ARKTIDA TEPLEJŠÍ NEŽ IRÁK

6.2.2017 9:48 | Autor: Jan Horák

Špicberky, podobně jako další části Evropy včetně České republiky, v závěru ledno-únorového týdne čelily přílivu teplejšího vzduchu od jihozápadu. Kořeny tohoto vzduchu však odkazovaly až na subtropický sektor Atlantického oceánu, přesněji na oblast situovanou někde v rozmezí 30 až 40° s. š. Odtud byl zejména zásluhou rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu dopraven až do Arktidy. Na Blízkém východě naproti tomu úřadoval vyšší tlak vzduchu, který sem již před několika dny přinesl chladnější kontinentální vzduch mající původ na východě Evropy. Výsledkem bylo, že nedělní jitro bylo například v Iráku chladnější než na severu Špicberk. A v minulých dnech došlo k tomu, že ranní Blízký východ zchladil o krapet více než řada míst ve střední Evropě.

Severošpicberská výzkumná víska Ny-Ålesund sídlící poblíž 79° s. š. se v prvních hodinách nedělního dne pod bod mrazu nepodívala, v čase od 0:00 do 6:00 nabídla v průměru 3,5 °C. Větší zima byla i v Praze-Libuši, kde se ve shodném termínu rtuť teploměru motala v průměru kolem 1,5 °C.

Jihoirácká velkoměstská Basra nacházející se v sousedství 30° s. š. mezi 6:00 až 7:00 registrovala nejnižší denní teplotu v podobě 0,6 °C, přičemž období od 0:00 do 6:00 doneslo v průměru nějakých 3,3 °C. V Ny-Ålesundu mohli v době od 6:00 do 7:00 o méně než 1 °C pouze a jen snít, teplotní křivka pobývala v těsné blízkosti 3,6 °C.

Ještě velkoměstštější Bagdád v neděli 5. 2. 2017 vychladl až na -1,0 °C. Na pokoření špicberského Pyramidenu, který ve 3 hodiny slevil až na -3,1 °C, to sice nestačilo, avšak metropolitní Longyearbyen de facto vyrovnán byl. De facto proto, že slevil až na -1,4 °C, avšak už v závěru sobotního dne, počínaje půlnocí se pyramidenským teplotám pod -0,9 °C moc nechtělo, spíše vůbec než moc.

Zmiňme nyní pár nedávných evropsko-blízkovýchodních teplotních kontrastů:

Až k -2,8 °C slétl sobotní Bagdád – v Brně bylo teplotním dnem 0,6 °C.

Až -4,5 °C bylo v pátek 3. 2. 2017 naměřeno v Chamchamalu – byť je německý Fichtelberg o přibližně 500 m vyšší, v noci ze čtvrtka na pátek setrval v prostoru od 6 do 4 °C.

V Kuvajtu, hlavním městě Kuvajtu, se sobotní den prezentoval až -3,3 °C, což znamená, že kuvajtská prvovíkendová nejnižší denní teplota byla o poznání nižší než ta stockholmská (0,1 °C).

Severosaúdskoarabské město Ar’ar se před prvním únorovým víkendem dočkalo až -4,0 °C, takže v teplotně-minimálním smyslu bylo o 4 °C chladnější než Sněžka, jejíž meteorologická stanice leží zhruba o 1 km výše.

Kamil SOJKA

Sdílejte článek: FacebookTwitter

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

PŘEDPŮLNOČNÍCH 29 °C V NEVADSKÉM LAS VEGAS

V pondělí 22. 5. 2017 v 8:00 SELČ lasvegaský...

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

SEVEROZÁPADNÍ KANADA ZAHŘÁLA VÍCE NEŽ ČESKO

Městečko zvané Norman Wells, které se nachází na severozápadě...

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...


PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...