BROCKEN NEPŘESTAL S BOUŘLIVÝMI 2. ADVENTY

7.12.2015 10:37 | Autor: Jan Horák

Druhý advent roku 2015 měl v Česku dvojí tvář – v Čechách spíše připomínal jaro, na Moravě a ve Slezsku pak díky nízké oblačnosti přeci jen vzdáleně navozoval pocit zimy. V západní polovině evropského srdce tak bylo tepleji, například Praha-Libuš hlásila v neděli ve 14 hodin silně nezimních 12°C, kdežto Brno ve stejný čas o poznání „prosincovější“ 3°C. Naprosto totožné podmínky panovaly i ve slovenské Bratislavě – zataženo nízkou oblačností a 3°C. Na dvanáctý měsíc poněkud vysoké teploty zaznamenal také krušnohorský Marienberg, ten v závěru týdne dosáhl až na 9°C s tím, že noc nabídla povětšinou 5 až 6°C (6. prosince roku 2010 leželo v Marienbergu kolem 20 cm sněhu a rtuť teploměru zůstala po dobu všech 24 hodin pod bodem mrazu – v maximu -1°C).

Za teplým počasím stálo jihozápadní proudění, které souviselo s oblastí vyššího tlaku vzduchu nad Středozemím – z pohledu zimy je „zamrzlá“ anticyklóna nad Středozemím / Střední Evropou / Balkánem dosti velkým problémem. Dále na sever / severozápad od České republiky bylo k vidění pole nižšího tlaku vzduchu, v jehož středu tlak klesal až pod 965 hPa. Vlivem toho bylo jihozápadní proudění, jež provázelo Brity, Dány, Němce, Poláky, Čechy, Nizozemce, Belgičany, Lucemburčany, Švédy a další, živější. Německý Brocken, nejvyšší hora pohoří Harz, v důsledku toho registroval další bouřlivý druhý advent.

Větrné počasí je na Brockenu s druhým adventem spjato už několik let: V neděli 5. prosince 2010 se nad Dánskem nalézalo centrum tlakové níže a výsledkem byly poryvy větru o rychlosti až kolem 125 km/h (na zemi k tomu leželo přes 85 cm sněhu – v závěru dne, ráno 75 cm). V neděli 4. prosince 2011 seděla nad severní a severozápadní Evropou rozsáhlá tlaková níže, která Brockenu dopřála svižnější severozápad – rychlost nárazů větru odpovídala až 130 km/h. V neděli 9. prosince 2012 zase byla nad Severním mořem k vidění relativně malá cyklóna a Brocken od severozápadu bičovaly poryvy větru o tempu až lehce přes 100 km/h. V neděli 8. prosince 2013 poháněla cirkulaci vzduchu spolupráce tlakové výše se středem nad Francií a tlakovou níží vybíhající k Dánsku – vrchol Harzu omýval vítr o rychlosti až okolo 105 km/h. A v neděli 7. prosince 2014 byl sice Brocken zpočátku dne v nevýrazném tlakovém poli (vítr nanejvýš slabý do 5 km/h), ale v průběhu odpoledne byl tečován větším tlakovým gradientem vyvolaným cyklónou mezi Islandem a Norskem a azorskou anticyklónou – z „facek“ větru o rychlosti maximálně 10 km/h se staly údery, jejichž rychlost atakovala 90 km/h.

Maximální nárazy větru z dřívějších druhých adventů vypadaly na Brockenu takto: 6.12.2009 až 90 km/h, 7.12.2008 až 80 km/h a 9.12.2007 až 140 km/h. Dne 10.12.2006 bylo ve srovnání s následujícími druhými adventy relativně klidno – převážně 50 až 60 km/h.

Horší povětrnostní podmínky jsou nicméně též spojeny s prvním adventem, v tomto případě však nepřetržitá šňůra trvá až od roku 2011 – v neděli 28. listopadu 2010 vanul pouze mírný vítr o rychlosti do 25 km/h s nárazy jen do 40 km/h.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY V AUSTRAL. (SUB)TROPECH

Na severu australského Queenslandu, u 21. severní rovnoběžky...

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

DEŠTNÍKY BUDEME POTŘEBOVAT I NADÁLE

V neděli bude jasno až polojasno, jen přechodně oblačno a...

REKORDY NA 30. DUBNA

REKORDY NA 30. DUBNA

Na neděli 30. dubna připadají z měření Praha-Klementinum...


SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

SILNĚ LETNĚ U BAJKALU

Velkoměstský Irkutsk, který k r. 2016 čítal nějakých...

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

PONĚKUD EXTRAVAGANTNÍ 4 CM SNĚHU V PŘIBYSLAVI

Pravděpodobnost, že pohled z okna uskutečněný krátce po...

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

KONEČNĚ SE ZAČNE OTEPLOVAT

Začne se nám oteplovat. Ještě v pátek budeme potřebovat...


REKORDY NA 29. DUBNA

REKORDY NA 29. DUBNA

Na sobotu 29. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

KATOVICE ZIMNĚJŠÍ NEŽ USŤ-KUJGA (SEVER SIBIŘE)

Těžko říci, kolik stupňů Celsia bylo ve čtvrtek odpoledne...

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

ČTVRTEK V TOMSKU PŘEPSAL DUBNOVÉ DĚJINY

Zatímco v Omsku se čtvrteční den s přídomkem 27....