DAHLIA, OCKHI

2.12.2017 10:02 | Autor: Kamil Sojka

Zjev titulkem zmíněných jmen dává decentně najevo, že jejich majiteli budou tropické tlakové níže angažující se mimo vody Atlantického a způli také Tichého oceánu. Samozřejmě, že tomu tak opravdu jde. Pojďme se nyní na tyto dva tlakové útvary podívat o něco detailněji.

I. Dahlia, tropická bouře

Na konci předešlého měsíce se poblíž jižního pobřeží indonéského ostrova Jáva, který, přestože je „jen“ o plus mínus 62 % větší než Česká republika, čítá více než 140 000 000 obyvatel, zformoval nápaditý systém bouřek. Ty se následně z důvodu jakýchsi nadpřirozených sil shlukly dohromady a utvořily samostatnou a relativně dost prostornou buňku. Jinými slovy tropická bouře byla náhle na světě. Získala jméno Dahlia a navzdory vzdálenosti od Indonésie bylo v zásadě jisté, že Indonésané jejím terčem nebudou.

Včera ve 13 hodin a 30 minut středoevropského času se střed tohoto oblačného víru nalézal odhadem 400 km jižně od Jávy neboli též přibližně 400 000 m východně od australského Vánočního ostrova, jehož název byl odvozen od doby objevení. Maximální průměrná rychlost jím produkovaného větru se pohybovala kolem 100 km/h, takže monstrum to rozhodně nebylo. A dle předpovědních modelů ani nebude, neb i v nejbližších desítkách hodin by se mělo jednat přinejhorším o tropickou bouři, která by navíc měla slábnout, byť jen pozvolna. K Západní Austrálii by tropická bouře Dahlia, dožije-li se toho vůbec, měla dorazit v první polovině příštího pracovního týdne.

II. Ockhi, cyklón

Pakliže jste během pátečního odpoledne cestovali do maledivského Malé, dozajista jste v okolí letadla zahlédli na první pohled zcela nevinnou oblačnost, která však byla spjatá s tropickou tlakovou níží, lépe řečeno cyklónem Ockhi, jenž byl všechno jen ne mírumilovný. Někdy ve 14 hodin našeho pojetí pozemského časoprostoru se jeho centrum nacházelo cirka 450 km severně od maledivské metropole, přitom produkovalo vítr o středním tempu okolo 120 km/h, dle Saffir-Simpsonovy stupnice se proto jednalo o rané stádium cyklónu 1. kategorie.

Dle slov prognóz by měl na své pouti napříč východním Arabským mořem zesílit až na cyklón 2. kategorie, avšak v tu chvíli by měl svůj čas nadále trávit nad otevřenými arabskomořskými vodami, k severozápadními pobřeží Indie by měl doplout coby „pouhá“ tropická bouře, a to někdy v pondělí, v úterý či ve středu. Tudíž ani v tomto případě pevnina s největší pravděpodobností žádné nemilosrdné tropické cyklóně vzdorovat nebude. Tedy až na malinké výjimky v podobě Lakadiv, ty by ale cyklón Ockhi měl pouze „olíznout“.

Sečteno a podtrženo:

Ani jedna z těchto tropických tlakových níží by v meteorologické černé kronice skončit neměla…

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...