ATLANTIK POSLAL ISLAND NA ÚROVEŇ ŘECKA

9.2.2015 7:43 | Autor: redakce

 

 

Neděle 8. února byla v Česku pod taktovkou silnějšího a strmého severozápadního proudění, které si vynutila tlaková výše se středem nad Britskými ostrovy společně s tlakovou níží s centrem nad severovýchodní Evropou. Výsledkem byly četné a mnohdy i intenzivní přeháňky, jež byly vlivem nižších teplot hlavně ve větších výškách sněhové ve všech polohách. Hned na začátku týdne se oteplí, a to jak při zemi, tak i na úrovni oblačnosti, což pro nížiny představuje jistotu, že k tvoření větší a souvislé sněhové pokrývky docházet nebude. A tam kde je, tam začne rychle mizet.

Ani nedělní ráno už tak chladné jako to sobotní nebylo, a to právě díky přílivu oblačnosti – zatímco o 7. únor klesala rtuť teploměru v České republice v 6 hodin ráno až k -21°C (Karlovarský kraj), o 24 hodin později patřilo k nejnižším českým hodnotám -10°C na krkonošské Sněžce (třeba v Doksanech naměřili v sobotu 7. února v 6 hodin necelých -9°C, kdežto den na to ve stejnou dobu už +1°C a namátkou takové Pardubice byly o sobotní šestou hodinu na -8°C a o nedělní shodnou chvíli na 0°C). V rámci evropského kontinentu pak bylo nedělní ráno nejteplejší v Řecku a současně i na subpolárním Islandu a postaral se o to Atlantický oceán.

Velká louže se této zimě v srdci starého světadílu projevila nejvíce v sobotu 10. ledna, kdy se odpolední teploty dostávaly do rozmezí 12 až 16°C s tím, že i na nejvyšší německé krušnohorské hoře Fichtelberg (necelých 1215 m.n.m.) bylo maximem 6.3°C. Sobotním minimem zde bylo -11.6°C, tím nedělním potom -8.4°C a výška sněhové pokrývky v ten samý den díky sněžení pokořila hranici 80 cm. O téměř 2 000 km opodál směrem na jihovýchod nebylo v krétském Heraklionu v ranním čase po mrazu ani památky – teplota vzduchu nešla pod 9.4°C. 360 minut před pravým polednem sice byla teplotní nálada v Heraklionu na celkem příjemných 10°C, nicméně o cca 4 200 dále s orientací na severozápad panovaly lepší podmínky – při východoislandském fjordu Mjóifjörður (Dalatangi) sahala teplota spodná části troposféry k velmi přijatelným 15°C.

Řídce osídlený a trochu izolovaný evropský stát prohříval v závěru týdne Atlantik, resp. teplé jihozápadní proudění. To zkrotilo záporné hodnoty i na drtivé většině hornatého vnitrozemí a výjimkou nebyly ani Západní fjordy, kde například na Dynjandisheiði (přes 620 m.n.m.) zaznamenali v nedělním úseku od 00:00 do 06:00 nejméně 6.5°C.

Zima 2014/2015 zatím donesla do subpolárního Dalatangi v součtu 1.6°C, nejmrazivější byl 15. prosinec se svými -7.4°C, nejvlídnější naopak již zmíněný 8. únor, bílý koberec byl nejobjemnější v úterý 16. prosince s tloušťkou okolo 16 cm a k větrnějším dnům patřil kupříkladu 7. leden, kdy vítr vanul rychlostí 23 m/s, tj. 83 km/h s nárazy až kolem 30 m/s, tj. 108 km/h (o půlnoci, už nad ránem cirkulace vzduchu ubrala na tempu a po zbytek dne nebyla rychlost větru vyšší než 15 m/s, tj. 54 km/h).

Heraklion hlásí za identické období dohromady 13.7°C, nejníže zavítal ke 3°C (6. leden), hned na začátku zimy sem v pondělí 1. prosince zavítalo léto – v maximu rovných 25°C, sníh se tu příliš neprosadil, půdu svlažilo něco málo přes 300 litrů vody (na prosinec až únor připadá 250 litrů) a moře i vzduch tu rozvířila zejména tlaková níže úřadující dne 13. ledna, kdy byly k vidění i bouřky a vítr sahal v nárazech až k 25 m/s, tj. 90 km/h.

Jen pro zajímavost: v části Spojených států amerických zvané Spokane County, která se nachází na území státu Washington (asi 380 km jižně od americko-kanadských hranic), byl v minulých dnech k pozorování „špinavý déšť“. Tento jev prý mohl vzniknout v důsledku sopečné aktivity v Mexiku, během které se drobné částečky z erupce dostaly do vyšších vrstev atmosféry a odsud působením proudění doputovaly až na sever USA, kde se navázaly na kapky deště a znovu klesly k zemi. Tak jako tak, lidé měli po přírodní zálivce špinavá auta (a jiné). V našich zeměpisných šířkách se čas od času mohou na automobilech objevit třeba malá zrnka písku z afrických pouští.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LISTOPAD

REKORDY NA 22. LISTOPAD

Na středu 22. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude oblačno až polojasno,...

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

Blesková záležitost, ale přesto – v severobulharských nížinách se...


LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

Troposféra, de facto zaměstnavatel všech meteorologů, je „vysoká“ přibližně...

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

Grónská vnitrozemská meteorologická stanice Summit v neděli 19....

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

Pondělí začíná ještě studeným severozápadním až severním prouděním, které se...


REKORDY NA 21. LISTOPADU

REKORDY NA 21. LISTOPADU

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...