ATLANTICKÁ „BUBLINA“ A HURIKÁN JOAQUIN

1.10.2015 8:46 | Autor: Jan Horák

Poslední dobou je naše planeta teplotně nahoře, což platí i pro letošní rok – jeho prvních osm měsíců bylo dle NOAA vůbec nejteplejších v celé historii měření (od 80. let 19. století). Některým odborníkům však dělá menší vrásky na čele severoatlantická „bublina“, která se na rozdíl od zbytku světa drží v teplotním podprůměru, konkrétně jde o oblast mezi Grónskem, Islandem a Irskem, tj. území spravované celoroční oblastí nižšího tlaku vzduchu, která je známá jako Islandská tlaková níže.

Vynořily se názory, že jde pouze o chybu měření či zpracování dat, při ověřování se ale zjistilo, že k žádným pochybením nedošlo a že tedy záporná odchylka v severním Atlantiku není omylem, ale skutečností. Ve zmíněné oblasti je navíc poměrně dost bójí s měřící technikou, což zvětšuje přesnost zaznamenávání potřebných údajů. Povstaly tak myšlenky, že tato „severoatlantická ledová bublina“ souvisí se zpomalováním Atlantického oběžníku, tj. podmořských proudů. Pokud jste viděli film Den poté, zajisté si vzpomenete na jeho začátek, kde bóje začaly velice rychle vykazovat známky „poruchy“ související s výpadkem Golfského proudu…

Ti, co se touto problematikou vážně zabývají, tuto zápornou odchylku v severním Atlantiku, která je nyní poměrně výrazná, skutečně přikládají k počínajícím problémům, resp. změnám v „tepnách“ Atlantického oceánu. Nicméně, žádné pevninské „superhurikány“ nasávajících ledový vzduch mimo teritorium troposféry jako tomu bylo v citovaném filmovém díle by rozhodně dojít nemělo, jde pouze o počátek změn (jejich dopad navíc není znám) a celý proces by měl trvat desítky let. Nebo ne?

Opusťme nyní vody klimatologie a filozofie a vydejme se do světa meteorologie s tím, že setrváme ve velké louži. U Baham se totiž zformovala tropická cyklóna, která navýšila stav hurikánů letošní atlantické sezóny.

Prvním hurikánem byl Danny, jenž započal svou pouť na začátku druhé poloviny srpna, a to u afrického pobřeží. Statusu hurikánu nabyl až poté, co přešel přes 50. západní poledník – zde nad otevřeným oceánem zesílil až na hurikán 3. kategorie. Život následně ukončil u Malých Antil, žádné velké komplikace tak nepřinesl.

Druhý hurikán, jímž byl Fred, si za svůj cíl vybral Kapverdské ostrovy, které něco podobného nezažily 123 let (poslední přímý zásah hurikánem pamatovaly Kapverdy v roce 1892). Naštěstí pro místní se jednalo „pouze“ o hurikán 1. kategorie, k nejhoršímu scénáři tedy nedošlo.

Po Fredovi brázdily Atlantikem celkem dvě vyzrálejší tropicko-cyklonální ženy – Grace (tropická bouře) a Ida (rovněž nanejvýš tropická bouře). Po nich přišel na řadu Joaquin a ten už dokázal urychlit cirkulaci vzduchu na více než 119 km/h, všechny dosavadní hurikány tak byly mužského rodu.

Hurikán Joaquin se ve středu po poledni zdržoval u Baham, kde by dle předpokladů mohl zesílit až na hurikán 2. kategorie. Poté by se měl vydat směrem na sever, USA tak budou možná poprvé čelit prvnímu úderu hurikánu.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...