BAJKAL VERSUS TROPY

17.5.2017 7:31 | Autor: Kamil Sojka

„Tropy nět,“ řekl Bajkal. A jak pověděl, tak také učinil – zatímco uvnitř Bajkalu a u jeho břehů byly včera potřeba zimní bundy (v případě otužilců jarní kabátky), dále od něj stačily kraťasy (sukně) doplněné o trička s krátkými rukávy – doslova, nikoliv jen obrazně.

Co chtěl těmito slovy nepříliš úspěšný básník říci je asi patrné, tak pojďme k tomu hlavnímu – k přesným hodnotám teplot vzduchu.

V centrálním sektoru Bajkalu, přesněji na severu toho ostrova, jehož název v tuto chvíli není vůbec podstatný (nebo ho autor tohoto textu nezná a ani nemá energii na to ho vyhledat…), bylo v 17 hodin naměřeno 6,4 °C. Tato skutečnost sama o sobě nikterak vzrušivá není, nicméně když zorné pole rozšíříme taktéž na přilehlé okolí a jeho sousedství, dojdeme ke zjištění, že tu co se teplot týče bylo docela rušno, poněvadž jinde to v tu samou dobu vypadalo následovně:

Barguzin (cca 130 km severovýchodně od centra Bajkalu): 29,7 °C

Chorinsk (cca 190 km jihovýchodně od centra Bajkalu): 31,1 °C

Irkutsk (cca 260 km jihozápadně od centra Bajkalu): 29,3 °C

Novoselenginsk (cca 260 km jižně od centra Bajkalu): 33,3 °C

Ulan-Ude (cca 170 km jižně od centra Bajkalu): 33,6 °C

A takto bychom mohli pokračovat do nekonečně. Popravdě samozřejmě ne, neb i Rusko má navzdory své rozloze omezený počet meteorologických stanic. Každopádně teplotní situace panující na jezeře Bajkal a kolem něj v úterý v 17 hodin byla nastíněna dosti jasně. Zajímavostí může být také to, že zmiňovaný střed Bajkalu, který 60 minut před 18. hodinou hovořil o 6,4 °C, se kolem 20. hodiny dočkal až 18,7 °C. Zdá se, že teploty v této části Ruska nebyly úplně střízlivé…

Ovšemže byly, to jen paní cyklóna se zjevně poněkud nudila (zdejší terén je hodně hornatý – někde foukne, zafénuje, jinde zase ne, vody Bajkalu stále chladné…).

Pakliže ta řečená tropická Celsiova čísla, která navíc nejsou denními maximy, shledáváte, vzhledem k zeměpisné poloze tohoto koutu Asie, tak trochu abnormálními, máte pravdu:

V Ulan-Ude se nejteplejší 16. květen udál v roce 1990, ostatně jako v Irkutsku či Čitě, když rtuť teploměru vyhnal až na 34,5 °C. Poněvadž v letech 1886 až 1989 a 1991 až 2016 v měsíci květnu vyšší teplota evidována nebyla (dne 28. 5. 1979 však mohla – v maximu 34,5 °C), jednalo se o totální měsíční maximum. Jednalo, nebo jedná? Jedná, jelikož včerejší den v Ulan-Ude nešel přes 33,9 °C. Ale horko bylo, o tom žádná (odchylka +15 °C).

V Irkutsku se úterní teplotní křivka zastavila na 30,6 °C, z čehož vyplývá, že památných 34,5 °C z 16. 5. 1990 (rovněž prozatímní teplotní strop celého května) pokořeno nebylo. A Čita, jež se 16. 5. 1990 rozpálila až na 32,2 °C, se včera musela spokojit s „pouhými“ 29,0 °C.

Závěrem ještě jednou do Ulánbátaru – taktéž úterý bořilo teplotní limity, když svými 31,4 °C deklasovalo 28,0 °C z 16. 5. 1991.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...