ČEŠTÍ VOLEJBALISTÉ BY SE MĚLI DOČKAT I DEŠTĚ

27.5.2015 7:36 | Autor: redakce

 

 

O poslední májové dny se reprezentanti českého volejbalu vydají na druhý konec světa, a to v rámci prestižní Světové ligy. Jejich cílem bude země vycházejícího slunce, konkrétně ostrov Honšú a přesněji město zvané Okajama, ve kterém žije více než 700 000 obyvatel. Tato početná západojaponská lokalita leží cca 550 km jihozápadně od metropolitního Tokia, přibližně 680 km jihovýchodně od jihokorejského Soulu, asi 8 700 km jihovýchodně od Prahy a zhruba 1 600 km jihovýchodně od čínského Pekingu. Z jihu ji omývají vody Tichého oceánu.

Okajama spadá pod subtropické podnebí s typickými horkými léty a mírnějšími a suššími zimami, průměrná roční teplota se tu pohybuje okolo 16°C, nejteplejším měsícem roku je srpen s 28°C a naopak tou nejchladnější dvanáctinou roku je leden s 5°C. Dvanáctiměsíční úhrn srážek se drží v okruhu 1 000 až 1 200 mm s tím, že nejvíce srážek spadne v letních měsících (JMA / Japan Meteorological Agency).

Na květen připadá v dlouhodobém měřítku 19°C a k tomu 100 až 130 litrů deště – v loňském máji bylo v součtu zaznamenáno 19.8°C, nejméně vyhřátým okamžikem bylo 8.3°C v brzkých ranních hodinách v úterý 6. května (odpoledne nabídlo až 21.2°C a sluneční paprsky), naproti tomu tím nejvíce vyhřátým momentem se stalo 33.2°C z popoledního času v sobotu 31. května (k ránu ne méně než 19.5°C a ve večerních hodinách rtuť teploměru neklesla pod 24°C – ještě v 21 hodin setrvávala u 28°C) a z oblaků se v průběhu všech 744 hodin sneslo 80 litrů vody (stanice u Okajamské univerzity).

Český volejbal se střetne s tím japonským v sobotu a neděli, tj. ve dvojutkání. Poslední 30. květen byl v Okajamě tropický, slunečný a suchý – teploty po dobu všech 24 hodin putovaly mezi minimálními 20.3°C a maximálními 31.0°C. Vítr byl pohodový, jeho rychlost činila 3 m/s (11 km/h) a tlak vzduchu kolísal od 1010 do 1013 hPa. Následný 31. květen rovněž neuronil jedinou slzu a kromě již řečeného teplotního vrcholu o 33.2°C bylo na obloze k vidění modré moře a prachové částice unášel nevýrazný vítr o tempu od 1 do 5 m/s (4 až 18 km/h).

Letos se v Okajamě na poslední májový víkend tohoto letopočtu rýsuje tlaková níže, která by společně se svým frontálním rozhraním měla tuto železo-betonovou džungli zkropit několika litry dešťové vody – pokud dodrží předpokládanou polohu, tak by mělo nejvíce pršet v noci ze soboty na neděli a v neděli ráno a dopoledne. Dvoudenní závěr týdne by měl tedy nabídnout velkou oblačnost s tím, v sobotu by ještě před přechodem oblačného pásu mělo být možné přijmout nějaký ten vitamín D. Sobotní nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat okolo 27 až 29°C, ty nedělní pak okolo méně vyspělejších 23 až 25°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...


KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...