Aletta A Ewiniar

7. 6. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.6.2018 09:50
ǀ
Jan Horák

Nebude-li brán zřetel na bezejmennou tropickou depresi, jež se koncem první poloviny května mihla na trase Havajské ostrovy – Galapágy, tak aktuální východopacifickou sezónu tropických tlakových níží oficiálně zahájila tropická cyklóna Aletta, která se nedávno zformovala v sousedství 105. západního poledníku a 13. severní rovnoběžky, tedy několik stovek kilometrů jižně od jihomexického pobřeží.

Ve středu odpoledne, lépe řečeno krátce před 14. hodinou (SELČ), se Alettin střed zdržoval na 107,5° z. d. a 14° s. š., jinačí měrou plus minus 877 km jihozápadně od Acapulca. Tou dobou byla tropickou bouří, poněvadž produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti kolem 80 km/h. Modely však měly jasno v tom, že zanedlouho (do pátku) přeroste v hurikán 1. kategorie. Přičemž za stropové střední tempo větru považovaly zhruba 150 km/h, na Saffir-Simpsonově stupnici to už je v zásadě pomezí „jedničky“ a „dvojky“.

S ohledem na Alettinu trajektorii však tato skutečnost nepředstavuje žádný velký problém, po celou dobu své existence by totiž měla (vzhledem k obecným větrným poměrům v těchto pozemských končinách nic nečekaného) setrvat nad otevřenými vodami východního Tichého oceánu, čili daleko od poměrně hustě osídleného Mexika. S výjimkou posádek lodí proto vlastně nikoho neohrožuje.

Aletta ale nebyla sama.

Na druhém konci světa, hned vedle Tonkinského zálivu, jenž je v přilehlém Vietnamu znám jako Vịnh Bắc Bộ, se uprostřed nynějšího pracovního týdne taktéž angažoval jeden oblačný vír. Nabyl jména Ewiniar (jen tak tak), nicméně na rozdíl od Aletty byl o poznání slabším. Zaprvé a především z toho důvodu, že prakticky celý svůj život strávil v podobě „pouhé“ tropické deprese plodící větry o maximální průměrné rychlosti v okruhu 50 km/h. Na status tropické bouře krátkodobě dosáhl ve druhé půli úterního a začátkem středečního dne, v těch chvílích byl rodičem větrů o maximální průměrné rychlosti v blízkosti 65 km/h.

V jedné věci byl přesto „lepším“ – zasáhl pevninu. Jmenovitě ostrovní provincii Chaj-nan a nedaleký velkoměstský Čan-ťiang včetně jeho širokého okolí. Například v Chaj-kchou, hlavním a největším městě Chaj-nanu (přes 2 000 000 obyvatel), během 18 hodin (v tomto případě v termínu od 5. června 14:00 do 6. června 20:00) napršelo celkem 303 mm srážek, což je statisticky nenormální. Dlouhodobým neboli průměrným červnovým srážkovým úhrnem je totiž 230 mm (nejsrážkonosnější částí roku je květen až říjen, na každý měsíc připadá cca 220 mm). Takže ať už to v následujících třech týdnech a něco bude s deštěm sebesušší…

Do Čan-ťiangu tentýž osmnáctihodinový časový úsek přinesl dohromady 184 mm srážek, tudíž necelých 61 % toho, co do Chaj-kchou. Nahlédneme-li na podnebný životopis tohoto velkoměsta, zjistíme, že středním úhrnem srážek vstupní třetiny meteorologického léta je nějakých 260 mm. K dosažení průměrnosti tím pádem momentálně chybí ani ne 30 %.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 24.9.2018

Fabienne v kostce

ZE SVĚTA ǀ 24.9.2018

Bezmála 40 °C na jihovýchodě Evropy

AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

BOUŘKY ǀ 22.9.2018

Rozhovor: lovec bouřek Miloslav Roháček