CHLADNÝ MURMANSK TENTOKRÁT BEZ SNĚHU

18.6.2015 7:01 | Autor: redakce

 

 

Středeční jitro bylo v České republice poměrně chladné. K nejméně vyhřátým oblastem patřil například západ Krušných hor, kde teploty klesaly k bodu mrazu. Na česko-polské Sněžce trochu mrzlo, protože tady (polská stanice) rtuť teploměru zavítala k lehce záporným -1.3°C (loňský 17. červen považoval za dno 4°C). Na Chomutovsku se minima motala okolo 6°C, v Doksanech kolem 8°C, na Liberecku na tom byli stejně jako na severozápadě Čech a tytéž podmínky panovaly i na Přibyslavsku (v odpoledním čase se zdejší hodnoty zdržovaly nanejvýš v okruhu 14°C, díky čemuž tu bylo o krapet chladněji než v islandském Akureyri, které zamířilo k 15°C), Ostravsko se v ranním čase zdržovalo někde u 9°C…

O něco lépe než na Sněžce na tom byli lidé žijící v severopolárním a ruském Murmansku, jenž se 17. června dočkal až 4.7°C (stanice v centrálním sektoru města). Přes před rokem zde v úterý 17. června teplota vzduchu spadla až ke 2.4°C a o den později činilo minimum 2.3°C. Právě polovina pracovního týdne tehdy zpestřila místním život, neboť se objevila hustá chumelenice. Počasí tak spíše napodobovalo pravou vánoční atmosféru nežli vrcholící pouť severní polokoule ke Slunci. Probuzená zelená vegetace tak v Murmansku na chvíli nabyla bělejšího odstínu.

Sněžení však zaznamenali také někteří Finové, Estonci nebo též Rusové pobývající v Tverské oblasti – v některých místech se navzdory kladným teplotám dokázal přechodně utvořit poprašek.

V tomto roce už byl Murmansk (a další) přírodnímu letnímu zasněžování ušetřen. K nějakému výraznému zlepšení oproti loňsku ale nedošlo, stejně jako předtím se i nyní odpolední Celsiova čísla nacházela pod hranicí 7°C a pocitovou teplotu k tomu navíc korigoval nepříjemný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až kolem 18 m/s (65 km/h).

Nejméně vyhřátý 17. červen se v největší lokalitě za severním polárním kruhem konal v letopočtu 1978, když se ochladilo až na rovných 0.0°C. Naproti tomu ten nejvydařenější 17. červen se v Murmansku zrodil v roce 1922, to byl proces prohřívání vzduchu ukončen až na letních 29.2°C.

Po 17. červnu 1978 se 18. června shodného ročníku uskutečnil ponor k 1.3°C, což je doposud nepřekonaným minimálním rekordem tohoto dne. Naopak v sezóně 1939 se stejnojmenná čtyřiadvacetihodinovka prezentovala až 28.2°C a jde o nejlepší a stále nepokořený výkon tohoto dne.

Jen pro zajímavost: Masivní zemětřesení, které před několika týdny postihlo Nepál, bylo natolik silné, že hnulo i s vrcholem náležícímu obru jménem Mount Everest. Působením velmi silných otřesů se totiž posunul o přibližně 3 cm směrem na jihozápad, díky čemuž se o nepatrný kousíček přiblížil k Bengálskému zálivu.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...


PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...


REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...