Ve Středozemním moři se tvoří medikán, který v pátek zasáhne Řecko

15. 09. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.9.2020 19:29
ǀ
Zuzana Peštová

Průměrně jednou až dvakrát ročně se ve Středozemí vyskytuje tzv. medikán. Přečtěte si co to medikán je a jaké počasí do Řecka přinese.

Co je to medikán?

Medikán je cyklona (tlaková níže) o průměru několika málo stovek kilometrů. Svým vzhledem připomíná tropické cyklony (tedy hurikány, tajfuny a podobně) a přináší přívalové srážky, silný vítr a vysoké vlny. Medikán se tvoří nad teplým mořem, ze kterého získává dostatečnou vlhkost a energii – vyskytuje se proto hlavně na konci léta nebo na podzim, kdy je Středozemní moře dostatečně vyhřáté.

Aktuální situace

Právě teď se zárodek medikánu nachází u afrického pobřeží a maximální nárazy větru se pohybují kolem 70 km/h.

Aktuální nárazy větru spojené s medikánem, zdroj obrázku: windy.com

Jaká je předpověď?

V následujících dnech pak bude podle aktuálních předpovědí medikán sílit a postupovat na severovýchod, kde přibližně v noci ze čtvrtka na pátek zasáhne Řecko. Nárazy větru v medikánu by tou dobou mohly dosahovat až kolem 105 km/h, lepší odhad síly medikánu ale budou mít řečtí meteorologové až během čtvrtečního rána.

Situace v noci ze čtvrtka na pátek, kdy medikán zasáhne Řecko. Zdroj obrázku: windy.com

Silný vítr (znázorněný na obrázku červenými šipkami) ale zatím potvrzuje i oficiální předpověď řeckého meteorologického ústavu. Kromě větru jsou navíc očekávány intenzivní srážky.

Předpověď počasí v Řecku na pátek, zdroj: hnms.gr

Medikán poté v pátek bude postupovat přes Řecko dále k Turecku. Nad Řeckem přechodně zeslábne, i když se nárazy větru stále budou pohybovat až kolem 85 km/h, poté by ale medikán nad Egejským mořem mohl část své síly získat zpět. Přesnější předpověď a další postup medikánu ale budeme znát až podle vývoje situace během následujících dní.

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2020

Noc byla mrazivá, teplota klesala až k minus deseti

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2020

V Atlantiku se zformovala tropická cyklóna číslo 27, ohrožuje Bermudy

ZE SVĚTA ǀ 16.10.2020

Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

ZE SVĚTA ǀ 15.10.2020

Rekordní lijáky na severu Austrálie. Napršelo nejvíc od 40. let 20. století