CARLOS

6.2.2017 9:46 | Autor: Jan Horák

23,5 °C, oblačno, sem tam kapka deště a vítr dosahující v nárazech rychlosti okolo 50 km/h. Tak to v neděli 5. 2. 2017 v 16:00 vypadalo ve městě Vacoas-Phoenix (cca 400 m n. m.), které bylo spolu s celým Mauriciem od ranních hodin zahaleno oblačností spojenou s tropickou cyklónou (bouří) Carlos. Obdobné podmínky panovaly také na jihu ostrova, kde konkrétně oblast Plaine Magnien hlásila zataženo, 27,6 °C a poryvy větru o tempu kolem 40 km/h.

Ve 13:30 SEČ se Carlosův střed nacházel přibližně 500 km severozápadně od Mauricia s tím, že produkoval vítr o rychlosti v okruhu 100 km/h, díky čemuž byl ve stádiu tropické bouře. Oblaka spjatá s Carlosem se rozprostírala na relativně velké ploše, vždyť by dokázala zhruba 7krát pojmout Českou republiku, která je cca 7,5krát menší než Madagaskar.

Nedělní prognózy předpovědních modelů informovaly o tom, že by měl Carlos v nejbližších desítkách hodin pozvolna postupovat jihozápadním směrem – někdy po 9. únoru by se měl zdržovat jižně od ostrova Réunion. Ještě předtím by ho však měl potrápit, ostatně jako sousední Mauricius. Réunion by na tom nicméně měl být o něco hůře, ten by totiž měl čelit až cyklónu 1. kategorie, kdežto na Mauriciu se očekává „pouze“ tropická bouře. Jmenovitě v Port Louis, hlavním městě Mauricia, to vypadá na vítr o rychlosti nanejvýš okolo 90 až 110 km/h, v nedalekém metropolitním Saint-Denis by pak povětrnostní podmínky měly být o něco horší.

Zatímco v Port Louis bylo o nedělní 16. hodinu zataženo, v Saint-Denis hovořili o skoro jasnu a silně vyletněných 29,0 °C. Bezvětří ale ne, i zde nárazovité tempo větru překračovalo mez 50 km/h. Ve dnech 1. 12. 2016 až 5. 2. 2017 se teploty v Saint-Denis pohybovaly v průměru kolem 27 °C, přičemž Tmin činila 19,5 °C (4. 12.) a Tmax byla rovna 32,4 °C (6. 1.) – příjemné, ne?

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...