BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

16.12.2017 10:03 | Autor: Kamil Sojka

I. (Znovu)zrození sněhové pokrývky v Maroku

Je to již sice nějaký ten den, nicméně nevadí. Neb jak už kdysi pověděl pan Einstein, čas je relativní. Jde o to, že do Maroka před vícero desítkami hodin dorazila paní fronta, konkrétně studená, protože s sebou přitáhla vzduch pocházející z dálného severozápadu. Ten se samozřejmě tak drsným jako u nás nejevil, poněvadž do této země putoval přes oceán, a to poměrně dlouho. Přesto určité marocké partie pocukroval až pár desítkami centimetrů sněhu.

Řeč je samo sebou o horských až velehorských oblastech, kde se v zimních měsících mrazy a sněhové vločky zjevují relativně frekventovaně. Výjimkou není ani zhruba patnáctitisícové město Ifrane, které má na kontě národní totální minimum -23,9 °C (únor 1935) a jež sněžení hostilo také v právě dobíhajícím týdnu: https://www.youtube.com/watch?v=t8x0xmUrvMI

II. (Necílevědomá) tropická cyklóna Kai-Tak

V zásadě hned (ve středu 13. prosince) po sněhánkách v severozápadoafrických čtyřmístných nadmořských výškách se nedaleko východofilipínského pobřeží utvořila tropická tlaková níže, přičemž druhý den své existence začala plodit větry o průměrné rychlosti přes 70 km/h, načež byla oceněna přídomkem tropická bouře. Po uplynutí 24 hodin, to znamená během včerejška, ale další povýšení (z pohledu Saffir-Simpsonovy stupnice) nepřišlo, poněvadž Kai-Tak produkoval(a) vítr o středním tempu pouze okolo 80 km/h, což je pořád rané stádium tropické bouře.

Ve včerejším odpoledním čase oblaka spjatá s tímto troposférickým jevem zahalovala více než tři čtvrtiny filipínského teritoria, avšak ta hlavní neboli silně kupovitá mračna se až na několikero malinkých výjimek nalézala nad otevřenými vodami Filipínského moře. Při pohledu na středeční názory předpovědních modelů Filipínci těžké depresi propadat nemuseli, nic horšího než tropická bouře a tropická deprese v nich totiž nebilo. Sečteno a podtrženo, tlakový útvar jménem Kai-Tak do meteorologické černé listiny nevstoupí (naštěstí).

III. Bronzomilný prosinec v Juneau

Metropole Aljašky, zaokrouhleně třicetitisícové Juneau, je důkazem toho, že bydlení v rovníku vzdálenějších zeměpisných šířích automaticky neznamená kvalitní, na mrazy a sníh bohaté zimy. Přestože aljašské hlavní město pobývá v okruhu 58° s. š., na rozdíl od středokanadské usedlosti Collins Bay (58° s. š.) je o poznání teplejší. Třeba zima 2016/2017 se v Juneau prezentovala průměrem -1,9 °C s minimem -17 °C, kdežto do Collins Bay přinesla v souhrnu -19 °C s minimem -42 °C.

5. prosince až 7,8 °C (r. 1904 až 8,9 °C, r. 1930 až 10,0 °C), 7. prosince až 10,6 °C (r. 1898 až 12,2 °C, r. 1904 až 12,8 °C), 8. prosince až 12,2 °C (r. 1925 až 14,4 °C, r. 1934 až 15,0 °C), 13. prosince až 8,3 °C (r. 1904 až 8,9 °C, r. 1944 až 9,4 °C) a předevčírem, to jest 14. prosince, taktéž až 8,3 °C (r. 1944 až 8,9 °C, r. 1935 až 9,4 °C). Tož vidíte sami a samy, jak je závěrečná dvanáctina letopočtu 2017 v aljašském Juneau chladuvzdorná.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na pondělí 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

VESNICE TURA SE POPRVÉ PŘIBLÍŽILA K HRANICI -52 °C

VESNICE TURA SE POPRVÉ PŘIBLÍŽILA K HRANICI -52 °C

Zdánlivě naprosto banální vykonání malé potřeby má daleko za...


PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

Nejdříve výčet několika nedávných troposférických výtržností za hranicemi Blízkého...

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na neděli 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

Třetí lednový víkend přinese pravý zimní charakter počasí – počítejte...


ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

Zápornějším teplotám se do Česka pořád nechce a ani...

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

Tlaková níže, která v průběhu včerejšího dne cupitala z...

REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na sobotu 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...