BOREÁLNÍ VÝBĚŽEK TROPICKÉHO VZDUCHU

5.5.2016 6:57 | Autor: Jan Horák

Nadpis tohoto pojednání vypadá na první pohled poněkud zvláštně, pojďme se tedy blíže podívat na to, na co toto neobvyklé uspořádání slov odkazuje.

Narážka z největší pravděpodobností směřuje na rozmístění tlakových útvarů a tím zároveň na rozložení teplot ve vzdušném prostoru Severní Ameriky. Samotné postavení cyklón a anticyklón nad Spojenými státy americkými a Kanadou bylo v předešlých desítkách hodin proměnlivější, jinak řečeno komplikovanější. Namísto krkolomného rozboru situace tak raději užijme srozumitelného vyjádření: Na začátku tohoto týdne, vlivem vhodné povětrnostní situace, pronikl do západní Kanady velmi teplý vzduch mající původ až pod 30. severní rovnoběžkou (úroveň jižního Texasu či severní Floridy). Jeho potenciál se naplno projevil právě v Kanadě – v místě, kam po překonání silně hornatého západu Spojených států amerických ladně natekl. A protože tato masa jižanského vzduchu doputovala až za Velké Otročí jezero, bylo naprosto vhodné užití slova boreální. A nyní už čísla.

V úterý odpoledne bylo v Saskatchewanu, Albertě, Britské Kolumbii a Severozápadních teritoriích, zejména však Albertě, větší teplo než v zemích jako je Kalifornie, Texas, Florida anebo Kuba (viz. mapa úterních odpoledních teplot v Severní Americe).

Například ve městě High Prairie (přes 2 500 obyv.) se úterní 15. hodina prezentovala 28,2 °C s tím, že maximum činilo 28,7 °C – na samém jihu Texasu, v Brownsville, se nejvyšší odpolední teploty zastavily už na 22,8 °C, takže tu bylo o 6 °C chladněji než v centrální Albertě.

Cca třítisícová Athabasca ležící ve stejnojmenné kanadské provincii naměřila v úterý 3. 5. 2016 lehce tropických 30,8 °C – půlmilionové Santiago de Cuba na jihu Kuby zaznamenalo nanejvýš 29,5 °C.

Velkoměstský Edmonton se o druhý den tohoto pracovního týdne zastavil na rovných 30,0 °C – floridské Key West, nejjižnější město kontinentální části Spojených států amerických, považovalo za strop netropických 29,4 °C.

Víska Fort Simpson (přes 1 000 obyv.) je situována západně od Velkého Otročího jezera, s polohou u 61. severní rovnoběžky připomíná finské Lahti. Zatímco se ale Lahti, byť prosluněné, 3. května neodvážilo přejít přes 19,4 °C, ve Fort Simpson se teplota vzduchu vyšplhala až na letních 27,1 °C – kalifornské San Diego považovalo za plně dostačujících neletních 21,1 °C.

Padaly samozřejmě rekordy, jmenujme tři z nich:

Calgary, 119 let: Úterních 27,2 °C zastínilo 26,7 °C z 3. 5. 1897
Edmonton, 71 let: Úterních 28,3 °C eliminovalo 27,8 °C z 3. 5. 1945
Saskatoon, 31 let: Úterních 29,5 °C zlomilo 28,5 °C z 3. 5. 1985

Albertu však nejvíce trápí obří požár – zničeno bylo již více než 1 500 domů a přes 80 000 obyvatel muselo být evakuováno (Fort McMurray). Něco takového se v Kanadě stalo vůbec poprvé.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...