ČTVRTEČNÍ VÝCHODOČÍNSKÝ KONTRAST

4.4.2015 17:42 | Autor: redakce

 

 

Za slovenskými Tatrami, západoasijským Kaspickým mořem a čínskou pouští Taklamakan se na východě největšího kontinentu planety nachází Velká čínská nížina. Na jejím území lze nalézt velkoměstskou Šanghaj, veletok Jang-c’-ťiang nebo například Šantungský poloostrov. Ve čtvrtek se nad touto částí Čínské lidové republiky zdržovala soustava tlakových níží, která si trochu pohrála s cirkulací vzduchu – zatímco byla většina Velké čínské nížiny pod vlivem chladnější masy vzduchu pocházející ze severu, zejména její jihovýchod ještě omýval velmi teplý jihozápadní vítr. Tento fakt se pak nejvíce odrazil v teplotách.

Shengzhou je větší město čítající cca 700 000 obyvatel a je situováno na půl cesty mezi Šanghají a Wen-čou, tj. přibližně 120 km západně od vod Východočínského moře a asi 1 300 km jihovýchodně od Pekingu. Právě Shengzhou patřilo k místům, na než o druhý dubnový pracovní den působil vyhřátý jihozápad. Už ani samotná čtvrteční noc nebyla v Shengzhou nijak zvlášť chladná, teplota vzduchu klesla nejníže na 21.5°C. V pravé poledne už to bylo 33°C (poté ještě o něco více, přesněji lehce přes 34°C) a stejně tomu bylo i o 17. hodinu.

O nějakých 300 km dále směrem na severozápad se rozprostírá další nemalé město, v tomto případě jde o více než tříapůlmilionové (i s přilehlým okolím) Wu-chu. Ze západu jej lemuje zmíněná řeka Jang-c’-ťiang. Zde se již prosazovala více vychlazená vzdušná masa ze severu a k tomu velká oblačnost a také dešťové kapky. V nočních a ranních hodinách se tu ještě vzduch trochu promíchával – na počátku 2. dubna se rtuť teploměru zdržovala v okruhu 20°C, k jitru se ochladilo na 18°C, v závěru rána se zase oteplilo až nad 25°C a osmá hodina nabídla až 27°C. V tu chvíli byl ale vzestupný proces zastaven a obrácen do sestupu – v pokročilejší fázi dopoledne 23°C, v pravé poledne 20°C a v dalších hodinách teplota spadla pod 15°C, přičemž v 17 hodin to bylo 13°C. To znamená, že v relativně nedalekém Shengzhou bylo ve stejný moment o 20°C více.

Teplotní pestrost však není v této části světa vzhledem ke tvaru a reliéfu Asie ničím extrémním.

Shengzhou se od 1. ledna do 2. dubna 2015 dočkalo dohromady 8.9°C, k nejstudenějším dnům patřil 10. únor s jeho ranními -4.9°C (přes den až 13.1°C), naproti tomu k těm nejteplejším dnům se zařadil apríl se svými 33.7°C (Tmin 18.4°C), což mu ale samozřejmě dlouho nevydrželo, když hned následující 2. duben překonal 34°C a půdu svlažilo 260 litrů vody.

Wu-chu se v prvních 92 dnech, 2 208 hodinách, 132 480 minutách a 7 948 800 sekundách roku 2015 mohlo těšit z průměru o 7.9°C, nejledovější zážitek uskutečnil 2. leden v podobě jiterních -6.0°C (po obědě nanejvýš 10°C), o protikladný prožitek se postaral 31. březen s maximálními 30.9°C (v noci ne méně než 15.5°C) a z oblohy se sneslo o 10 litrů vody více než v Shengzhou.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...


REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...


V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...