CYKLÓN ENAWO

5.3.2017 10:38 | Autor: Kamil Sojka

Psala se sobota 4. 3. 2017 9:00 SEČ, když se v těsném sousedství 55° v. d. a 15° j. š. (tj. přibližně 500 km východně od východního pobřeží Madagaskaru a zhruba 4 000 km jižně od Ománu) zdržoval střed tropické cyklóny, která byla na základě přeměny v tropickou bouři pojmenována jako Enawo.

S větrem o rychlosti v okruhu 110 km/h byla klasifikována jako tropická bouře také na pomezí sobotního rána a dopoledne, nicméně v nejbližších desítkách hodin by, alespoň dle sobotních prognóz předpovědních modelů, měla dosáhnout intenzity cyklónu 2. až 3. kategorie, pro který jsou charakteristické větry o tempu až kolem 200 km/h – v odpoledním čase se již jednalo o cyklón 1. kategorie.

Cyklón Enawo by měl začátkem příštího týdne udeřit na Madagaskar a pakliže by jeho trasa přesně odpovídala představám výpočtů výpočetní techniky sloužící meteorologii, bylo by zasaženo, byť jen do určité míry, i metropolitní Antananarivo, které je co do populace větší než naše Praha. S ohledem na majestátné hory lemující celý východ Madagaskaru lze očekávat, že srážky spojené s tropickou tlakovou níží Enawo budou hrát hlavní roli především na jejich návětrné straně (tj. na východním pobřeží neboli mimo Antananarivo).

Nejvíce (nejhůře) by se cyklón Enawo měl projevit v oblasti národního parku Masoala, který by, stejně jako jeho blízké okolí, mohl čelit až cyklónu 2. kategorie, takže větrům o rychlosti okolo 150 až 170 km/h.

Když už jsme byli u toho „návětrného“ deště, tak ještě bleskově odskočme do zámořské Francie, jmenovitě na karibský ostrov Guadeloupe (Malé Antily) – ve čtvrtek 26. 11. 1970 zde napršelo 38 mm srážek čili 38 l vody na m². Na první pohled nic zajímavého, avšak když se k tomu přidá jedna důležitá skutečnost, vše se změní – těchto 38 mm se konalo během pouhé 1 minuty. Aneb přívalový déšť ve velkém stylu. Opodál, na Jamajce, přesněji na území majáku Plumb Point (jižní pobřeží), bylo v pátek 12. 5. 1916 registrováno 198 mm srážek – za 15 minut.

A ještě jedna srážková perla z dob minulých – v indickém městě Čérápuňdží se v letech 1860 až 1861, jinými slovy za 24 měsíců, dočkali z našeho úhlu pohledu naprosto nereálných 40 768 mm srážek. V průměru tedy necelých 56 mm srážek denně. Řečeno po americku: wow!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...