Velmi nízká vlhkost vzduchu na horách

20. 2. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 20.2.2019 00:19
ǀ
Kamil Sojka

Kde starý týden skončil, tam nový začal – pod taktovkou mohutné tlakové výše. A tak i v pondělí 18. února nad většinou evropského území převažovala jasná obloha a odpolední teploty na mnoha místech znovu zamířily do rozmezí 15 až 20 °C. Zimní počasí panovalo pouze ve Skandinávii (vyjma jižního Norska a Švédska) a ve východní Evropě. Nejchladněji bylo na severu Ruska, kde byl na řadě stanic zaznamenán tzv. arktický den (maximální teplota nepřesáhne -10 °C).

 

Zdroj: Meteociel

 

Rovněž v České republice se rtuť teploměru vzdáleně přiblížila 20 °C. V první řadě v Hejnicích na jihu Frýdlantského výběžku, které okolo 13. hodiny dosáhly na 17 °C, stejně jako se to v neděli povedlo Neumětelům ve středních Čechách. Například Džerba hodinu po poledni naměřila 16,2 °C, takže byla o 1 °C chladnější než Hejnice s tím, že ještě chladněji bylo mimo jiné v marockém Marrákeši, kde tou dobou začalo pršet a kde teploměr ukazoval 12 °C.

Kolem pondělní 16. hodiny to na některých místech vypadalo následovně:

 

 

Naproti tomu v Doksanech se 16. hodina představila 0,3 °C, ty tak byly nejchladnějším zákoutím Česka. Opět za to mohla nezdolná mlha. Ta až do odpoledních hodin dělala společnost také Kralupám nad Vltavou,  které ve zmíněném čase registrovaly 2,3 °C a které spolu s Ústím nad Labem-Vaňovem (2,4 °C), Českým Dubem (2,5 °C) anebo Adršpachem (2,7 °C) vládly spodní části teplotní tabulky.

 

 

Na hory za suchým vzduchem

Tam, kde se vyskytovala mlha, samozřejmě byla vysoká vlhkost vzduchu. Dobrým příkladem jsou právě Doksany, jež v úterý ráno završily 80. hodinu strávenou v mlze. Ostatně proto od páteční do pondělní 21. hodiny hovořily o stoprocentní vlhkosti vzduchu. Naopak třeba na Milešovce před pondělní 8. hodinou vlhkost vzduchu klesla až pod 25 %, přičemž teplota vzduchu odpovídala 8 °C. Velmi nízká vlhkost vzduchu pak provázela Šerák – v noci z pátku na sobotu klesla až pod 10 % s tím, že mezi pátečním a pondělním večerem se v průměru pohybovala kolem pouhých 20 %.

Nízké hodnoty vlhkosti vzduchu se netýkaly pouze Milešovky nebo Šeráku, dále kupříkladu Churáňov v pondělí ráno naměřil až 13 %, tak jako Lysá hora o pár hodin později.

 

 

Mohlo by vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.5.2019

V neděli bude polojasno a opět se dočkáme vyšších teplot

REPORT,ZÁZNAM ON-LINE REPORTU ǀ 25.5.2019

Sledovali jsme on-line: Přes Česko přecházela studená fronta, místy se vyskytovaly bouřky!

AKTUÁLNĚ ǀ 25.5.2019

Česko naměřilo až 25 °C, ráno ale došlo i na mráz

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 24.5.2019

Přes střední Evropu budou o víkendu postupovat studené fronty, i tak se dočkáme teplot přes 20 °C