CYKLÓN AVA A SRÁŽKOVÉ ŽNĚ U ARNHEMSKÉ ZEMĚ

6.1.2018 8:49 | Autor: Kamil Sojka

Tropická tlaková níže Ava, jejíž srdce v pátek 5. 1. 2018 tepalo u východního pobřeží Madagaskaru, jmenovitě u bezmála třísettisícového města Toamasina, nakonec na Saffir-Simpsonově stupnici doputovala až na pomezí cyklónu 2. a 3. kategorie, jelikož včera produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti okolo 180 km/h. Původní předpoklady předpovědních modelů hovořících o přinejhorším „jedničce“ se tím pádem mýlily.

Vývoj tropické cyklóny Ava:

2. 1. 2018 – tropická bouře (větry kolem 65 km/h)

3. 1. 2018 – tropická bouře (větry kolem 70 km/h)

4. 1. 2018 – tropická bouře, cyklón 1. kategorie (větry kolem 80 až 130 km/h)

5. 1. 2018 – viz. výše

Ještě ve čtvrtek bylo ve zmíněné Toamasině celkově příjemně, anemometry povětšinou mluvily o mírných až trochu čerstvých podmínkách (dle slov přesných cifer se nejčastěji jednalo o 25 až 35, přechodně až 40 km/h), k tomu teploty mezi 24 až 28 °C a do toho nějaká ta kapka deště… Všem, kteří zhlédli aktuální družicové snímky či jen v rychlosti prolétli prognózy počasí, však bylo jasné, že konec pracovního týdne přinese výrazné zhoršení nálady paní troposféry. Trajektorie cyklónu Ava totiž vedla prakticky přímo přes ni.

Příjemných 25 °C, avšak k tomu intenzivní zavlažování a především problémový vítr prezentující se poryvy překračujícími hranici 100, později 130 km/h. Toť ve stručné stručnosti charakter pátečního dopoledne a částečně také odpoledne v Toamasině. Cyklón Ava by měl coby „jednička“ až „dvojka“ zasáhnou více méně celý východní (pobřežní) sektor Madagaskaru, začátek letopočtu 2018 tu tím pádem bude poněkud nešťastným.

A nyní se z největšího afrického ostrova vydejme přes celý Indický oceán až na sever Austrálie, přesněji do západního sousedství Arnhemské země, to znamená do metropolitního Darwinu a jeho okolí. Zde se před víkendem žádná tropická tlaková níže neodehrála, nicméně hyperaktivní konvekční činnost se postarala o hyperaktivnější srážkové úhrny.

Příkladem půltisícové městečko Batchelor nalézající se přibližně 70 km jižně od centra Darwinu v pátek hostilo dohromady 48 mm srážek, konkrétně je řeč o časovém úseku od 15:00 do 21:00. Byť je australský kontinent obecně suchý až vyloženě přesušený, jeho severních partií se to úplně netýká. Ačkoli je v Batcheloru střední úhrn srážek vztahující se na 5. leden roven 8 mm, z čehož vyplývá nadprůměrnost letošního 5. ledna, legendárních 134 mm z roku 2008 pokořeno nebylo.

Včerejšek byl dále vskutku srážkonosný na severozápadě Melvillova ostrova, kde v Pirlangimpi za 6 hodin (15:00 až 21:00) napršelo 73 mm deště. Denní průměr odpovídající 13 mm se stal pramalým, avšak historických 133 mm podaných 5. lednem 1983 odolalo.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...