CHICAGO: ZIMA 2016/2017 TOU VŮBEC NEJBÍDNĚJŠÍ

7.3.2017 8:12 | Autor: Kamil Sojka

Možná to znáte – je 1. září, začal meteorologický podzim, venku doznívá tropická vlna, která evidentně příliš neřeší čas, na odborných vodách internetu se už začínají objevovat první predikce na zimní sezónu, v nichž se varuje před nejdrsnějšími teplotami od dob zrození Sluneční soustavy, a všichni „zimuchtiví“ již tedy nadšeně vyhlížejí ještě nedohlédnutelnou zimu. O pár měsíců později, jmenovitě na počátku března čili meteorologického jara, profesionální meteorologové informují, že zima byla teplotně nadprůměrná neboli bídná.

Ne, nyní není řeč o dění v Česku, ale ve Spojených státech amerických, přesněji na severu Illinois ve velkoměstském Chicagu – i v tomto poměrně vyspělém zákoutí Země bývají k vidění dosti odvážná meteorologická tvrzení. Jedno z těch loňských obyvatele Chicaga informovalo o tom, že v meteorologické zimě 2016/2017 budou k vidění pojmy jako například „snowpocalypse“. Skutečnost? Chicagská meteorologická zima 2016/2017 byla co se sněhu týče tou vůbec nejbídnější – a to chicagští meteorologové zdokumentovali už více jak 130 meteorologických zim.

K věci:

O výjimečnosti, bohužel té neblahé, zimní sezóny 2016/2017 rozhodl leden spolu s únorem – v průběhu všech 59 dnů, jinými slovy ve zbývajících 2 třetinách zimy, Chicago neregistrovalo ani 1 den se sněhovou pokrývkou. Opravdu tristní výsledek – žádná ze všech předchozích 132 zim (1884/1885 až 2015/2016) něco takového nepředvedla.

Nicméně jak dodávají naši chicagští kolegové, výška sněhu se měří v 6 hodin ráno, do statistik tím pádem není započítán případný a pouze dočasný dopolední, odpolední nebo večerní sníh, který pravda v Chicagu v lednu a v únoru 2017 pozorován byl. Aneb relativnost meteorologie v praxi.

Ještě několik statistických faktů:

Celková ledno-únorová akumulace srážek ve formě sněhu byla rovna pouhému půldruhému centimetru, čímž byl pokořen předešlý ledno-únorový rekord z r. 1931, jímž bylo 6,4 cm. Čili užito jiného vyjádření: Chicago letos zažilo na sníh nejchudší leden a únor od začátku pozorování, to jest v tomto případě od r. 1885. Nutno ještě podotknout, že oněch 1,5 cm sněhu měl na svědomí pouze a jen leden, následný únor byl tedy naprosto na suchu.

Únor 2017 se vlastně připojil k únoru 1987 a 1998 – pouze v těchto 3 únorech nebyla v Chicagu evidována ani špetka sněhu. Zbylých 129 únorů alespoň decentní („čestné“) množství sněhu nabídlo.

Dohromady Chicago hostilo 6 „bezesněhových“ zimních měsíců – kromě zmíněných únorů byl ještě úplným propadákem prosinec 1889, 1912 a 2014.

Leden, už proto, že obsahuje slovo led, i když z pohledu Američanů (i Slováků) ne, se zatím na čistou nulu nedostal, na sníh nejchudší byl v r. 1928, kdy ho Chicagu dopřál pouze 0,5 cm.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...