DAHLIA, OCKHI

2.12.2017 10:02 | Autor: Kamil Sojka

Zjev titulkem zmíněných jmen dává decentně najevo, že jejich majiteli budou tropické tlakové níže angažující se mimo vody Atlantického a způli také Tichého oceánu. Samozřejmě, že tomu tak opravdu jde. Pojďme se nyní na tyto dva tlakové útvary podívat o něco detailněji.

I. Dahlia, tropická bouře

Na konci předešlého měsíce se poblíž jižního pobřeží indonéského ostrova Jáva, který, přestože je „jen“ o plus mínus 62 % větší než Česká republika, čítá více než 140 000 000 obyvatel, zformoval nápaditý systém bouřek. Ty se následně z důvodu jakýchsi nadpřirozených sil shlukly dohromady a utvořily samostatnou a relativně dost prostornou buňku. Jinými slovy tropická bouře byla náhle na světě. Získala jméno Dahlia a navzdory vzdálenosti od Indonésie bylo v zásadě jisté, že Indonésané jejím terčem nebudou.

Včera ve 13 hodin a 30 minut středoevropského času se střed tohoto oblačného víru nalézal odhadem 400 km jižně od Jávy neboli též přibližně 400 000 m východně od australského Vánočního ostrova, jehož název byl odvozen od doby objevení. Maximální průměrná rychlost jím produkovaného větru se pohybovala kolem 100 km/h, takže monstrum to rozhodně nebylo. A dle předpovědních modelů ani nebude, neb i v nejbližších desítkách hodin by se mělo jednat přinejhorším o tropickou bouři, která by navíc měla slábnout, byť jen pozvolna. K Západní Austrálii by tropická bouře Dahlia, dožije-li se toho vůbec, měla dorazit v první polovině příštího pracovního týdne.

II. Ockhi, cyklón

Pakliže jste během pátečního odpoledne cestovali do maledivského Malé, dozajista jste v okolí letadla zahlédli na první pohled zcela nevinnou oblačnost, která však byla spjatá s tropickou tlakovou níží, lépe řečeno cyklónem Ockhi, jenž byl všechno jen ne mírumilovný. Někdy ve 14 hodin našeho pojetí pozemského časoprostoru se jeho centrum nacházelo cirka 450 km severně od maledivské metropole, přitom produkovalo vítr o středním tempu okolo 120 km/h, dle Saffir-Simpsonovy stupnice se proto jednalo o rané stádium cyklónu 1. kategorie.

Dle slov prognóz by měl na své pouti napříč východním Arabským mořem zesílit až na cyklón 2. kategorie, avšak v tu chvíli by měl svůj čas nadále trávit nad otevřenými arabskomořskými vodami, k severozápadními pobřeží Indie by měl doplout coby „pouhá“ tropická bouře, a to někdy v pondělí, v úterý či ve středu. Tudíž ani v tomto případě pevnina s největší pravděpodobností žádné nemilosrdné tropické cyklóně vzdorovat nebude. Tedy až na malinké výjimky v podobě Lakadiv, ty by ale cyklón Ockhi měl pouze „olíznout“.

Sečteno a podtrženo:

Ani jedna z těchto tropických tlakových níží by v meteorologické černé kronice skončit neměla…

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

I. (Znovu)zrození sněhové pokrývky v Maroku Je to již sice...

REKORDY NA 17. PROSINEC

REKORDY NA 17. PROSINEC

Na neděli 17. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude polojasno až oblačno,...


VÍKEND BUDE STUDENÝ

VÍKEND BUDE STUDENÝ

Poslední...

REKORDY NA 15. PROSINCE

REKORDY NA 15. PROSINCE

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

Městský stát čítající přibližně 5 600 000 obyvatel, pobývající na ploše...

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

Vydejme se protentokrát do přírodními krásami hýřící východní Evropy...

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

[caption id="attachment_66581" align="alignnone" width="300"] People gather at the...