ČTVRTEČNÍ TLAKOVÁ NÍŽE

15.7.2016 10:43 | Autor: Jan Horák

Střední Evropa spolu s Islandem a Norskem patřila ve čtvrtek k nejchladnějším částem Evropy – v našich končinách, stejně tak i v těch německých, v rakouských, ve švýcarských či v nizozemských, za to mohla advekce méně prohřátého vzduchu od severozápadu, k čemuž přispěla jak tlaková výše se středem nad Britskými ostrovy, tak také nižší atmosférický tlak na východnějších polednících.

Česko, jež bylo přímou tranzitní zemí poměrně sebevědomé tlakové níže, se o předposlední den tohoto pracovního týdne dočkalo jak nižších teplot, tak i vyšších srážkových úhrnů.

Potvrzení o doručení dešťové vody bylo hlášeno z celých Čech, Moravy i Slezska, konkrétní hodnoty však byly, jako obvykle, nerovnoměrné.

Nejvíce srážek bylo ve čtvrtek pozorováno na severu a severovýchodě Čech, tj. v oblasti Jizerských hor a sousedních Krkonoš. Srážkoměr sídlící při česko-polské státní hranici v oblasti Malých Úp jich odchytil zlehka přes 100 mm, a to mezi čtvrteční půlnocí až pozdním odpolednem. To je opravdu slušná suma, avšak například Žacléř, který leží jen o cca 10 km dále, byl o více než 90 % sušší, resp. chudší. Pěkný kontrast (nepoměr), že? A podobně na tom byla taktéž řada jiných míst nalézajících se v Podkrkonoší.

Prší, prší, jen se leje, zpívalo se v Labské boudě – ani ta si na nedostatek dešťových kapek rozhodně stěžovat nemohla, neboť registrovala přes 70 mm srážek. Totéž platilo v Jizerských horách, kde čtvrteční srážkové úhrny překračovaly 80 mm.

Sumace srážek vztahující se na periodu od 13. 7. 16:00 do 14. 7. 16:00 hovořila jasnou řečí – pršelo na 100 % českého území. Nejvíce v Čechách, na plus mínus 90 % jejího teritoria se jednalo o alespoň 15 mm srážek, v mnohých případech šlo o 30 až 40 mm, někde ještě více. Naproti tomu na Moravě a ve Slezsku tolik „pršlavo“ nebylo, tento sektor Česka obdržel povětšinou 5 až 15 mm srážek, v Beskydech a ve vrchovinách nad Brnem byly součty až dvojnásobné.

Pojďme k teplotám – zatímco na půdě subpolárního Islandu se čtvrteční rtuť teploměru vyšplhala až na 19,9 °C (Egilsstaðir), v Česku bylo o dvacítky nouze. Meteorologické stanice s mezinárodním označením SYNOP zůstaly 20 °C nepoznány, ty ostatní nicméně ojediněle ano, a to příkladem ta v Lučině, kde teplotní křivka atakovala 21,0 °C, byť nad 22,0 °C nešla.

Islandský Húsavík se prohřál na 19,1 °C – třeba Doksany byly rády za podvečerních 17 °C.

Na závěr navštivme Sněžku. Proč? Zúžená koryta vzdušných řek (tím je myšlen výraznější tlakový gradient související s přechodem cyklóny, na mapách v podobě nahuštěných izobar) tady vedla k větrnějšímu počasí – nárazy větru dosahovaly rychlosti až kolem 150 km/h. A to při 3 °C. Rovněž na Sněžce se ve čtvrtek projevila změna cirkulace – ve 2 hodiny 8 °C, v 5 hodin 7 °C, ve 13 hodin 5 °C, v 18 hodin 2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude převážně polojasno, místy...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...


TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...

REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na úterý 20. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...