CYKLÓN PAM OFOUKL TAKÉ MOKOHINAU

16.3.2015 8:54 | Autor: Jan Horák

Vanuatská republika nakonec štěstí přeci jen neměla a cyklón Pam, který využil vyhřátých pacifických vod a vhodného střihu větru, na ni udeřil o maximální možné intenzitě, která je na Saffir-Simpsonově stupnici prezentována 5. kategorií – vítr přesahuje rychlost 250 km/h. V tomto případě byl hlášen vichr o rychlosti až kolem 270 km/h, což společně s nemalým přídělem dešťové vody vedlo ke zkáze.

Cyklón Pam byl v závěru druhého březnového týdne stále patrný na satelitních snímcích, a to u novozélandského Severního ostrova. Zdejší chladnější vody jej sice odsoudily k zániku, jako pozůstalá tlaková níže ale ještě v neděli odpoledne SEČ produkoval ve svém středu nacházejícím se nad otevřeným oceánem vítr o rychlosti okolo 100 km/h s tím, že díky své vzdálenosti od novozélandské pevniny jeho existenci mohli na vlastní kůži trochu pocítit právě i samotní Novozélanďané.

Poloostrov Aupouri na svých nejsevernějších výběžcích (mys Regina a Severní mys) i přes menší působení odumírajícího excyklónu zaznamenal bouřlivý vítr o rychlosti kolem 20 m/s (72 km/h), přičemž nárazy sahaly až nad 27 m/s (97 km/h). Velkoměstský Auckland se dočkal „jen“ čerstvého větru o rychlosti do 11 m/s (40 km/h), jeho nárazovost však byla o přibližně 20 km/h vyšší. Podobně na tom byla i další města při severu Severního ostrova, k těm více postiženým oblastem ale patřilo například Mokohinau, malé souostroví situované cca 20 km severozápadně od Velkého bariérového ostrova a zhruba 100 km severně od Aucklandu.

Tato část světa byla vyhlášena za přírodní rezervaci, je tedy nemožné si tu nechat postavit rodinný dům. V neděli večer novozélandského času zde zásluhou zmíněné tlakové níže bylo velmi větrno – silná vichřice dosahovala rychlosti až 25 m/s (90 km/h) a větrné údery překračovaly až 32 m/s (115 km/h). Na přelomu nedělního a pondělního dne a v prvních hodinách 16. března už pak byla situace vzhledem ke vzdalování tlakové prohlubně o poznání lepší – vzdušné proudění omezilo své tempo k hodnotám v okruhu 15 m/s (54 km/h). U Hicks Bay (asi 20 km severozápadně od Východního mysu) tomu zase bylo zcela opačně – přibližování fragmentu z cyklónu Pam vedlo k zesilování větru. Zatímco tak v neděli večer vanul vítr rychlostí okolo 13 m/s (47 km/h), začátkem třetího březnového pondělí to už bylo 17 až 19 m/s (61 až 68 km/h) s nárazy až přes 24 m/s (86 km/h).

Mokohinau v předešlých 73 dnech takto silný vítr neomýval, neděle 15. března se tady tím pádem stala největrnějším dnem roku 2015. Nedělní teploty ale jinak byly příjemné, po většinu dne se držely okolo 19 až 20°C s tím, že minimem bylo 18.9°C a maximem 20.6°C.

Od čtvrtka 1. ledna do neděle 15. března 2015 zaznamenalo Mokohinau celkem 20.4°C, k nejvýraznějším teplotním poklesům patřil ten ve čtvrtek 12. února, kdy rtuť teploměru v ranním čase zavítala k 15.6°C a naopak k nejrozpálenějším chvílim se zařadilo odpoledních 26.4°C z úterý 3. února (v noci ne méně než 19.8°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...


REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...