BROCKEN: NIKOLAS PŘEKONAL EMMU

1.4.2015 7:55 | Autor: redakce

 

 

Úterní den byl v Evropě hlavně ve znamení plného vlivu výrazné tlakové níže, jež trápila nejen Českou republiku zrychlenou cirkulací vzduchu. Konkrétně u nás bylo poslední březnové ráno navíc obohacené o teplou frontu, která k nám přinesla vydatnější srážky. Ty byly zásluhou nižších teplot sněhové i v nížinách, byť v nich tento zimní ráz počasí vzhledem k následnému přílivu teplejšího vzduchu moc dlouho nevydržel. Zkrátka typické aprílové počasí.

S problémovým větrem se potýkali i naši sousedé, například na nizozemských Západofríských ostrovech se rychlost jeho nárazů pohybovala až okolo 35 m/s (126 km/h). O přibližně 380 km dále směrem na jihovýchod se do výšky přes 1 100 m.n.m. tyčí německé pohoří Harz. Tady bylo vzhledem k výškové orientaci větrněji a nejvíce to platilo pro vrchol Bruckenu, nejvyšší hory tohoto masivu.

Brocken už během úterních dopoledních hodin musel odolávat silné vichřici o rychlosti okolo 26 m/s (94 km/h) s tím, že v nárazech to bylo až 39 m/s (140 km/h). Nejbouřlivější podmínky zde poté panovaly v pokročilé fázi odpoledne, kdy se tempo zdejších poryvů dostalo až k 45 m/s (162 km/h). Při řádění orkánu Kyril v lednu roku 2007 tu sice bylo hůře – rychlost nárazů činila až 55 m/s (198 km/h), nicméně při nadvládě Emmy v roce 2008 se Brocken dočkal úderů o maximální rychlosti 44 m/s (158 km/h). Letošní březnový Nikolas tedy na Kyrila nestačil, Emmu však porazil. Orkán Xynthia, který trápil Německo na konci února a na začátku března roku 2010, se tu prezentoval až 50 m/s (180 km/h), a to ve večerních hodinách 28. února a také v úvodních nočních hodinách 1. března. Nenárazovitá rychlost větru v tu dobu činila až 35 m/s a teplota vzduchu se zdržovala u -2°C, což znamená, že smyslový vjem odpovídal cca -15°C. Podobně tomu bylo také toto úterý, kdy se při větrných úderech o 45 m/s rtuť teploměru nalézala u bezmála -2°C.

Větrno nicméně bylo i v německých nížinách. Ve velkoměstském Hamburgu vanul vítr rychlostí kolem 20 m/s (72 km/h) s nárazy až přes 30 m/s (108 km/h). O nějakých 150 km západněji ležící Nordholz na tom nebyl o moc lépe, v závěru úterního odpoledne tady vzduch proudil rychlostí okolo 22 m/s (79 km/h) a nárazy překračovaly 34 m/s (122 km/h). Shodnou situaci pak hlásila i spousta jiných míst, na letištích byly z důvodu neklidného větru přerušovány desítky letů, v přístavech v Nizozemsku (i jinde) byla vystavena stopka lodím, komplikace nevynechaly ani železniční síť..

Nikolas bude po úterku již postupně slábnout a závěr pracovního týdne by už měl být v tomto ohledu pohodový. Na delší dekádu plně slunečného počasí, jako tomu bylo v předposledním týdnu třetího měsíce roku 2015, to však prozatím moc nevypadá. To samé momentálně platí i pro teploty přibližující se k hranici 20°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...