BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

5.12.2016 10:01 | Autor: Jan Horák

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát hlavně po ránu, tak na jihu evropského Ruska byla situace úplně jiná. Troposféricky nejdivočejší bylo například Soči a jeho kavkazské okolí, kde se vystřídalo prakticky vše – vzteklý vítr a s ním související nahněvané Černé moře, respekt vždy budící kupovitá oblaka obohacená o vodní smršť, vydatnější srážky, které se ve vyšších nadmořských výškách postaraly o vznik pár centimetrů silné souvislé sněhové pokrývky, sluneční paprsky, které využily chvilkové situace a dočasně hleděly Rusům do očí…

Hlavním viníkem této meteorologické akčnosti byla paní tlaková níže, jejíž střed se v sobotu 3. prosince na chvíli zdržoval poblíž ukrajinsko-ruského černomořského pobřeží. Když se k tomu přidala další cyklóna se srdcem kousek na severovýchod od Petrohradu a oblast vyššího tlaku vzduchu de facto nad celým zbytkem Evropy, byl do Soči a dalších lokalit expedován méně prohřátý vzduch od severozápadu.

Sem tam blesk, sem tam hrom a k tomu nárazy větru o tempu v okruhu 80 km/h. Tak nějak to vypadalo přímo v Soči okolo sobotního pravého poledne. Teploměr přitom ukazoval 7 °C, pocitově to tedy vycházelo až na cca 0 °C. Když už jsme u té pocitové teploty – pokud by Soči při větříku o intenzitě kolem 80 km/h hlásilo 7 °F, odpovídalo by smyslové vnímání nějakým -30 °C. Ano, je to jen kdyby, ale krapet té meteofantazie nikdy neuškodí.

Nyní několik záběrů z bouřlivého Soči:

https://www.youtube.com/watch?v=9RPotw6m7uU

https://www.youtube.com/watch?v=2zkttxOaPr0

https://www.youtube.com/watch?v=98OAjk76vZQ

Rovněž neděle přespříliš poklidná nebyla, při srovnání se sobotou ale přeci jen klidnění vášní patrné bylo. Letošní 4. prosinec v Soči meteodějiny nepřepisoval, ten před 6 lety ale ano – v r. 2010 se Soči prohřálo až na 23,5 °C, což je aktuální znění zdejšího totálního prosincového teplotního stropu. Na 2. místo sestoupil 20. prosinec 1937, který se prezentoval až 23,1 °C. Protikladem (tj. totálním měsíčním minimem) je již trochu zestárlých -8,3 °C z 29. prosince 1904.

Celkový sobotní rozptyl teplot v Soči lze možno definovat jako 3 až 8 °C. Rekordy pro tento den tedy ani zdaleka ohroženy nebyly – v r. 2012 až 22,1 °C, naproti tomu v r. 1985 až -4,6 °C.

Závěrem, když jsme u té troposférické drsnosti a zároveň pobýváme v Rusku, jeden nepříjemný příběh, avšak s příjemným koncem. Jeden nejmenovaný pár z Čeljabinsku nalezl kočku, kterou vlivem nízký teplot doslova uvěznil led. Rusové ale projevili soucit a kočku osvobodili. Ta nakonec skončila u svého majitele a je prý zcela v pořádku:

https://www.youtube.com/watch?v=hNhYRDqupf8

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...