ANGLIČANY POTRÁPIL DÉŠŤ, V NORSKU 27°C

16.8.2015 9:56 | Autor: Jan Horák

Lidé lžou, předpovědní modely však sem tam také, a to zejména ve věci srážek při působení zvlněné studené fronty. Zatímco však u lidí tvrzení nepravd v drtivé většině omluvitelné není, tak u předpovědních modelů už tomu tak není – a právě u zvlněných front to platí obzvláště. Jsou totiž velmi špatně čitelné a tím i velice špatně předvídatelné, k tomu je navíc nutní přičíst fakt, že stále probíhá konvektivní sezóna, což celou situaci ještě více komplikuje. Nejsou-li tedy někdy meteorologická slova zcela přesná, neukazujte prsty na ústa, z kterých vzešla, ale na samotnou troposféru – vždyť to ona přeci znehodnotila přesnost prognózy… Frontální rozhraní by nad Českem mělo sedět až do úvodu předposledního srpnového týdne – po celou tu dobu je nutné počítat s přeháňkami a bouřkami s tím, že nejdeštivější by mělo být pondělí, kdy by se hlavně v Čechách, v první řadě v těch západních a jihozápadních, měl konat déšť trvalejšího charakteru.

Přírodní zálivka se v minulých dnech konala také ve Velké Británii a byla přehnaná – na některých místech pršelo tak vydatně, že byl během několika hodin překonán průměrný srážkový úhrn za celý měsíc srpen. Konkrétně šlo například o Eastbourne, které asi nejvíce zná tenisová část českého národa – v tomto jihoanglickém městě odpovídá průměrný srpnový příděl vody necelým 52 litrům, ve čtvrtek však z oblačnosti vykapalo 60 litrů vody, tj. bezmála 120% srážkového aspektu osmého měsíce roku. Přívaly vody spojené s nejmasivnější oblačností zaskočily i samé anglické kanály, které nestíhaly a voda se tak rozvalila po ulicích. Jeden z pohledů na mokrou Anglii, přesněji Brighton, můžete najít zde: https://www.youtube.com/watch?v=KnHypX1OzJA

Teď se zase na chvíli vraťme k nám. Sobotní bouřky a počínající obměna vzdušných mas po dlouhých supertropických dnech více zpestřily české rozložení teplot. Zatímco tedy ještě ve čtvrtek dominovala v Česku od západu až k východu „rudá barva“ v podobě vysokých odpoledních teplot, tak v sobotu už nikoliv – v Karlových Varech bylo v 15 hodin příjemných 24°C (o den dříve 30°C, o dva dny dříve 31°C), v Ústí nad Labem ve stejný čas též dobře snesitelných 26°C (ve čtvrtek 31°C, v pátek 33°C) a na takové Milešovce se sobotní 15. hodina prezentovala 23°C (13. srpna 30°C, 14. srpna 31°C). Vliv bouřky byl dobře patrný v Ústí nad Orlicí – ještě ve 14 hodin se teplota vzduchu motala okolo 30°C a v 16 hodin už byla o 11°C níže (i v 15 hodin bylo Ústí nad Orlicí relativně nedaleko třicítky). Nejvíce rozpálená byla nížinatá Morava, kde namátkou Holešov nabídl až 34°C.

Tepleji než v Ústí nad Labem (přechodně, tj. v určitou dobu) bylo v sobotu odpoledne v norském Trondheimu, který 15. srpna zaznamenal první letní den tohoto roku – rtuť teploměru vylétla až k 27°C s tím, že denní maximum činilo rovných 27.0°C. V Ústí nad Labem bylo teplotním stropem 28.4°C.

Za tímto faktem stála tlaková výše, která do Trondheimu poslala teplý vzduch z jihovýchodu. Navíc se také ozvalo řešení zdejšího reliéfu. Loňské kalendářní léto tady bylo agresivnější, protože v něm byl hlášen tropický den – ve středu 9. července až 31.3°C. V citovaném Ústí nad Labem nebylo v totožný den více než 17.7°C – to je o poznání méně.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude většinou oblačno, ráno...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...


REKORDY NA 24. KVĚTEN

REKORDY NA 24. KVĚTEN

Na čtvrtek 24. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...