ČESKO V NEDĚLI PŘEDHÁNĚLO JIH LIBYE

6.7.2015 7:19 | Autor: redakce

 

 

V neděli u nás vrcholila tropická epizoda, která po dobu několika dní tahala nejvyšší odpolední teploty vysoko přes tropických 30.0°C. Stejně tomu bylo i o nedělní den, kdy se rtuť teploměru místy překlenula přes 37.0°C. Oproti sobotnímu dni už nicméně došlo k tvorbě kupovité oblačnosti, a to v Čechách – v neděli mezi 14. až 15. hodinou byla nejmasivnější oblaka k vidění hlavně v oblasti Krušných hor, tj. v Karlovarském a Ústeckém kraji, cumulonimby nicméně rostly také na Šumavě, resp. Plzeňském a Jihočeském kraji, dále v kraji Středočeském a v Praze a též v Orlických horách neboli na samém východě Královéhradeckého kraje.

Ve zmíněném čase patřily k nejteplejším českým místům Dobřichovice, Plzeň (Bolevec), Praha (Karlov), Řež u Prahy či Brandýs nad Labem – ve všech případech se teplota vzduchu nacházela mezi 37 až 38°C. Dost horko bylo rovněž nedaleko pražské Thomayerovy nemocnice, kde hodnoty zamířily k necelým 37°C, hranici 36.0°C ale dokázaly pokořit i takové Doksany.

Ani na jihu státu zvaného Libye takové vedro nebylo a řeč je v tomto případě o cca devatenáctitisícovém městě Džóf (cca 440 m.n.m.) ležícím přibližně 80 km severně od obratníku Raka, přibližně 870 km jižně od vod Středozemního moře, zhruba 1 060 km jihozápadně od Káhiry a plus mínus 2 900 km jihovýchodně od stanice metra jménem Kačerov.

Džóf na rozdíl od Čech, Moravy a Slezska spadá pod horké pouští saharské podnebí s minimálním (spíše žádným) přídělem dešťové vody a s maximálním množstvím slunečních paprsků. Na meteorologické letní měsíce zde připadá celkem 31°C a k tomu nula milimetrů deště.

Kalendářní léto 2015 (1. červen až 4. červenec) má v Džófu prozatím na kontě 31.5°C (stanice místního letiště), což je bez nějakých 3°C dvojnásobek dosavadního teplotního průměru v Praze-Ruzyni nebo bez necelých 5°C dvojnásobek prozatímního teplotního součtu v Doksanech. Navzdory těmto číslům a faktům bylo Česko o první červencový víkend rozpálenější než saharský Džóf.

V sobotu 4. července letopočtu 2015 bylo v srdci Evropy nejhůře právě v Doksanech, které se mohly těšit až z 36.5°C – v jiholibyjském Džófu bylo maximem 36.2°C, tj. o 0.3°C méně. Přesně před rokem bylo vzájemné skóre poněkud jiné, zatímco v Doksanech tehdy nebylo více jak 30.8°C, tak v Džófu naměřili až 36.8°C.

V neděli 5. července ročníku 2015 v čase mezi 14. až 15. hodinou se Džóf nacházel na 36 až 37°C, takže byl na identické či o krapet nižší úrovni než výše zmíněné české lokality. A to se opravdu nestává příliš často.

V pondělí 20. srpna roku 2012 se džófské odpolední teploty zastavily „už“ na necelých 37°C, v tomto případě tak Česko, resp. Dobřichovice zvítězily nad jihovýchodem Libye o více než 3°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...