AKUREYRI PODRUHÉ PROLOMILO HRANICI 12°C

17.4.2015 11:36 | Autor: Jan Horák

Studený vzduch je oproti tomu teplému těžší, protože je hustší. To mimo jiné také znamená, že obsahuje více molekul kyslíku a právě proto se v něm lépe dýchá (pokud tedy není chladný až příliš). Rovněž z toho v obecném smyslu vyplývá, že narazí-li masa studeného vzduchu do masy vzduchu teplého, začne ji díky své větší váze „násilně“ vytlačovat směrem vzhůru a výsledkem bývá vznik intenzivnějších srážek – v teplejší části roku bouřek. I proto bývají frontální bouře vyvinutější než ty nefrontální. Zrození bouřky (nejen) na studené frontě je sice závislé i na jiných faktorech, srážka dvou odlišně orientovaných vzdušných mas (resp. kondenzování té termálně výkonnější) je nicméně základem, na kterém lze dále budovat.

V některých evropských zemích jsou typické české letní bouřky tak trochu raritou a obzvláště to platí pro Island včetně města Akureyri – vzduch je tady po celý rok méně vyhřátý a oproti střední Evropě o dost čistší – podmínky pro dýchání nanejvýš uspokojivé.. Zde jsou sice bouře časté, zejména pak v zimním období, v tomto případě jde ale o hluboké tlakové níže, které při skloubení problémového větru a silného sněžení dokáží potrápit i samotné Seveřany, nikoliv o plně vyspělou kupovitou oblačnost produkující bleskové výboje a další.

16. duben však, alespoň v posledních letech, bývá v Akureyri nebouřlivý a letos to platilo o něco více, a to zásluhou malé oblačnosti, nevýrazného větru a především velmi příjemných teplot. Společně s přilehlým okolím cca dvacetitisícové severoislandské město bylo ve čtvrtek stejně jako zbytek severovýchodu / východu tohoto ostrova omýváno teplejším větrem z jihu (původem z oblasti v okolí Keltského moře) a konkrétně v Akureyri z toho bylo až 12°C. Samotná noc ještě byla chladná, teplota vzduchu se povětšinou držela okolo 2 až 3°C s tím, že nejníže klesla k 1.5°C. Poté už se ale začal projevovat příliv tepla a v čase oběda už Akureyri bylo lehce nad 12°C. Denním maximem nakonec bylo 12.6°C.

Předposlední den pracovního týdne díky tomu podruhé v tomto roce prolomil hranici 12°C, poprvé se tak stalo v sobotu 4. dubna, kdy se tu rtuť teploměru vyšplhala až na 12.5°C (slunečno nebylo – oblačnost velká a k zemi se sneslo několik desítek mililitrů deště). Blízko 12°C už byl také 8. únor, které se zastavil až na 11.8°C. Před rokem si Akureyri muselo na prvních dvanáct stupňů Celsia počkat o něco déle, a to do úterý 22. dubna, jež se dostalo až na 13.5°C. O měsíc později následovala úvodní patnáctka, přesně šlo o 24. květen a jeho nejvyšších 16.0°C. Ještě vydařenější byl pátek 13. června, jenž otevřel brány dvacítek – v maximu až 21.0°C. Jak se později ukázalo, jednadvacítka byla teplotním stropem celého ročníku 2014.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE OCHLAZENÍ

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky....

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...


REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...