navštívil jak Ostravu, tak také Vsetín, Bělotín anebo Holešov. Poměrně pěkná zimní nálada se konala třeba ve Vítkově – v pokročilejších odpoledních hodinách tu sněžilo při teplotě lehce pod bodem mrazu. Úsměvné však může být, že zatímco v Bratislavě sněžilo, dále na východ byl v polohách nad 1 000 m n. m. ještě pozorován déšť. Důvod je jasný, a to teplo ve výšce – postupně se ale ochladilo i tam.

Citovaný Vítkov, ale spolu sním taktéž Ostravu nebo Vsetín, provázelo před víkendem zimnější počasí než v Severním ledovém oceánu – Medvědí ostrov, jenž je situován přibližně 900 km severně od severního polárního kruhu, nabízel po pátečním obědě +1 až +2 °C. Namátkou ve středu 19. 2. 2014 na Medvědím ostrově v odpoledním čase mrzlo (kolem -2 °C) a k tomu trochu zasněžilo – Ostrava a další východočeské lokality v maximu +5 °C (Ostrava dosáhla na 8 °C). Je nicméně pravda, že Medvědí ostrov kvůli přítomnosti teplejších vod oceánu až tak krutý není. Longyearbyen byl ve čtvrtek 19. 2. 2015 v 16 hodin na -15 °C, letos ve shodný den a čas na bezmála -4 °C – ve Vítkově tak bylo „jen“ o nějaké 3 °C tepleji.

Irský Cork a turecká Trója: 19. 2. 2016 14:00 – Cork 11 °C, Trója 11 °C. 19. 2. 2015 14:00 – Cork 6 °C, Trója 6 °C. A 19. 2. 2014 14:00 – Cork 9 °C, Trója 15 °C.

V neděli a pondělí nás čeká svižný jihozápad neboli maxima kolem 9 až 14 °C (atakování 15 °C možné), úterní severozápad srazí denní teploty na 3 až 7 °C a další dny pravděpodobně nabídnou mírné oteplení. Pravá zima očividně opravdu skončila v neděli 24. ledna (a začala o několik dní dříve). Tak snad příště…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

Na severu australského Queenslandu, u 21. severní rovnoběžky...

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

V neděli bude jasno až polojasno, jen přechodně oblačno a...

REKORDY NA 30. DUBNA

REKORDY NA 30. DUBNA

Na neděli 30. dubna připadají z měření Praha-Klementinum...


SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

Velkoměstský Irkutsk, který k r. 2016 čítal nějakých...

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

Pravděpodobnost, že pohled z okna uskutečněný krátce po...

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

Začne se nám oteplovat. Ještě v pátek budeme potřebovat...


REKORDY NA 29. DUBNA

REKORDY NA 29. DUBNA

Na sobotu 29. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

Těžko říci, kolik stupňů Celsia bylo ve čtvrtek odpoledne...

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

Zatímco v Omsku se čtvrteční den s přídomkem 27....