BROCKEN NEPŘESTAL S BOUŘLIVÝMI 2. ADVENTY

7.12.2015 10:37 | Autor: Jan Horák

Druhý advent roku 2015 měl v Česku dvojí tvář – v Čechách spíše připomínal jaro, na Moravě a ve Slezsku pak díky nízké oblačnosti přeci jen vzdáleně navozoval pocit zimy. V západní polovině evropského srdce tak bylo tepleji, například Praha-Libuš hlásila v neděli ve 14 hodin silně nezimních 12°C, kdežto Brno ve stejný čas o poznání „prosincovější“ 3°C. Naprosto totožné podmínky panovaly i ve slovenské Bratislavě – zataženo nízkou oblačností a 3°C. Na dvanáctý měsíc poněkud vysoké teploty zaznamenal také krušnohorský Marienberg, ten v závěru týdne dosáhl až na 9°C s tím, že noc nabídla povětšinou 5 až 6°C (6. prosince roku 2010 leželo v Marienbergu kolem 20 cm sněhu a rtuť teploměru zůstala po dobu všech 24 hodin pod bodem mrazu – v maximu -1°C).

Za teplým počasím stálo jihozápadní proudění, které souviselo s oblastí vyššího tlaku vzduchu nad Středozemím – z pohledu zimy je „zamrzlá“ anticyklóna nad Středozemím / Střední Evropou / Balkánem dosti velkým problémem. Dále na sever / severozápad od České republiky bylo k vidění pole nižšího tlaku vzduchu, v jehož středu tlak klesal až pod 965 hPa. Vlivem toho bylo jihozápadní proudění, jež provázelo Brity, Dány, Němce, Poláky, Čechy, Nizozemce, Belgičany, Lucemburčany, Švédy a další, živější. Německý Brocken, nejvyšší hora pohoří Harz, v důsledku toho registroval další bouřlivý druhý advent.

Větrné počasí je na Brockenu s druhým adventem spjato už několik let: V neděli 5. prosince 2010 se nad Dánskem nalézalo centrum tlakové níže a výsledkem byly poryvy větru o rychlosti až kolem 125 km/h (na zemi k tomu leželo přes 85 cm sněhu – v závěru dne, ráno 75 cm). V neděli 4. prosince 2011 seděla nad severní a severozápadní Evropou rozsáhlá tlaková níže, která Brockenu dopřála svižnější severozápad – rychlost nárazů větru odpovídala až 130 km/h. V neděli 9. prosince 2012 zase byla nad Severním mořem k vidění relativně malá cyklóna a Brocken od severozápadu bičovaly poryvy větru o tempu až lehce přes 100 km/h. V neděli 8. prosince 2013 poháněla cirkulaci vzduchu spolupráce tlakové výše se středem nad Francií a tlakovou níží vybíhající k Dánsku – vrchol Harzu omýval vítr o rychlosti až okolo 105 km/h. A v neděli 7. prosince 2014 byl sice Brocken zpočátku dne v nevýrazném tlakovém poli (vítr nanejvýš slabý do 5 km/h), ale v průběhu odpoledne byl tečován větším tlakovým gradientem vyvolaným cyklónou mezi Islandem a Norskem a azorskou anticyklónou – z „facek“ větru o rychlosti maximálně 10 km/h se staly údery, jejichž rychlost atakovala 90 km/h.

Maximální nárazy větru z dřívějších druhých adventů vypadaly na Brockenu takto: 6.12.2009 až 90 km/h, 7.12.2008 až 80 km/h a 9.12.2007 až 140 km/h. Dne 10.12.2006 bylo ve srovnání s následujícími druhými adventy relativně klidno – převážně 50 až 60 km/h.

Horší povětrnostní podmínky jsou nicméně též spojeny s prvním adventem, v tomto případě však nepřetržitá šňůra trvá až od roku 2011 – v neděli 28. listopadu 2010 vanul pouze mírný vítr o rychlosti do 25 km/h s nárazy jen do 40 km/h.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

POČASÍ BUDE DOST PROMĚNLIVÉ

POČASÍ BUDE DOST PROMĚNLIVÉ

V úterý bude zataženo až oblačno, na většině území občasné...

REKORDY NA 23. LEDNA

REKORDY NA 23. LEDNA

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

TŘETÍ VROUCÍ REKORD NA „OLYMPIJSKÉ PŘEHRADĚ“

TŘETÍ VROUCÍ REKORD NA „OLYMPIJSKÉ PŘEHRADĚ“

Citujme volněji vědomostní arzenál moderního lidstva (tj. Wikipedii): „Je to...


(NE)SNĚHONOSNÁ VÍKENDOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE

(NE)SNĚHONOSNÁ VÍKENDOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE

Cheb v rané fázi soboty 20. 1. 2018, tím...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na pondělí 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...


VESNICE TURA SE POPRVÉ PŘIBLÍŽILA K HRANICI -52 °C

VESNICE TURA SE POPRVÉ PŘIBLÍŽILA K HRANICI -52 °C

Zdánlivě naprosto banální vykonání malé potřeby má daleko za...

PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

PÁTEČNÍ BLÍZKOVÝCHODNÍ CYKLONÁLNÍ NEPOKOJ

Nejdříve výčet několika nedávných troposférických výtržností za hranicemi Blízkého...

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na neděli 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...