BRITSKÝ DIABETICKÝ PŮLMARATON

23.1.2015 8:40 | Autor: redakce

 

 

Cukrovka patří do širokého okruhu nejhorších přátel člověka a to bez ohledu na to, zda-li se jedná o 1. typ či ten 2. V jednom případě je třeba odolat potěšení sladkých pokrmů, v tom druhém je zase nutné dodávat tělu inzulín, což kolikrát není tak lehké, jak se na první pohled může zdát – v určitých případech se jedná doslova o boj o život. Cukrovka nebo-li diabetes samozřejmě způsobuje i řadu jiných méně či více závažných problémů, jejichž seznam je v nadneseném smyslu pomalu roven ležící osmičce, tj. nekonečnu.

Na největším evropském ostrově zvaném Velká Británie žije drtivá většina obyvatel Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, tj. asi 61 000 000 lidí. Ti jsou rozděleni mezi tři země jménem Anglie, Wales a Skotsko. Právě v prvním uvedeném britském území se za měsíc z určitého úhlu pohledu bude konat diabetický svátek, protože se zde opět pořádá diaberický půlmaraton, který je v Anglii znám jako Brighton Half Marathon.

Jak už samotný název napovídá, běžecká trasa je dlouhá 13.1 mil, což představuje cca 21.1 km a každý, kdo patří mezi milovníky této aktivity již zajisté ví, že tato délka odpovídá jedné polovině maratonu (42 195 m). Konkrétně se jedná o oblast města Brighton (přes 270 000 obyvatel), které se nachází v jižní části Anglie při vodách Atlantického oceánu (Lamanšského průlivu), a to asi 40 km jižně od Londýna a přibližně 15 km severozápadně od Eastbourne. Půlmaraton začíná a končí na místně jménem Madeira Drive, přesně vedle sochy pana Steva Ovetta, bývalého anglického běžce a zlatého medailisty OH v Moskvě roku 1980 (800 m). Termín závodu je stejný jako v minulých letech – třetí únorová neděle, v letošním případě tedy 22. únor (start připadá na 10:00 SEČ).

Brighton společně s celými Britskými ostrovy spadá pod mírné podnebí, průměrná roční teplota tady činí 11°C, nejpříjemnějším měsícem je srpen s 18°C a tím nejchladnějším leden a únor s 5 až 6°C. Za všech 365 dnů v dlouhodobém měřítku naprší více jak 830 litrů vody, z toho většina na podzim a v zimě, samotný únor pak vlastní srážkový úhrn o nějakých 60 mm.

Loni se Brighton Half Marathon konal 16. února a počasí nad jihem Anglie v té době ovlivňovala rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu. Díky tomu sem proudil nepříliš teplý oceánský vzduch z jihozápadu, samotný 16. únor však nabídl i modrou oblohu a půlmaraton byl tak alespoň suchý. Teplota vzduchu byla pro netrénované běžce asi trochu nižší, po celé dopoledne se držela mezi skromnějšími 4 až 8°C s tím, že po obědě vystoupala až k 10°C. Vítr byl jihozápadní a povětšinou slabý do 3 m/s (11 km/h). Předloni se Britové s cukrovkou rozběhli 17. února a zrovna tak jako v roce 2014 se účastníci i diváci dočkali slunečních paprsků. Rtuť teploměru ani tentokrát nijak zvlášť vysoko nelezla, v průběhu dopoledne se oteplilo z 2°C na 8°C a denním maximem bylo nakonec 9°C. V roce 2012 připadl Brighton Half Marathon na 19. únor a situace byla shodná – modrá obloha nabízela sluneční paprsky (počasí evidentně diabetikům přeje). Rovněž teploty byly více méně totožné, v dopoledním čase 3 až 7°C a po poledni nanejvýš 8°C, k tomu vítr o nárazech nanejvýš 6 m/s (22 km/h).

Jak bude v Brightonu o neděli 22. února 2015 je stále nezodpověditelnou otázkou, teoreticky by ale mělo svítit sluníčko a hodnoty by se přitom měly zdržovat někde kolem 3 až 8°C.

Jen pro zajímavost: vlna veder v Západní Austrálii ve čtvrtek silně rozžhavila lokalitu jménem Telfer,

kde pobývá něco kolem 500 jedinců. V odpoledních hodinách tady zaznamenali až 47.1°C, což je historický výkon v rámci 22. ledna – naposledy tu o dvaadvacátý den prvního měsíce bylo podobně silné vedro v roce 2001, kdy se vzduch prohřál na 43.5°C. Telfer se díky svým čtvrtečním 47°C přiblížil i totálnímu lednovému a zároveň i celkovému maximu, které činí 48.1°C a jež pochází z 10.1.2008.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...