CYKLÓN OLA UŠETŘIL NOVOU KALEDONII

1.2.2015 22:19 | Autor: redakce

 

 

Krátce poté, co Tomáš Berdych neuspěl v semifinálovém zápase na tenisovém Australian Open, se v Korálovém moři začala formovat tropická cyklóna. Ta velmi rychle nabyla statusu tropické bouře (v letošním roce už sedmá) a následně i cyklónu. Systém byl pojmenován Ola a v nedělním podvečerním čase produkoval vítr o rychlosti necelých 160 km/h.

V nejbližších desítkách hodin by měl cyklón Ola ještě zesilovat, ale nijak výrazně. V jeho trase se přímo nachází pouze několik korálových ostrůvků, žádné hustě osídlené oblasti tedy v přímém ohrožení nejsou. Cyklón by měl po dobu své existence setrvat nad vodami Korálového moře, nedaleké východní pobřeží Austrálie tak nejspíše nijak zvlášť nepotrápí.

V největším ohrožení byla Nová Kaledonie, souostrovní francouzské zámořské území čítající více jak 260 000 obyvatel. Cyklón se ale naštěstí k východu nestáčel, takže si zdejší obyvatelé mohli oddechnout. Ani „sousední“ cyklón Eunice žádná města neohrožuje a už ani neohrozí, přestože s větrem přes 250 km/h dosáhl na maximální možnou 5. kategorii, tak s polohou hluboko v Indickém oceánu představoval nebezpečí pouze pro posádky lodí. V neděli k večeru dosahovala rychlost větru v jeho středu nějakých 100 km/h a na žádné znovuzrození to nevypadá.

Na severu ostrova Nová Kaledonie se cyklón Ola vůbec neprojevil – území zvané Koumac hlásilo v předešlých dnech bezproblémový slabý až mírný vítr o tempu do 5 m/s (18 km/h). Teploty jak v sobotu, tak i v neděli odpovídaly zeměpisné orientaci ostrova, protože v obou dnech se maxima držela kolem 31°C.

Koumac vlastní průměrnou roční teplotu o 23.5°C, nejteplejším měsícem je únor se 27°C, tím „nejchladnějším“ červenec s 20°C a na všech dvanáct měsíců připadá srážkový úhrn o 1 000 mm s tím, že se většina vztahuje na období od listopadu do března.

Celý loňské rok přinesl do této části světa v součtu 23.5°C, největší horko bylo 26. ledna, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na 33°C, naproti tomu 24. července se rtuť teploměru zadívala až k příjemným 13°C, relativní vlhkost vzduchu se v souhrnu držela na 75%, průměrná rychlost větru činila 3 m/s (11 km/h) a tlak vzduchu kolísal mezi 991 až 1024 hPa.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...


REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...


V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...