BETLÉMSKÉ POČASÍ

23.12.2014 7:48 | Autor: redakce

K Vánocům už odjakživa vyjma mnoha jiných patří Betlém, resp. narození syna Marie a Josefa – Ježíše Krista. Bohem učiněné narození dítěte mělo na tuto planetu přinést lásku a dobro, což je také podstatnou samotných Vánoc. Přestože se k této problematice vztahuje mnoho nejrůznějších otázek, jednou z mnoha stále nezodpovězených je – Jaké tehdy vlastně bylo počasí? Problémem v této věci je to, že tehdy neexistovaly žádné družice, ani satelity, ani radary, ani anemometry, ani srážkoměry, ani vlhkoměry.. Takže i pokud by si tehdy zapisoval stav povětrnostních podmínek, chyběla by spousta údajů – na desetinu přesné denní minimum a maximum, průměrná teplota s tolerancí ±0.01°C, relativní vlhkost vzduchu a jeho tlak.. Kvůli absenci elektroniky rovněž není možné z této doby dohledat mapu zobrazující synoptickou situaci, tj. rozložení tlakových útvarů nad Betlémem.. Mnoho odpovědí na věc ohledně narození Ježíše Krista je vyhledáváno v Bibli, ta ale meteorologům příliš určena není, takže 100% rozřešení této „záhady“ nenabízí. Aby se předešlo jakýmkoliv nedorozuměním, dalo by se počasí panující 24. prosince roku 0 asi popsat následovně: jasno až zataženo, ale spíše jasno až polojasno (byly by vidět hvězdy na noční obloze), přeháňky i bouřky či sníh nebo nic, vítr žádný nebo orkán, ale spíše mírný s rychlostí přiměrenou událostem té doby, tlak a vlhkost normální.. Sečteno a podtrženo: jaké počasí panovalo při narození Ježíše Krista a o 24.12.0, 25.12.0 a 26.12.0 se spolehlivě dozvíme jedině po cestování časem, které ale v přítomné době stále není možné. Opusťme proto nyní filosofii a vraťme se zpět do současnoti.

Betlém v přítomnosti spadá pod Západní břeh Jordánu, nachází se ani ne 10 km od Jeruzalému a žije v něm přes 25 000 obyvatel. Blízký východ náleží subtropickému podnebí, takže závěr prosince běžně doprovází příjemné hodnoty. Nicméně Betlém lze nalézt i jinde, a to třeba v Jihoafrické republice – konkrétně asi 80 km severně od Království Lesotha a cca 100 km severovýchodně od jeho metropole.

Jihoafrický Betlém je populačně větší než ten blízkovýchodní, protože v něm trvale pobývá nad 76 000 jedinců. Rovněž podnebí je trochu jiné, neboť je tropické. Výšková orientace obou Betlémů je ještě markantnější, ten na severní polokouli nedaleko Středozemního moře je situován ve skoro horských polohách v nadmořské výšce okolo 770 m.n.m., kdežto ten na jižní polokouli s umístěným ve výšce přes 1 600 m hledí na moře i vše ostatní s mnohem větším nadhledem. Jen pro vzájemné srovnání: letopočet 2013 se v nám bližším Betlémě a jeho okolí dopracoval k 18°C, tím nejlepším výkonem bylo 35.6°C z 24. května a nejhorším se stalo -0.4°C ze 14. prosince. Betlém na jihu afrického kontinentu hlásil v roce 2013 dohromady 14.6°C, nejrozpálenější byl 23. březen s poobědovými 31.7°C a nejvíce zchladil 11. červen s mrazivými -6.1°C. Na závěr porovnání loňského vánočního času (24.12. až 26.12.) v Betlémě, Betlémě a Praze (průměr, maximum, minimum):

Betlém (JAR): 18.1°C | 27.0°C (26.12.) | 13.6°C (26.12.)

Betlém (ZBJ): 10.0°C | 16.1°C (26.12.) | 6.6°C (25.12.)

Praha-Ruzyně: 2.3°C | 8.5°C (26.12.) | -1.3°C (25.12.)

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

Třetí lednový víkend přinese pravý zimní charakter počasí – počítejte...

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

Zápornějším teplotám se do Česka pořád nechce a ani...

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

Tlaková níže, která v průběhu včerejšího dne cupitala z...


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na sobotu 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude oblačno až zataženo,...

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

Vydatné sněžení a silný vítr, takové počasí nás...


TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

Mezi tlakovou níží a tlakovou výší, doslova. Toť jasně...

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na pátek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

Na konci minulého pracovního týdne, tj. v pátek 12....