CHURÁŇOV: LONI MRÁZ A 1 CM, TEĎ 9°C A 30 CM

12.2.2015 8:01 | Autor: redakce

 

 

Vzdušný prostor České republiky bude v nejbližších dnech v obležení oblasti vyššího tlaku vzduchu, takže vydatné srážky momentálně srdci Evropy opravdu nehrozí. K tomu bude převládat inverzní charakter počasí, jinými slovy tedy budou troposférické podmínky trochu nudné. V místech, kde se šedý poklop rozpustí, bude vzhledem k stále stoupajícímu a pomalu sílícímu sluníčku trochu cítit předjaří, jinak se bude jednat spíše o něco mezi zimou a jarem. Ve středu měli kromě horských oblastí největší štěstí v Čechách, konkrétně na západě / severozápadě, kde se obloha zabarvila do modra a k tomu se přidal sluneční lesk. Teploty díky tomu stoupaly nahoru, zatímco tak třeba Doksany či Mostecko atakovaly hranici 6 až 7°C, na druhé straně republiky zůstávalo například Brněnsko či Holešovsko na 3°C. K nejteplejším oblastem pak patřila Šumava, která šla i nad 9°C.

Dobrým příkladem je Churáňov – středeční velmi brzké ráno tady sice bylo chladné, neboť rtuť teploměru klesla až lehce pod -6°C, ale po jitru došlo k poměrně rychlému nárůstu a teplota vzduchu dokázala od 7. hodiny, kdy činila -3°C, do pravého poledne povyrůst o 12°C, tj. na příjemných 9°C. Pod šedí schované Ostravsko v té době hlásilo 3°C, Olomouc byl ve stejnou chvíli na půl cesty mezi 3°C a 4°C, v Českých Budějovicích se museli o totožnou část dne spokojit s 1°C..

Přestože bylo na Churáňově teplo, na rozdíl od minulého 11. února tu byl tentokrát na zemi položený objemný (a díky teplotám i mokrý) bílý koberec. Jeho tloušťka dělala ve středu ráno ještě při záporných hodnotách necelých 30 cm, přesněji 27 cm, v odpoledních hodinách už ale tento údaj zásluhou prohřátého vzduchu neplatil. Přesně před rokem zaznamenal Churáňov v úterý 11. února skoro celodenní mráz, k menším výjimkám patřil čas popolední, který se zastavil u 0.5°C a pak noc, která šla vstříc 2°C. Hlavně kladné teploty představovaly pro slabou sněhovou pokrývku pomyslné zatloukání posledního hřebíku do rakve, na což o pár desítek hodin později nakonec došlo. Jedenáctý únor byl tím pádem před rokem sice chladnější než v tomto roce, na druhou stranu ale vlastnil o poznání méně sněhu než nyní.

V pondělí 11. února 2013 byl Churáňov synonymem zimy – po všech 24 hodin se hodnoty zdržovaly hlouběji bod modem mrazu, nejčastěji kolem -9 až -10°C, a půda byla k tomu schována pod 48 cm silnou vrstvou nahromaděných ledových krystalků. V sobotu 11. února 2012 byly podmínky na Churáňově ještě drsnějí, v ranním čase se teplota vzduchu propadla až k -20°C (přesně k -19.6°C), po obědě nešla nad -12°C (-11.8°C) a bílá peřina na výšku přesahovala 80 cm. Poslední více mírnější 11. únor se v tomto koutě Šumavy uskutečnil v ročníku 2011, když se teploty držely nad 0°C (převážně mezi 1 až 4°C) a na trávě leželo něco málo přes 20 cm mokrého sněhu.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...


KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...