ČESKO V NEDĚLI PŘEDHÁNĚLO JIH LIBYE

6.7.2015 7:19 | Autor: redakce

 

 

V neděli u nás vrcholila tropická epizoda, která po dobu několika dní tahala nejvyšší odpolední teploty vysoko přes tropických 30.0°C. Stejně tomu bylo i o nedělní den, kdy se rtuť teploměru místy překlenula přes 37.0°C. Oproti sobotnímu dni už nicméně došlo k tvorbě kupovité oblačnosti, a to v Čechách – v neděli mezi 14. až 15. hodinou byla nejmasivnější oblaka k vidění hlavně v oblasti Krušných hor, tj. v Karlovarském a Ústeckém kraji, cumulonimby nicméně rostly také na Šumavě, resp. Plzeňském a Jihočeském kraji, dále v kraji Středočeském a v Praze a též v Orlických horách neboli na samém východě Královéhradeckého kraje.

Ve zmíněném čase patřily k nejteplejším českým místům Dobřichovice, Plzeň (Bolevec), Praha (Karlov), Řež u Prahy či Brandýs nad Labem – ve všech případech se teplota vzduchu nacházela mezi 37 až 38°C. Dost horko bylo rovněž nedaleko pražské Thomayerovy nemocnice, kde hodnoty zamířily k necelým 37°C, hranici 36.0°C ale dokázaly pokořit i takové Doksany.

Ani na jihu státu zvaného Libye takové vedro nebylo a řeč je v tomto případě o cca devatenáctitisícovém městě Džóf (cca 440 m.n.m.) ležícím přibližně 80 km severně od obratníku Raka, přibližně 870 km jižně od vod Středozemního moře, zhruba 1 060 km jihozápadně od Káhiry a plus mínus 2 900 km jihovýchodně od stanice metra jménem Kačerov.

Džóf na rozdíl od Čech, Moravy a Slezska spadá pod horké pouští saharské podnebí s minimálním (spíše žádným) přídělem dešťové vody a s maximálním množstvím slunečních paprsků. Na meteorologické letní měsíce zde připadá celkem 31°C a k tomu nula milimetrů deště.

Kalendářní léto 2015 (1. červen až 4. červenec) má v Džófu prozatím na kontě 31.5°C (stanice místního letiště), což je bez nějakých 3°C dvojnásobek dosavadního teplotního průměru v Praze-Ruzyni nebo bez necelých 5°C dvojnásobek prozatímního teplotního součtu v Doksanech. Navzdory těmto číslům a faktům bylo Česko o první červencový víkend rozpálenější než saharský Džóf.

V sobotu 4. července letopočtu 2015 bylo v srdci Evropy nejhůře právě v Doksanech, které se mohly těšit až z 36.5°C – v jiholibyjském Džófu bylo maximem 36.2°C, tj. o 0.3°C méně. Přesně před rokem bylo vzájemné skóre poněkud jiné, zatímco v Doksanech tehdy nebylo více jak 30.8°C, tak v Džófu naměřili až 36.8°C.

V neděli 5. července ročníku 2015 v čase mezi 14. až 15. hodinou se Džóf nacházel na 36 až 37°C, takže byl na identické či o krapet nižší úrovni než výše zmíněné české lokality. A to se opravdu nestává příliš často.

V pondělí 20. srpna roku 2012 se džófské odpolední teploty zastavily „už“ na necelých 37°C, v tomto případě tak Česko, resp. Dobřichovice zvítězily nad jihovýchodem Libye o více než 3°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...