CORK PO X LETECH ZAVÍTAL NA 14°C

11.1.2015 19:27 | Autor: redakce

 

 

Silné oceánské proudění a s ním spojené frontální systémy začaly v pátek ovlivňovat počasí nejen u nás, ale i u českých sousedů – v oblasti Berlína byla v pátek odpoledne k vidění poměrně výrazná bouřková aktivita, ve stejném státě, akorát dále na západ pak na Brockenu hlásily poryvy větru o 45 m/s (162 km/h), Ekofisk (ropné pole) v Severním moři rovněž bičoval vítr o 40 m/s (144 km/h) a zatímco na východě Evropy ještě dozníval příliv arktického vzduchu, na západě kontinentu zase hodnoty díky Atlantiku stoupaly nad 13°C – Bulhaři si v pátek odpoledne museli při pobřeží Černého moře vystačit s cca 1°C, kdežto takoví Francouzi či Britové nebo i Irové si užívali 12 až 14°C.

Teplo (a větrno) bylo mimo mnoho jiných také v Corku, jihoirském městě s více než 100 000 obyvateli orientovaném při vodách velké louže. Tady se v odpoledních hodinách, konkrétně kolem 13. až 14. hodiny, dočkali dost příjemných 13.8°C (denním maximem bylo 13.8°C) – přestože teploty přes 10°C nejsou v této části starého světadílu vzhledem k její poloze ničím až tak zvláštním, skoro 14°C zde bylo naposledy v roce 2007, tedy alespoň ve smyslu období od 1. prosince do 9. ledna.

Cork se tehdy začátkem prosince na svátek Mikuláše radoval z 13.8°C, v té době to byla vůbec nejvyšší hodnota celého dne, takže letošní 9. leden se svými 13.8°C ročník 2007 dorovnal. Pociťovou teplotu nicméně, byť jen trochu, srážel nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až +22 m/s (79 km/h). Obloha k tomu byla zatažená a k vysoké relativní vlhkosti vzduchu přispíval i déšť. Přesně před rokem tu 9. leden měl trochu jiný vzhled, tlak vzduchu byl sice stejně jako letos v nižších číslech (1010 hPa a méně), ale směr proudění byl stočen více k severu a výsledkem bylo, že teplota vzdchu za bílého dne nepřekročila 7.6°C s tím, že nad ránem se ochladilo až na 2.0°C a večer bylo mezi 2 až 4°C. Vítr byl pohodový, v noci a brzy ráno až mírný s rychlostí do 6 m/s (22 km/h), jinak však povětšinou slabý do 3 m/s (11 km/h).

V posledních letech byla v Corku největší zima ve vydařeném prosinci v roce 2010, kdy se i místní dočkali silnější sněhové pokrývky o výšce 5 až 7 cm a necelých 24 hodin před Štědrým dnem se 23. prosinci podařilo srazit teploty k -7.2°C. Naopak největší teplo bylo v létě roku 2013, přesněji v sobotu 13. července, když se vzduch prohřál až na letních 26.0°C. Například ve vnitrozemském Brně je rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou mezi rokem 2010 a 2015 poněkud větší, a to nějakých 55°C, protože začátkem srpna 2013 se Brněnsko šplhalo k 38°C a v únoru 2012 zase zavítalo k -17°C.

Jen pro zajímavost: ledový vzduch nepronikl pouze do Řecka či Turecka, ale i na sever Afriky včetně turisticky vyhledávaného Egypta. Letoviska při vodách Rudého moře zaznamenala méně než 20°C a například Sharm el-Sheikh navštívila i písečná bouře – výsledkem byl zákaz koupání v moři, což návštěvníky uvrhlo do vězení v hotelových komplexech. Sinajský poloostrov se dokonce dočkal snežení, pravdou ale, že je poměrně hornatý a zvedá se do výšky přes 2 000 m.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...