Americká všehochuť

9. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.10.2018 20:39
ǀ
Kamil Sojka

Spojené státy americké momentálně hrají všemi počasovými barvami. Stačí se podívat na dnešní neboli pondělně-úterní noc. Na mnoha místech v nemála východních státech byla meteorologicky řečeno tropickou, jinými slovy po dobu celé své existence zůstala na či nad 20,0 °C. Naopak v nejednom západním státě se představila jak mrazem, pravda ne nijak extra krutopřísným, tak i sněhovými vločkami. A v neposlední řadě tu máme Michaela, který, dle očekávání, dnes po poledni našeho pojetí časoprostoru poprvé ve svém životě pocítil, jaké to je být hurikánem 2. kategorie. Numerické modely mimochodem nadále počítají s tím, že Michael na (severo)západní Floridu vlétne coby hurikán 3. kategorie. S tím, že samozřejmě potrápí i sousední státy.

 

 

 

Tropy + říjen = rekordnost

Zadní strana velkoprostorové tlakové výše a s ní související advekce tepla od jihu. Počkat, bavíme se teď ještě o východních Spojených státech amerických, nebo o střední Evropě a naší vlasti? Jak vidíte, z troposférického hlediska jsme na tom nyní úplně stejně jako Američané žijící před 95. západním poledníkem. Ať už v Alabamě, Tennessee anebo Ohiu, všude se v předešlých desítkách hodin angažovala západní partie rozsáhlé oblasti vyššího tlaku se středem nedaleko východoamerického pobřeží. Díky ní, s menší pomocí ze strany tropické cyklóny Michael, se teplý vzduch pocházející z Mexického zálivu a západního Karibiku dostal až k Velkým jezerům. Za plody této skutečnosti můžeme vyrazit například do velkoměstského Clevelandu, který sídlí u jižních vod Erijského jezera. Pondělní den tu dosáhl až na 31,7 °C, což se v rámci 8. října stalo teprve poprvé. A to byla oficiální měření zahájena již v roce 1871, takže před takřka 150 lety. Pokořen byl 8. říjen 1939 (a 2007), jenž Clevelandu dopřál 31,1 °C.

 

 

Téže rozebíraný Cleveland patřil k těm „šťastlivcům“, kteří prožili tropickou noc. Rtuť clevelandského teploměru mezi pondělním večerem a úterním ránem konkrétně neklesla pod 23 °C, přesněji pod 22,8 °C. Zavání to rekordností, tak jako včerejších odpoledních až 32 °C, že? Pokud nahlédneme do počasové historie tohoto amerického nemaloměsta, nabudeme znalosti o tom, že nejvyšší denní minimum vztahující se na 9. říjen pochází z ročníku 1939, a to rovných 20 °C, měřidly Američanů přesných 68 °F. Vzhledem k rozdílnosti mezi clevelandským a tuzemským časovým pásmem bude finální znění nejnižší denní teploty letošního 9. října známo až (dlouho) po uzavření této stati. Nicméně s ohledem na předpověď na odpoledne a večer to vypadá, že 20,0 °C naměřených na konci 30. let 20. století chtě nechtě padne.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2018

Silné bouřky na východě Španělska

AKTUÁLNĚ ǀ 19.10.2018

Jak počasí ovlivňuje barvu listů na stromech?