Austrálií se prohnaly silné bouřky s krupobitím

24. 01. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.1.2020 21:27
ǀ
Kamil Sojka

Z extrému do extrému – uprostřed zuřivých požárů jihovýchodní část Austrálie po mnoha měsících sucha zasáhly přívalové deště způsobující bleskové povodně. A také ničivá krupobití, kdy kroupy měly v průměru i přes 5 cm.

Nestabilní počasí na východě australského kontinentu panovalo již koncem minulého pracovního týdne, především v jižní polovině Queenslandu a na severovýchodě Nového Jižního Walesu. Mohlo za to cyklonální oceánské proudění – kolem tlakových níží nejen do Queenslandu a Nového Jižního Walesu od severovýchodu až východu proudil vlhký vzduch z Tichého oceánu. Nad Velkým předělovým pohořím, táhnoucím se podél celého východního pobřeží od Yorského poloostrova až po Tasmánii, podpořil vznik oblačnosti a srážek, v nespolední řadě bouřek. Například v centru Brisbane za 48 hodin, do pátku 17. 1. 9:00, spadlo 47 mm srážek, to znamená třetina (34 %) dlouhodobého lednového průměru (139 mm). Nejdeštivější leden se v centru Brisbane datuje na rok 2012, a to s 343 mm, nejsušší potom na rok 2002, a to s 5 mm.

 

 

 

Odpoledne v sobotu 18. 1. se nad severním Queenslandem nacházel střed tlakové níže. Tlak v něm dosahoval hodnot mezi 1000 až 995 hPa. V následujících dnech tato tlaková níže postupovala jihovýchodním směrem, v úterý 21. 1. již byla nad Tasmanovým mořem. Přestože nedošlo k jejímu výraznému prohloubení, v Novém Jižním Walesu a ve Victorii kvůli ní v průběhu nedělního a pondělního dne čelili intenzivním bouřkám. Ty vedly k dalšímu, poněkud jinému jevu – prachové bouři. Mohutné prachové bouři. Doprovodil ji vítr o rychlosti až přes 100 km/h. Příkladem ve městě Dubbo (38 000 obyv.), ležícím 300 km severozápadně od Sydney, byl v neděli večer zaznamenán náraz 107 km/h.

 

 

 

 

Prachová bouře + studená fronta = špinavý déšť

Tato mohutná prachová bouře se následně srazila se studenou frontou postupující přes Nový Jižní Wales a Victorii dále k východu. Na dešťové kapky vznikající na této studené frontě se proto začal vázat prach, výsledkem čehož byl do hněda zbarvený déšť. Ten dorazil mimo jiné do Melbourne, pětimilionové metropole státu Victoria.

 

 

 

Devastující kroupy

V mnoha bouřkách, které v neděli 19. 1. a pondělí 20. 1. sužovaly jihovýchod Austrálie, se objevilo krupobití. Včetně té, která se přehnala přes australské hlavní město Canberra. Velikost krup byla srovnatelná s velikostí golfového míčku, v průměru totiž měly 4 až 5 cm, některé ještě o něco více. Takto velká kroupa k zemi padá rychlostí přibližně 95 až 105 km/h, dokáže tak napáchat nemalou škodu. Jedna z vůbec největších krup byla pozorována v létě 2010 v Jižní Dakotě, jmenovitě nedaleko usedlosti Vivian. V průměru měla neuvěřitelných 20,3 cm, tudíž k zemi padala rychlostí zhruba 215 km/h.

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 4.8.2020

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Hagupit

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 3.8.2020

I dnes na našem území spadlo přes 50 mm srážek

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery