Česko zasáhl extrémní vítr

28.10.2017 20:26 | Autor: Lovec Bouřek

Českou republiku dnes zasáhne velice silný vítr. V nížinách očekáváme poryvy až k 18 m/s, v nárazech 25 – 35 m/s, na horách se očekává vichřice (průměrná rychlost větru) s nárazy až do 45 m/s! Takto silný vítr může působit velké škody. Při pobytu venku buďte velmi obezřetní, hrozí pád větších větví, popř. stromů. Celou situaci budeme v tomto reportu sledovat online. Buďte i Vy součástí našeho pozorování! Pošlete nám fotografie, videa či aktuální informace z Vašeho města či obce na Facebook Meteopressu. Zaslané materiály budeme s Vaším jménem zveřejňovat v tomto článku.

Online report byl ukončen

Děkujeme za Vaší přízeň a fotografie, které nám přišly na Facebook. 

Sledujte nás

Facebook    Web    Instagram   YouTube

 

 

 


Aktuální vítr          Předpověď počasí pro Vaší obec          Aktuální meteorologický radar        Doporučení hasičů         Provoz na železnici        Meteorologický model


20:45 – Jaké u Vás bude zítra počasí? Podívejte se na předpověď přímo pro Vaší obec na bourky.meteopress.cz

Do políčka „Vaše lokalita“ zadejte místo, pro které chcete ukázat předpověď počasí. Pod meteorologickým radarem poté uvidíte předpověď pro Vaší lokalitu (včetně podrobných grafů)

 


19:30 – Některé toky ještě mají druhý stupeň povodňové aktivity, hladiny však postupně klesají. Zdroj hydro.chmi.cz


19:05 – Vítr už pozvolna slábne, mnoho domácností je však stále bez proudu. Zítra očekáváme čerstvý vítr o rychlosti 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s , na horách kolem 25 m/s.


18:24 – RegioJet ruší některé spoje, další nahrazuje autobusovou dopravou. Doporučuje dnes necestovat vlakem. Stejně je na tom další dopravce, Leo Express „Vážení cestující, z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek (větrná smršť) jsme byli nuceni pozastavit a odřeknout některé naše vlakové spoje LEO Express, a to dnes, 29. 10. 2017. Důvodem je neprůjezdnost železničních tratí na několika úsecích (pády stromů), správce železniční infrastruktury pracuje na odstranění závad. Aktuálně zajišťujeme náhradní řešení, o kterém Vás bude informovat personál ve vlaku nebo naše call centrum. Doporučujeme vám sledovat odjezdové tabule ve stanicích, situace je totiž proměnlivá. Omlouváme se všem komplikace.“


18:15 – V Krušných horách je již na silnicích souvislá sněhová pokrývka, fotografii nám poslal pan Tomáš Vávra. 


17:40 – Sledujte nás i na Instagramu vkládáme tam souhrn událostí a aktuální meteorologické modely


17:15 – Vítr začíná pomalu slábnout, i nadále jsou však někde měřeny nárazy o rychlosti 100 km/h. Hasiči mají stále plné ruce práce, například v Praze v jeden moment řeší až 60 událostí, odbaveno bylo přes 400 případů. V terénu jsou všechny jednotky.

Hasiči v Olomouckém kraji registrují více jak 420 výjezdů, v Plumlově například řešili strom, který spadnul na několik vozidel, uvolněná střecha rovněž zaměstnala jednotky v Horní Moštěnici na Přerovsku. Eternitová střecha popadala na komunikaci v Přerově ulice Svépomoc. V Přestavlkách na Přerovsku došlo k pádu střechy z průmyslového objektu.

Kvůli nápravě škod bude Zoo Praha zavřená ještě zítra, v pondělí 30. října. Ředitel Miroslav Bobek na svém Facebookovém profilu uvedl, že počet spadnutých stromů je kolem dvaceti.

Velké problémy s dodávkami elektřiny řeší ČEZ či E.ON, obě společnosti vyhlásily kalamitní stav.


16:30 – U Mostu se vyskytuje další dnešní bouřka. Zdroj ČHMÚ  a Blitzortung


16:10 – Po přechodu studené fronty se i nadále ochlazuje, v polohách od 600 m. n. m.  se mohou od večera vyskytovat sněhové srážky. Nyní sněží převážně na horách (Šerák, Lysá hora, Sněžka, Pec pod Sněžkou), což můžeme vidět na kamerách Českého hydrometeorologického ústavu.


15:55 – Děkujeme za všechny fotografie, které nám zasíláte na Facebook. Pan Martínek nám poslal vyvrácený strom, který 80 let  stával na jejich zahradě (Dubí, okr. Teplice). Paní Heczková přispěla fotografii, kde můžete vidět zřícenou anténu mobilního operátora (Most)


15:35 – Pád stromu způsobil výrazné škody v chatové oblasti Břežany nad Ohří (ork. Litoměřice). Fotografii nám poskytla paní Barbora Panušková, děkujeme. 


15:05 – Vlakové spoje nabírají výrazná zpoždění. Informace z každého nádraží najdete na provoz.szdc.cz


14:55 – Na Sněžce bylo naměřeno 50 m/s! (stanice přestaly v průběhu dopoledne dodávat data, zaznamenané nárazy nemusí být nejvyšší). Zdroj: Infomet.cz

 • 50 m/s (180 km/h) Sněžka (polská stanice), Snežka — poštovna. 
 • 49 m/s (176 km/h) Fichtelberg (hřebeny Krušných hor)
 • 42 m/s (151 km/h) Milešovka
 • 39 m/s (140 km/h) Grosser Arber (Velký Javor)
 • 38 m/s (137 km/h) Luční bouda
 • 37 m/s (133 km/h) Ústí nad Labem -Kočkov
 • 36 m/s (130 km/h) Javorový vrch
 • 35 m/s (126 km/h) Přibyslav
 • 34 m/s (122 km/h) Skuteč
 • 33 m/s (119 km/h) Praha — Karlov, Luká
 • 32 m/s (115 km/h) Doksany, Kocelovice, Plzeň — Košutka
 • 31 m/s (112 km/h) Brno — Tuřice, Chotusice, Kadaň -Tušimice
 • 30 m/s (108 km/h) Ústí nad Orlicí, Vlašim, Sněžník

14:15 – Správa pražských hřbitovů informuje: Z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek jsou dnes v neděli 29. října naše hřbitovy uzavřeny. Hrozí vysoké riziko pádu stromů a větví – viz foto. Za případné komplikace se omlouváme.


14:00 – Hasiči Praha informují: Tísňová linka je silně přetížena. Pokud chcete nahlásit událost, která neohrožuje (ležící strom na zahradě), můžete ji nahlásit později. Jiří Ovčáček informoval na svém profilu, že na doporučení HZS bude dnes uzavřen areál Pražského hradu


13:55 – Vodafone upozorňuje na možné výpadky signálu, na linku 112 se však dovolají všichni – stačí vytáhnout SIM


13:25: V Prostějově nárazy větru dosahují téměř 25 m/s, vlivem takového poryvu dochází k pádu stromů, poškozena byla i střecha jednoho domu v centru města, fotografii pořídil Vojtěch Kulíšek., děkujeme. Své fotografie nám můžete zasílat na Facebook


13:05 – Aktuálně vítr dosahuje rychlosti do 100 km/h. Na Sněžce bylo opět naměřeno více jak 140 km/h. Vítr bude pozvolna k večeru slábnout. 


12:15 – Velké škody způsobuje vítr i v Brně, místní panelový dům přišel o část fasády. Zdroj Twitter (René Rosický‏)


12:10 – Ranní srážky byly zvláště na severu Čech velice výrazné, srážkoměry tam naměřily až 72 mm, to se projevilo i na tocích, v současné době jsou na 1. až 2. SPA. Zdroj sumace srážek je CHMI.

Více informací o srážkách se můžete dozvědět v našem pořadu Meteokuchařka


12:55 – Společnost E.ON. rovněž vyhlásila kalamitní stav: Vážení zákazníci, omlouváme se za aktuální výpadky elektřiny na celém distribučním území společnosti E.ON. V současné době je kalamitní stav na celém distribučním území. Prosíme o trpělivost, na odstraňování poruch pracují všichni naši technici.


11:40 – Silný vítr poškodil střechu Veletržního paláce v Praze, ve Zlíně byl z bezpečnostních důvodů uzavřen hřbitov.


11:05 – Vlaky nabírají výrazná zpoždění. Více informací najdete ZDE


11:00 – Většina toků na severu Čech již pozvolna klesá. Třetí stupeň povodňové aktivity však i nadále zůstává na stanici Vestřev (tok Labe). Zdroj: hydro.chmi.cz


10:45 – Silný vítr i nadále dosahuje rychlosti 80 – 100 km/h. K večeru budou poryvy ustávat.


10:40 Podle Seznam Zprávy spadlé stromy zabily nejméně dva lidi.


10:35 – Hasičský záchranný sbor ČR apeluje na řidiče: Žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí.


10:31 – Letiště Václava Havla Praha zatím funguje bez problému, zpoždění má pouze pár letů.


10:15 – Četné škody jsou v Olomouckém kraji, aktuální počet výjezdů je 86. Podívejte se na fotografie ze škod na FB Hasiči Olomouckého kraje


09:50 – V Mostě se vlivem silného větru zřítil dřevěný kostel. Informoval o tom Karel Hejkal, fotografie kostela – Wikipedia  a Deník


9:40 – V Praze bylo zatím nahlášeno 55 událostí, na Strossmayerova náměstí spadl strom na elektrické vedení ( Hasiči Praha, Twitter). Problémy hlásí také Pražská integrovaná doprava. Vítr způsobil škody v ZOO Praha, dnes zůstala proto zavřená.


9:25 – Skupina ČEZ vyhlásila kalamitní stav: V distribuční soustavě společnosti ČEZ Distribuce, a.s. byl z důvodu z výšené poruchovosti k 8.30 h dne 29.10.2017 vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji.“ Více na informací najdete ZDE


9:10 – Vlivem silných srážek začínají na severu Čech stoupat hladiny řek. Na stanici Jablonec nad JizerouVestřev byl dosažen 3. SPA.  Zdroj hydro.chmi.cz


09:00 – V Olomouckém kraji je situace nejhorší na Šumpersku a Prostějovsku, hasiči v tomto kraji evidují aktuálně 23 výjezdů.


08:55 – Silný vítr je také v Mostě, kde vítr odnesl kus střechy i s anténou. Fotografii pořídil Marek Zeman


08:40 – V Teplicích se vyvrátil reklamní poutač (Foto Otto Zachař), v Mostě se zlomila bříza (foto Helena Nelly).  

 

Děkujeme za fotografie, další nám můžete poslat do zpráv na Facebooku.


08:20 – Vítr na Sněžce dosáhl rychlosti 49 m/s. Informaci přinesl Týdeník Policie a ČHMÚ. Mnoho stanic také naměřilo hodnotu nad 25 m/s.


08:10 – Problémy jsou hlášeny i z vlakové dopravy, mnoho tratí je mimo provoz. Strom na kolejích zastavil provoz například mezi Turnovem a Rychnovem u Jablonce nad Nisou, Mladou Boleslaví hl.n. – Katusicemi. Aktuální informace jsou na webu Old.cd.cz/mapa/


07:55 – Hlášeny jsou už první škody, například u obce Chlumec spadla větev na silnici, fotografii pořídil Tomáš Straka. Podle Týdeníku Policie zasahují hasiči aktuálně ve Středočeském kraji, kde je velké množství spadlých stromů, přímo v Praze se například vyvrátila lampa.


07:45 – Bouřka se právě vyskytuje u Hradce Králové. Blesky tamregistruje síť blitzortung.org


07:40 – Vítr na Sněžce dosáhl hodnoty 130 km/h. Přes Čechy aktuálně postupuje studená fronta, po jejím přechodu se bude i přes den ochlazovat. Vyloučeny dnes nejsou ani bouřky.


07:25 – Nezapomeňte nám napsat, jak situace vypadá u Vás, budeme rádi za každou informaci


06:10 – Zajímá Vás, jak silný vítr bude dnes foukat ve Vašem městě? Podívejte se na bourky.meteopress.cz. Po zadání Vaší obce, najdete ve spodní části předpovědní graf rychlosti větru.


05:50 – Vítr dnes budou doprovázet také srážky, ty mohou být od poloh 600 m. n. m sněhové. Kombinace těchto jevů bude velmi snižovat viditelnost! Aktuálně prší zejména na Moravě.


05:20 – Vítr už je nyní velmi silný, některé stanice naměřily více jak 100 km/h. I nadále očekáváme, že poryvy větru budou zesilovat.


05:10 – Český hydrometeorologický ústav vydal na dnešek výstrahu extrémního stupně nebezpečí, která platí do dnešních 19:00. Upozornění se vztahuje pro celou republiku, celé znění výstrahy najdete ZDE

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...