CHAUK V BARMĚ (MYANMARU) NAMĚŘIL 43°C

11.3.2015 7:58 | Autor: redakce

 

 

Ještě v závěru minulého tisícitelí bylo vojenskými vladaři rozhodnuto, že stát Barma změní své jméno na Myanmar, resp. Republiku Myanmarský svaz. Výsledek je však takový, že jsou platné oba názvy. I samotní Barmánci používají obě varianty, v závislosti na konkrétním postoji, obecně ale většina lidí, a to nejen Barmánců, zůstává u původního jména, kterým je Barma.

Zmíněná země se nachází v jihozápadní Asii, přesněji u poloostrova Zadní Indie. Omývají ji vody Indického oceánu, které jsou tu rozděleny na dvě jeho podčásti, a to Bengálský záliv a Andamanské moře. S rozlohou okolo 680 000 km² je Barma / Myanmar přibližně 8.5 krát větší než Česká republika, počtem obyvatel nás ale převyšuje ani ne pětinásobně (Barmánců je ±51 500 000). Většina území tohoto státu spadá pod tropické podnebí (jižní a centrální část) a jeho severní polovina pak nabízí klima subtropické i horské – samotný sever se zvedá do nadmořské výšky přes 5 800 m.n.m.

V tropické a nížinaté oblasti Barmy / Myanmaru lze kromě mnoha jiných nalézt město Chauk. To se nachází zhruba 1 100 km západně od vietnamského Hanoje a asi 1 000 km severozápadně od thajského Bangkoku při toku řeky Iravadi, která na jihu Barmy / Myanmaru ústí do Mariabanského zálivu, který je součástí Andamanského moře. Toto město bylo v úterý 10. března v rámci celé Barmy / Myanmaru „nejzajímavější“, neboť tu teplota vzduchu dosahovala nejvyšších čísel.

Konkrétně šlo o odpoledních a rovných 43°C a zároveň se jednalo o nejvyspělejší hodnotu tohoto roku – od začátku ledna až do druhého březnového úterního dne Chauk takové horko nezaznamenal. Velmi žhavý byl nicméně i 3. březen, který se zde prezentoval až 42.6°C a o 24 hodin dříve, tj. v pondělí 2. března, se teplotní nárůst zastavil až na 41.5°C. Hodnoty šplhající se vysoko nad 30°C jsou tu v těchto dnech normální, a to hlavně díky plně probíhající sezóně sucha, která je bohatá na modrou oblohu a sluneční paprsky. Období dešťů začíná v poslední fázi jara (květnu) a pokračuje až do poloviny podzimu – úhrn srážek se v této periodě pohybuje kolem 1 200 až 1 500 mm. V pobřežních oblastech Barmy / Myanmaru ležících jižněji jsou příděly dešťové vody mnohem větší, a to o několik tisíc litrů, Cheuk je tím pádem na zdejší poměry tou sušší lokalitou.

Leden do této části světa přinesl celkem 25°C, největší horko bylo o jeho pátou čtyřiadvacetihodinovku s jejími 37°C a naopak ta nejmírnější chvíle připadla na neděli 11.1. s minimem o 13°C. Únor už byl o něco teplejší – v součtu 27°C a teploty se držely v rozmezí od 13°C (7. únor) do 39°C (27. únor). Březen má ještě většinu života před sebou, ve svých úvodních 240 hodinách však přinesl dohromady 32°C a nejníže zašel o pondělí 2.3. (18°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...