CENTRÁLNÍ HONŠÚ ZASÁHLY PRUDKÉ BOUŘKY

19.8.2015 9:38 | Autor: Jan Horák

Česko má za sebou nejdeštivější část léta – už několik měsíců se nestalo, aby po dobu pár dnů celoplošně převažovala zatažená obloha a to hlavní – déšť. Za neděli 16. srpna a pondělí 17. srpna vykapalo na českou vyprahlou půdu více než 110 litrů vody, jde ale samozřejmě o součet maximálních denních srážkových úhrnů, v praxi byla voda jako vždy rozdělena nespravedlivě čili nerovnoměrně. V úterý se pás trvalého deště táhl od Jihomoravského kraje až po Ústecký kraj, ale třeba na jihu a jihozápadě Čech občas zasvítilo i Slunce. Tak například Mostecko bylo v úterý mezi půlnocí až 14. hodinou zalito více než 22 litry vody, kdežto třeba Český Krumlov jen 1 litrem vody (namátkou Vyšší Brod byl takřka na nule). Pěkné nic bylo nicméně v uvedeném čase naděleno také Ostravě. Severovýchod České republiky patřil k (nej)sušším koutům – za neděli, pondělí a první polovinu úterý napršelo v Trutnově pouze necelých 2 000 mililitrů vody, citované Mostecko obdrželo za shodný časový úsek přes 50 000 mililitrů vody, což už je velký rozdíl.

Žádné bouřkové žně se na počest ukončení supertropické epizody nekonaly, několik málo cumulonimbů a blesků sice k vidění bylo, ale celkově žádná sláva. A to je rovněž synonymem dnešního léta, které je ve věci kvalitních bouřek také poněkud bídné (pro „normální“ občany zřejmě potěšující skutečnost, pro milovníky a lovce bouřek už moc ne). Zcela jinak tomu však bylo o přibližně 10 000 km dále směrem na východ, kde se Japonci stejně jako Češi loučili s tropy. Konkrétně šlo o hustě osídlený a nížinatý centrální sektor ostrova Honšú, kde se nacházejí města jako Tokio, Jokohama (plus mínus 3 700 000 obyvatel) či Fujisawa (přes 400 000 obyvatel).

Právě v Jokohamě a Fujisawě byly v úvodu tohoto týdne hlášeny silné bouřky, které kromě deště a blesků přinesly mnohem větší problém – prudké nárazy větru a dokonce i slabší tornáda (moc silně vyspělého vzdušného víru pocítili v nedávné historii obyvatelé Benátek). Jeden z obyvatelů Fujisawy okomentoval pro japonský zpravodaj The Japan Times celou situaci takto: „Byla to nejhorší chvíle v mém životě. Když přišla bouřka, nebylo vidět vůbec nic. Najednou přišel extrémně silný vítr, který začal rvát ze země i ty nejodolnější stromy, a to i s kořeny. Můj dům přišel o střechu, ale ten sousedův byl zcela zničen stromem.“

Problém s větrem a vodou ale zřejmě znovu potkají sousední Číňany, a to přímo ty, co pobývají na ostrovním Tchaj-wanu. Směřuje k nim totiž tajfun Goni, který nad otevřeným Filipínským mořem dosáhl na 4. kategorii. Na rozdíl od tajfunu Soudelor, jenž zesílil až na maximální možnou 5. kategorii, by tentokrát na supertajfun dojít nemělo, avšak Tchaj-wan by měl znovu čelit tajfunu o 2. až 3. kategorii.

Oblačný vír Goni se v úterý odpoledně našeho času zdržoval mezi 128. až 134. východním poledníkem a 15. až 23. severní rovnoběžkou a přitom produkoval vítr o tempu až okolo 190 km/h. Dle aktuálních prognóz by měl nejvíce zdevastovat ostrovy v Luzoňském průlivu, kam by mohl přinést větry o rychlosti přes 210 km/h. Sever filipínského Luzonu a Tchaj-wan tak očekávají problémy.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...