CHICAGO: ZIMA 2016/2017 TOU VŮBEC NEJBÍDNĚJŠÍ

7.3.2017 8:12 | Autor: Kamil Sojka

Možná to znáte – je 1. září, začal meteorologický podzim, venku doznívá tropická vlna, která evidentně příliš neřeší čas, na odborných vodách internetu se už začínají objevovat první predikce na zimní sezónu, v nichž se varuje před nejdrsnějšími teplotami od dob zrození Sluneční soustavy, a všichni „zimuchtiví“ již tedy nadšeně vyhlížejí ještě nedohlédnutelnou zimu. O pár měsíců později, jmenovitě na počátku března čili meteorologického jara, profesionální meteorologové informují, že zima byla teplotně nadprůměrná neboli bídná.

Ne, nyní není řeč o dění v Česku, ale ve Spojených státech amerických, přesněji na severu Illinois ve velkoměstském Chicagu – i v tomto poměrně vyspělém zákoutí Země bývají k vidění dosti odvážná meteorologická tvrzení. Jedno z těch loňských obyvatele Chicaga informovalo o tom, že v meteorologické zimě 2016/2017 budou k vidění pojmy jako například „snowpocalypse“. Skutečnost? Chicagská meteorologická zima 2016/2017 byla co se sněhu týče tou vůbec nejbídnější – a to chicagští meteorologové zdokumentovali už více jak 130 meteorologických zim.

K věci:

O výjimečnosti, bohužel té neblahé, zimní sezóny 2016/2017 rozhodl leden spolu s únorem – v průběhu všech 59 dnů, jinými slovy ve zbývajících 2 třetinách zimy, Chicago neregistrovalo ani 1 den se sněhovou pokrývkou. Opravdu tristní výsledek – žádná ze všech předchozích 132 zim (1884/1885 až 2015/2016) něco takového nepředvedla.

Nicméně jak dodávají naši chicagští kolegové, výška sněhu se měří v 6 hodin ráno, do statistik tím pádem není započítán případný a pouze dočasný dopolední, odpolední nebo večerní sníh, který pravda v Chicagu v lednu a v únoru 2017 pozorován byl. Aneb relativnost meteorologie v praxi.

Ještě několik statistických faktů:

Celková ledno-únorová akumulace srážek ve formě sněhu byla rovna pouhému půldruhému centimetru, čímž byl pokořen předešlý ledno-únorový rekord z r. 1931, jímž bylo 6,4 cm. Čili užito jiného vyjádření: Chicago letos zažilo na sníh nejchudší leden a únor od začátku pozorování, to jest v tomto případě od r. 1885. Nutno ještě podotknout, že oněch 1,5 cm sněhu měl na svědomí pouze a jen leden, následný únor byl tedy naprosto na suchu.

Únor 2017 se vlastně připojil k únoru 1987 a 1998 – pouze v těchto 3 únorech nebyla v Chicagu evidována ani špetka sněhu. Zbylých 129 únorů alespoň decentní („čestné“) množství sněhu nabídlo.

Dohromady Chicago hostilo 6 „bezesněhových“ zimních měsíců – kromě zmíněných únorů byl ještě úplným propadákem prosinec 1889, 1912 a 2014.

Leden, už proto, že obsahuje slovo led, i když z pohledu Američanů (i Slováků) ne, se zatím na čistou nulu nedostal, na sníh nejchudší byl v r. 1928, kdy ho Chicagu dopřál pouze 0,5 cm.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...