BROCKEN: NIKOLAS PŘEKONAL EMMU

1.4.2015 7:55 | Autor: redakce

 

 

Úterní den byl v Evropě hlavně ve znamení plného vlivu výrazné tlakové níže, jež trápila nejen Českou republiku zrychlenou cirkulací vzduchu. Konkrétně u nás bylo poslední březnové ráno navíc obohacené o teplou frontu, která k nám přinesla vydatnější srážky. Ty byly zásluhou nižších teplot sněhové i v nížinách, byť v nich tento zimní ráz počasí vzhledem k následnému přílivu teplejšího vzduchu moc dlouho nevydržel. Zkrátka typické aprílové počasí.

S problémovým větrem se potýkali i naši sousedé, například na nizozemských Západofríských ostrovech se rychlost jeho nárazů pohybovala až okolo 35 m/s (126 km/h). O přibližně 380 km dále směrem na jihovýchod se do výšky přes 1 100 m.n.m. tyčí německé pohoří Harz. Tady bylo vzhledem k výškové orientaci větrněji a nejvíce to platilo pro vrchol Bruckenu, nejvyšší hory tohoto masivu.

Brocken už během úterních dopoledních hodin musel odolávat silné vichřici o rychlosti okolo 26 m/s (94 km/h) s tím, že v nárazech to bylo až 39 m/s (140 km/h). Nejbouřlivější podmínky zde poté panovaly v pokročilé fázi odpoledne, kdy se tempo zdejších poryvů dostalo až k 45 m/s (162 km/h). Při řádění orkánu Kyril v lednu roku 2007 tu sice bylo hůře – rychlost nárazů činila až 55 m/s (198 km/h), nicméně při nadvládě Emmy v roce 2008 se Brocken dočkal úderů o maximální rychlosti 44 m/s (158 km/h). Letošní březnový Nikolas tedy na Kyrila nestačil, Emmu však porazil. Orkán Xynthia, který trápil Německo na konci února a na začátku března roku 2010, se tu prezentoval až 50 m/s (180 km/h), a to ve večerních hodinách 28. února a také v úvodních nočních hodinách 1. března. Nenárazovitá rychlost větru v tu dobu činila až 35 m/s a teplota vzduchu se zdržovala u -2°C, což znamená, že smyslový vjem odpovídal cca -15°C. Podobně tomu bylo také toto úterý, kdy se při větrných úderech o 45 m/s rtuť teploměru nalézala u bezmála -2°C.

Větrno nicméně bylo i v německých nížinách. Ve velkoměstském Hamburgu vanul vítr rychlostí kolem 20 m/s (72 km/h) s nárazy až přes 30 m/s (108 km/h). O nějakých 150 km západněji ležící Nordholz na tom nebyl o moc lépe, v závěru úterního odpoledne tady vzduch proudil rychlostí okolo 22 m/s (79 km/h) a nárazy překračovaly 34 m/s (122 km/h). Shodnou situaci pak hlásila i spousta jiných míst, na letištích byly z důvodu neklidného větru přerušovány desítky letů, v přístavech v Nizozemsku (i jinde) byla vystavena stopka lodím, komplikace nevynechaly ani železniční síť..

Nikolas bude po úterku již postupně slábnout a závěr pracovního týdne by už měl být v tomto ohledu pohodový. Na delší dekádu plně slunečného počasí, jako tomu bylo v předposledním týdnu třetího měsíce roku 2015, to však prozatím moc nevypadá. To samé momentálně platí i pro teploty přibližující se k hranici 20°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...