CYKLÓN OLA UŠETŘIL NOVOU KALEDONII

1.2.2015 22:19 | Autor: redakce

 

 

Krátce poté, co Tomáš Berdych neuspěl v semifinálovém zápase na tenisovém Australian Open, se v Korálovém moři začala formovat tropická cyklóna. Ta velmi rychle nabyla statusu tropické bouře (v letošním roce už sedmá) a následně i cyklónu. Systém byl pojmenován Ola a v nedělním podvečerním čase produkoval vítr o rychlosti necelých 160 km/h.

V nejbližších desítkách hodin by měl cyklón Ola ještě zesilovat, ale nijak výrazně. V jeho trase se přímo nachází pouze několik korálových ostrůvků, žádné hustě osídlené oblasti tedy v přímém ohrožení nejsou. Cyklón by měl po dobu své existence setrvat nad vodami Korálového moře, nedaleké východní pobřeží Austrálie tak nejspíše nijak zvlášť nepotrápí.

V největším ohrožení byla Nová Kaledonie, souostrovní francouzské zámořské území čítající více jak 260 000 obyvatel. Cyklón se ale naštěstí k východu nestáčel, takže si zdejší obyvatelé mohli oddechnout. Ani „sousední“ cyklón Eunice žádná města neohrožuje a už ani neohrozí, přestože s větrem přes 250 km/h dosáhl na maximální možnou 5. kategorii, tak s polohou hluboko v Indickém oceánu představoval nebezpečí pouze pro posádky lodí. V neděli k večeru dosahovala rychlost větru v jeho středu nějakých 100 km/h a na žádné znovuzrození to nevypadá.

Na severu ostrova Nová Kaledonie se cyklón Ola vůbec neprojevil – území zvané Koumac hlásilo v předešlých dnech bezproblémový slabý až mírný vítr o tempu do 5 m/s (18 km/h). Teploty jak v sobotu, tak i v neděli odpovídaly zeměpisné orientaci ostrova, protože v obou dnech se maxima držela kolem 31°C.

Koumac vlastní průměrnou roční teplotu o 23.5°C, nejteplejším měsícem je únor se 27°C, tím „nejchladnějším“ červenec s 20°C a na všech dvanáct měsíců připadá srážkový úhrn o 1 000 mm s tím, že se většina vztahuje na období od listopadu do března.

Celý loňské rok přinesl do této části světa v součtu 23.5°C, největší horko bylo 26. ledna, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 33°C, naproti tomu 24. července se rtuť teploměru zadívala až k příjemným 13°C, relativní vlhkost vzduchu se v souhrnu držela na 75%, průměrná rychlost větru činila 3 m/s (11 km/h) a tlak vzduchu kolísal mezi 991 až 1024 hPa.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...