Začátek týdne byl mrazivý, teploty klesly až k -10 °C

07. 10. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.10.2019 10:19
ǀ
Kamil Sojka

Rtuť teploměru v pondělí ráno na mnoha místech Česka zamířila pod bod mrazu. Prvního mrazového dne (dne s minimální teplotou -0,1 °C a méně) se mimo jiné dočkali v Ostravě, nejvíce však mrzlo v severních Čechách.

Noc ze soboty na neděli do jižního Norska přinesla teploty až kolem -15 °C. Nejnižší hodnota byla zaznamenána ve vesnici Grotli (872 m n. m.) v okrese Skjåk, a to -15,6 °C. Hranice -15 °C byla ještě pokořena v obci Folldal (694 m n. m.), ležící asi 150 km jižně od Trondheimu, kde se dočkali -15,2 °C. Za mrazivým počasím stála poměrně rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu, jejíž střed se o víkendu udržoval právě nad jižním Norskem. Nicméně už během neděle se jižní okraj této tlakové výše rozšířil i nad střední Evropu a po její přední straně k nám začal proudit chladnější vzduch od severovýchodu. A proto bylo pondělní jitro na řadě míst mrazivé.

 

TEPLOTY V NEDĚLI RÁNO. ZDROJ: METEOCIEL

 

TEPLOTY V PONDĚLÍ RÁNO. ZDROJ: METEOCIEL

 

Například v Liberci prožili nejchladnější den od konce meteorologické zimy. První den tohoto týdne do metropole severních Čech přinesl -4,0 °C, naposledy byla taková zima v pondělí 25. února, kdy se ochladilo na -4,1 °C. Ve dnech 26. února až 6. října se pak teploty v Liberci pohybovaly v průměru okolo 13 °C s tím, že nejtepleji bylo 30. června, kdy se teplota zastavila na 34,4 °C, a naopak nejchladněji 1. dubna, a to -3,9 °C.

Meteorologická stanice na ostravském letišti v 6 hodin hlásila -0,9 °C, nejnižší hodnotu od 2. dubna, kdy bylo o čtyři desetiny stupně Celsia chladněji. Od 3. dubna do 6. října Mošnov čelil teplotám v rozmezí -0,7 °C (16. dubna) až 35,3 °C (1. července). Na stanici Ostrava-Slezská Ostrava v úvodu pondělního dne meteorologové naměřili až -2 °C a v Porubě až -3 °C.

 

 

V Jizerských horách až -10 °C

Na pondělních ranních teplotách se kromě „skandinávské“ anticyklóny do značné míry podepsala také oblačnost. Hlavně v západních, jihozápadních a jižních Čechách převládala velká oblačnost, na vině byla tlaková níže postupující přes pomezí Francie a Německa do Středomoří, a tak v šumavských mrazových kotlinách tentokrát bylo poměrně teplo. Třeba v 7 hodin Horská Kvilda naměřila 0,4 °C, Březník a Rokytská slať 0,5 °C apod. Nejtepleji tou dobou bylo v pražském Klementinu a Tušimicích, a to 4,5 °C.

Naproti tomu v severních a severovýchodních Čechách, jakož i na Moravě a ve Slezsku dominovala malá, resp. žádná oblačnost. Ve zmíněném čase proto například v Ropici u Třince bylo -3,1 °C, ve Frenštátu pod Radhoštěm -3,3 °C, v Karlově Studánce -3,9 °C atd. Největší zima však byla v Jizerkách, Rašeliniště Jizerky zaznamenalo až -10 °C, v osadě Jizerka bylo až -9 °C.

 

ZDROJ: METEO.AMUT.NET

 

Na severu minus patnáct, na jihu plus pětatřicet

Neděle mimoto v Evropě nabídla velké rozdíly mezi minimálními a maximálními teplotami. Zatímco ve Skandinávii se denní minima pohybovala okolo -15 °C, na Pyrenejském poloostrově denní maxima dosahovala hodnot kolem 35 °C. Nejteplejším místem bylo město Coín (přes 20 000 obyv.) v provincii Málaga, kde meteorologové registrovali až 36,5 °C. Na druhém místě s 34,8 °C skončilo nedaleké třináctitisícové město Álora, na třetím potom s 33,7 °C přilehlé desetitisícové město Jimena de la Frontera.

 

TEPLOTY V NEDĚLI ODPOLEDNE. ZDROJ: METEOCIEL

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 4.8.2020

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Hagupit

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 3.8.2020

I dnes na našem území spadlo přes 50 mm srážek

REPORT ǀ 2.8.2020

Sledovali jsme on-line: Studená fronta přinesla bouřky a vydatný déšť

AKTUÁLNĚ ǀ 1.8.2020

Noční svítící oblaka – podívejte se jak je zachytily naše webkamery