ČTVRTEK ZCHLADIL

12.8.2016 9:18 | Autor: redakce

 

 

Noc ze středy 10. srpna na čtvrtek byla na většině území České republiky chudá na oblačnost všech pater, což se v kombinaci s advekcí chladnějšího vzduchu od severozápadu a neagresivním větrem odrazilo na teplotách, které slétly do poměrně malých Celsiových výšek. Noční čas byl díky tomu meteorologicky zajímavý, leckde až napínavý – ve hře bylo skonání 147letého „Pražana“.

Pražské Klementinum hlásilo o pozdní středeční večer 13 °C, představa o pokoření 10,8 °C z 11. srpna 1869 tak začala nabývat reálných rozměrů. Na přelomu středečního a čtvrtečního dne byly šance na úspěch ještě vyšší, neb Klementinum sestoupilo o další 1 °C. Navzdory hřejivému efektu středopražského tepelného ostrova bylo Klementinum o půlnoci chladnější než Moskva či polární Vorkuta – v prvním případě ukazoval teploměr 16 °C, v tom druhém 14 °C. Po půlnoci klementinská teplotní křivka stabilně klesala, otázka „zda padne“ se tedy změnila na „kdy padne“. Došlo k tomu někdy mezi 5. až 6. hodinou ranní, kdy Klementinum vychladlo na 10,0 °C. Škoda, že 11. srpen nepřidal, resp. neubral, ještě jednu desetinu stupně Celsia, historické minimální záznamy okolních dnů jsou totiž dvojciferné, nikoliv trojciferné. Chladné ráno se ale samozřejmě nekonalo jen v Praze.

Longyearbyen na Špicberkách zaznamenal ve čtvrtek Tmin 4,4 °C. To moc není, avšak například Cheb slevil až na 4,1 °C – před rokem, tj. v úterý 11. srpna 2015, činilo vzájemné skóre těchto míst 5,8 °C ku 14,9 °C. Netřeba říkat, že ve prospěch Chebu.

Liberec v jiterním čase vychladl na 4,4 °C, čímž dorovnal Longyearbyen a zároveň bez obtíží přehrál 11,0 °C v severoislandském Akureyri anebo 8,8 °C v severoruském Murmansku.

Doksany ležící v nadmořské výšce pod hranicí 200 m n. m. registrovaly pokles až na 5,0 °C. Tím zastínily vlastních 7,6 °C z 11. srpna 1998 a k tomu přidaly výhru nad středogrónskou stanicí Daneborg, která během čtvrteční noci i rána zůstala nad 6,5 °C.

Sněžka v termínu od 10. srpna 21:00 do 11. srpna 07:00 povětšinou zlehka přeletovala nad 0,0 °C, očividně ale na mráz náladu neměla, neboť přistála na 0,0 °C. Zato šumavská Perla nezklamala, jelikož využila troposférických podmínek a všem meteorologicky zainteresovaným odeslala hlášení o nejnižší denní teplotě v podobě -3,2 °C. Takto studený 11. srpen se zde uskutečnil vůbec poprvé. Perla mimo jiné překonala o poznání vyšší Lomnický štít a jeho -2,4 °C.

Na východě naší vlasti se oblakům líbilo, bylo tu tím pádem tepleji. Dobrou ukázkou může být Brno, jež ve svých Tuřanech naměřilo Tmin 9,8 °C. V porovnání s loňským 11. srpnem to nicméně neteplá noc byla, tehdy totiž Brno zažilo noc tropickou – v minimu 20,6 °C.

11. srpen 2016 zkrátka zchladil, někde méně, někde více.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

CCA 140LETÝ REKORD V ATLANTĚ I V BUDAPEŠTI

Jak v metropoli americké Georgie, tak také v hlavním...

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

CASABLANCA VERSUS ČESKO-SLOVENSKÁ MĚSTA

Náruživým kositelem teplotních rekordů možná není, avšak dlouhodobým statistikám...

REKORDY NA 27. DUBEN

REKORDY NA 27. DUBEN

Na pátek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zpočátku polojasno až...

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...


SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...