AKUREYRI PODRUHÉ PROLOMILO HRANICI 12°C

17.4.2015 11:36 | Autor: Jan Horák

Studený vzduch je oproti tomu teplému těžší, protože je hustší. To mimo jiné také znamená, že obsahuje více molekul kyslíku a právě proto se v něm lépe dýchá (pokud tedy není chladný až příliš). Rovněž z toho v obecném smyslu vyplývá, že narazí-li masa studeného vzduchu do masy vzduchu teplého, začne ji díky své větší váze „násilně“ vytlačovat směrem vzhůru a výsledkem bývá vznik intenzivnějších srážek – v teplejší části roku bouřek. I proto bývají frontální bouře vyvinutější než ty nefrontální. Zrození bouřky (nejen) na studené frontě je sice závislé i na jiných faktorech, srážka dvou odlišně orientovaných vzdušných mas (resp. kondenzování té termálně výkonnější) je nicméně základem, na kterém lze dále budovat.

V některých evropských zemích jsou typické české letní bouřky tak trochu raritou a obzvláště to platí pro Island včetně města Akureyri – vzduch je tady po celý rok méně vyhřátý a oproti střední Evropě o dost čistší – podmínky pro dýchání nanejvýš uspokojivé.. Zde jsou sice bouře časté, zejména pak v zimním období, v tomto případě jde ale o hluboké tlakové níže, které při skloubení problémového větru a silného sněžení dokáží potrápit i samotné Seveřany, nikoliv o plně vyspělou kupovitou oblačnost produkující bleskové výboje a další.

16. duben však, alespoň v posledních letech, bývá v Akureyri nebouřlivý a letos to platilo o něco více, a to zásluhou malé oblačnosti, nevýrazného větru a především velmi příjemných teplot. Společně s přilehlým okolím cca dvacetitisícové severoislandské město bylo ve čtvrtek stejně jako zbytek severovýchodu / východu tohoto ostrova omýváno teplejším větrem z jihu (původem z oblasti v okolí Keltského moře) a konkrétně v Akureyri z toho bylo až 12°C. Samotná noc ještě byla chladná, teplota vzduchu se povětšinou držela okolo 2 až 3°C s tím, že nejníže klesla k 1.5°C. Poté už se ale začal projevovat příliv tepla a v čase oběda už Akureyri bylo lehce nad 12°C. Denním maximem nakonec bylo 12.6°C.

Předposlední den pracovního týdne díky tomu podruhé v tomto roce prolomil hranici 12°C, poprvé se tak stalo v sobotu 4. dubna, kdy se tu rtuť teploměru vyšplhala až na 12.5°C (slunečno nebylo – oblačnost velká a k zemi se sneslo několik desítek mililitrů deště). Blízko 12°C už byl také 8. únor, které se zastavil až na 11.8°C. Před rokem si Akureyri muselo na prvních dvanáct stupňů Celsia počkat o něco déle, a to do úterý 22. dubna, jež se dostalo až na 13.5°C. O měsíc později následovala úvodní patnáctka, přesně šlo o 24. květen a jeho nejvyšších 16.0°C. Ještě vydařenější byl pátek 13. června, jenž otevřel brány dvacítek – v maximu až 21.0°C. Jak se později ukázalo, jednadvacítka byla teplotním stropem celého ročníku 2014.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...